Tarczyca i jej wpływ na metabolizm
Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym elementem naszego organizmu jest tarczyca. Ci, którzy borykają się z nadwagą nieraz nawet przez moment nie pomyślą o tym, że przyczyną ich problemów może być właśnie nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu. Tymczasem wdrażając dietę i jednocześnie cierpiąc na schorzenia tarczycy, bez prawidłowego leczenia możemy wcale nie uświadczyć oczekiwanych rezultatów. Dlatego właśnie niezbędne jest systematyczne kontrolowanie stanu tarczycy. Choroby tarczycy mogą mieć wpływ nie tylko na naszą wagę, ale również na wiele innych czynników składowych naszego samopoczucia. W zależności od tego, czy cierpimy na nadczynność, czy niedoczynność, objawy mogą się różnić. Leczenie jest niezbędne, aby powstrzymać negatywne następstwa, chociażby takie jak zaburzenia samopoczucia psychicznego. Lekceważenie chorób tarczycy może skończyć się tragicznie, dlatego powinniśmy być świadomi powagi sytuacji. Istotną informacją jest również to, że kobiety zapadają na tego rodzaju schorzenia o wiele częściej niż mężczyźni, choć wśród płci męskiej również czasem się to zdarza. Bez względu na płeć, najważniejsze jest odpowiednie leczenie.
Czym jest tarczyca?
Tarczyca, to gruczoł wydzielający hormony - należą do nich, między innymi, trójjodotyronina, tyroksyna i kalcytonina. Jest niewielkich rozmiarów, jednakże to nie umniejsza jej istotnej roli w naszym organizmie. Choroby tarczycy są zazwyczaj bardzo trudne do zdiagnozowania i nieraz ich objawy są mylone z symptomami zupełnie innych schorzeń. Produkcja wcześniej wspomnianych hormonów pozwala - między innymi - na regulację naszej przemiany materii, a także wpływa na nasze ogólne samopoczucie, pracę serca, a także błonę śluzową macicy.
Hormon T3 - trójjodotyronina
W naszym organizmie jest odpowiedzialna za prawidłowy wzrost, a także rozwój układu nerwowego. Ponadto ma istotne znaczenie przy regulacji procesów przemiany materii. Jest to jeden z najbardziej aktywnych hormonów produkowanych przez tarczycę. Hormon T3 stosuje się również w suplementacji - zwłaszcza dotyczy to sportowców i kulturystów - kiedy mamy na celu spalanie tkanki tłuszczowej. Tego rodzaju wspomaganie powinno być jednak stosowane jedynie przez osoby zdrowe, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Trójjodotyronina powstaje z hormonu T4, czyli tyroksyny.
Hormon T4 - tyroksyna
Tyroksyna również jest bardzo ważna w procesie kształtowania się organizmu, a także jego prawidłowego funkcjonowania. Wpływa ona, między innymi, na rozpad tłuszczów w naszym organizmie. Dzięki temu może mieć wpływ na prawidłową masę ciała. Hormon ten nie pozostaje również bez znaczenia dla płciowych aspektów funkcjonowania naszego ciała, takich jak chociażby płodność.
Hormon CT - kalcytonina
Działanie kalcytoniny jest silnie związane z wapniem oraz fosforanami. Kiedy stężenie tych składników w naszej krwi staje się zbyt wysokie, kalcytonina obniża poziom tych pierwiastków.
Niedoczynność tarczycy
Jedną z chorób tarczycy jest jej niedoczynność. Z tym schorzeniem mamy do czynienia wówczas, gdy tarczyca produkuje niewystarczającą, zbyt niską ilość hormonów. Niedoczynność tarczycy może być wywołana przez choroby takie jak, między innymi, Hashimoto, różnego rodzaju zapalenia, a także przyczyny mechaniczne, takie jak choćby wycięcie gruczołu. Jeżeli zlekceważymy niedoczynność tarczycy i nie podejmiemy właściwego leczenia, konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Może to bowiem wywołać, między innymi, choroby serca, a także przełom tarczycowy i śpiączkę hiperboliczną. W dwóch ostatnich sytuacjach może dojść nawet do śmierci, wobec tego nie powinniśmy bagatelizować swoich problemów z gruczołem tarczycowym.
Objawami niedoczynności tarczycy może być, między innymi, zmęczenie, senność, stałe odczuwanie zimna, brak apetytu i wiele innych symptomów. Jednak najbardziej kojarzonym przez społeczeństwo sygnałem, że coś jest nie tak, jest wzrost masy ciała. Pomimo, że niektóre osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy tracą apetyt, wciąż mogą przybierać na wadze. Takie tycie, niezależne od diety i w zasadzie trudne do opanowania jakimikolwiek tradycyjnymi metodami, jest bardzo podejrzane i nawet wśród niezorientowanych osób powinno zwrócić uwagę na potencjalne problemy z tarczycą. Przybieranie na wadze jest spowodowane rozregulowaniem procesów metabolicznych, które jest konsekwencją niedoczynności tarczycy, produkującej wówczas zbyt niską ilość hormonów. W efekcie łatwiej nam przytyć i o wiele trudniej schudnąć, ponieważ przemiana materii jest bardzo spowolniona. Nie tylko zresztą ona - przy niedoczynności tarczycy odczuwamy osłabienie fizyczne, a także psychiczne.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy jest, jak sama nazwa wskazuje, odwrotnością niedoczynności tego gruczołu. Wywołana jest nadmierną produkcją hormonów przez ten organ i w efekcie zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Nadczynność tarczycy może być wywołana, między innymi, przez chorobę Gravesa-Basedowa, a także różnego rodzaju stany zapalne. W przypadku niepodjęcia leczenia, nadczynność również grozi przełomem tarczycowym, który z kolei może prowadzić do śmierci. Jest to sytuacja, w której tradycyjne objawy choroby związanej z tarczycą nasilają się do tego stopnia, że powstaje ryzyko zgonu.
To, co powinno nas zaniepokoić i skierować nasze myśli w kierunku potencjalnej nadczynności tarczycy, to chociażby takie objawy jak nadmierna potliwość, kołatanie serca, nerwowość i zaburzenia psychiczne, czy duszności. W każdym przypadku lista symptomów odnoszących się do problemów z gruczołem tarczycowym jest długa i myląca - choroby tarczycy sprawiają trudności w diagnozie, ponieważ podobne objawy mogą dawać również inne choroby.
W przypadku nadczynności tarczycy objawem jest również zwiększenie apetytu. Dodatkowo nieraz się zdarza, że jemy więcej, a jednocześnie możemy sporo stracić na wadze. Nadczynność tarczycy przyspiesza bowiem metabolizm i to znacząco. Ponad to, w przeciwieństwie do niedoczynności, stajemy się nadpobudliwi, chociaż wysiłek fizyczny może sprawiać nam problemy i towarzyszyć osłabieniu.
Terapia hormonalna
Często jedynym wyjściem z sytuacji jest zastosowanie terapii, która ma za zadanie stymulować prawidłowy przebieg procesów naszej gospodarki hormonalnej. W tym celu zażywa się specjalne medykamenty, zawierające w swoim składzie hormony. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować objawy choroby i poprawić swoje samopoczucie. Niewłaściwe leczenie, tak samo jak jego brak, może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Pamiętajmy zatem o tym, aby jeśli tylko zauważymy u siebie jakieś nieprawidłowości, zwrócić się do lekarza. Nieodzowne może okazać się również regularne sprawdzanie poziomu poszczególnych hormonów produkowanych przez tarczycę. Taki nadzór może być naprawdę bardzo pomocny i znacząco przyspieszyć, a także ułatwić diagnozę. Powinniśmy być zatem świadomi tego, jak ważnym narządem jest tarczyca i że wymaga ona monitorowania.
Dieta a choroby tarczycy
W zależności od tego, z jaką przypadłością odnośnie tarczycy się zmagamy, powinniśmy wesprzeć swój organizm odpowiednią dietą. W przypadku nadczynności tarczycy, musimy wraz z pożywieniem dostarczyć większej ilości składników odżywczych, ponieważ zapotrzebowanie na energię jest zdecydowanie większe. Jeżeli natomiast chodzi o niedoczynność, to powinniśmy wzbogacić naszą dietę o jod, który uczestniczy w procesie wytwarzania hormonów i może pomóc w wytwarzaniu jego większych ilości. Dieta jest jednak jedynie wsparciem dla terapii hormonalnej i stosowana samodzielnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Tarczyca a przemiana materii
Po przestudiowaniu objawów związanych z chorobami tarczycy, a także zapoznaniu się z działaniem poszczególnych hormonów przez nią produkowanych, gołym okiem możemy dostrzec powiązanie, pomiędzy tempem naszej przemiany materii, a stanem naszego gruczołu tarczycowego. W przypadku niedoczynności, która wywołuje ogólne spowolnienie - tyjemy i mamy większy apetyt. Gdy natomiast produkowanych hormonów jest za dużo i metabolizm przyspiesza - tracimy na wadze, nawet jeśli pochłaniamy duże ilości jedzenia. Właśnie dlatego hormony tarczycowe wchodzą w skład niektórych dostępnych na rynku preparatów, których zadaniem jest, między innymi, usprawnienie procesów spalania tłuszczu, a co za tym idzie - wspomaganie odchudzania. Eksperymentowanie z hormonami jest jednak rzeczą ryzykowną i zanim podejmiemy się takiego działania, powinniśmy dokładnie przebadać swoją tarczycę pod kątem wszelkich nieprawidłowości. Wskazana jest także konsultacja lekarska, ponieważ tego rodzaju stymulowanie organizmu jest poważną decyzją.
Dożyliśmy czasów, w których możemy wykorzystywać różnorodne metody zarówno w zakresie leczenia poszczególnych dolegliwości, jak i w przypadkach, kiedy chcemy wspomóc swój organizm w osiąganiu wyznaczonych sobie celów. Ważne jest jednak, aby zachować zdrowy rozsądek. i w niczym nie przesadzać, ponieważ może to przynieść negatywne konsekwencje. Powinniśmy pamiętać na co dzień o tym, aby przywiązywać większą wagę do swojego zdrowia. Wiele osób zupełnie nie przejmuje się pojawiającymi się objawami i bagatelizuje sygnały, które wysyła im ich ciało. Tymczasem rezultat takiej niefrasobliwości może być naprawdę dotkliwy. W związku z tym, lepiej w porę zareagować, niż później ryzykować nawet życie. Choć niektórym może się wydawać, że chudnięcie przy nadczynności tarczycy jest objawem, którego aż szkoda się pozbyć, rzeczywistość jest zupełnie inna. Wraz z utratą wagi mogą pojawić się bowiem poważne zaburzenia emocjonalne, które czasem przypominają nawet symptomy choroby psychicznej. Nie warto ryzykować swojego dobrego samopoczucia. Jeżeli zatem zauważymy u siebie jakiekolwiek sygnały, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą, powinniśmy szybko reagować. Najlepszym natomiast rozwiązaniem jest regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycowych. Badania profilaktyczne mogą przyspieszyć znacznie przyspieszyć diagnozę i w rezultacie poskutkować szybszym wdrożeniem odpowiedniego leczenia.
Komentarze
Napisz komentarz