Tauryna

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 507

Jak powszechnie wiadomo, sport jest niezbędnym do zachowania zdrowia elementem życia człowieka. Ma on bezpośredni wpływ na kondycje fizyczną i przez to również na prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów w organizmie. Jest on jednak również bardzo wyczerpującym zajęciem, przez które traci się wiele potrzebnych substancji. Oznacza to, że odpowiednia dieta i czasami, a nawet zazwyczaj, suplementacja, stają się niezbędnymi elementami służącymi do zachowania odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Każdy sportowiec, zawodowy, czy nawet amator, powinien więc mieć odpowiednią wiedzę na temat tego, czego potrzebuje jego organizm w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, albo regeneracji po treningu. Jednymi z popularniejszych substancji, jakie stosuje się w takich momentach, jak trening, czy też okres tuż przed, albo po nim, są napoje energetyczne. Mają one dodać energii potrzebnej do mniejszego odczuwania zmęczenia, a także do motywacji, kiedy chciałoby się odpuścić trening. W ich skład wchodzi głównie kofeina, która spełnia te zadania. Innym, jakże ważnym elementem jest tauryna. To właśnie ona odpowiada za szybką regenerację organizmu i pozwala na przyjemniejsze odczuwanie efektów kofeiny. Jak dokładnie wpływa na organizm człowieka? Czy odczuwalne są skutki uboczne jej działania? Gdzie, oprócz popularnych energetyków można ją znaleźć i w jaki sposób sprawić, aby jej działanie zostało w pełni wykorzystane? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w poniższym artykule, który skupi się na tym jakże ważnym elemencie diety każdego sportowca.

Tauryna - działanie na organizm człowieka

Tauryna jest bardzo znaną nazwą, ale czy zdajemy sobie sprawę z jej działania i występowania? Czy wiemy w ogóle czym jest wspomniana substancja?

Jest to siarkowy aminokwas biogenny, czyli inaczej mówiąc "bycza siła". Swoją nazwę zawdzięcza temu, że pierwszy raz pozyskano ją w XIX wieku z żółci bydlęcej. Taurus oznacza bowiem woła, lub byka. Substancja ta nie ma jednak bezpośredniego wpływu na przyrost tkanki mięśniowej ze względu na to, że nie ma pochodzenia białkowego. Nie jest więc ona budulcem, a jedynie czymś, co wspomaga ten proces. Ten organiczny związek chemiczny występuje również i w ciele człowieka. W okresie treningów nie jesteśmy jednak w stanie wyprodukować odpowiedniej jej ilości, ze względu na to, że jej naturalna synteza jest ograniczona. Ma to ogromny wpływ na to, że jej ilość trzeba na bieżąco uzupełniać, aby nie okazało się, że wszystkie wysiłki włożone w ćwiczenia fizyczne i przypłacone ogromnym zmęczeniem, pójdą na marne. Substancję tą można znaleźć w kilku bardzo popularnych wśród sportowców, ale i nie tylko, produktach, takich jak suplementy, albo też napoje energetyczne. O ile można się łatwo domyślić, że jest to oczywisty składnik suplementów, a tyle z energetykami może już być większy problem. Tauryna jest bowiem substancją, która ma działanie łagodzące i wydłużające wpływ kofeiny na organizm człowieka. Jest to bardzo pożyteczna funkcja, ponieważ dzięki niej dłużej odczuwamy niski poziom zmęczenia i nie odpuszczamy kolejnych części treningu.

Zastosowanie i korzyści płynące ze spożywania tauryny

Jest to przede wszystkim naturalnie występująca, w organizmie każdego człowieka, substancja. Najwyższy jej poziom odnotowuje się w sercu, ale również i w niektórych częściach mózgu. Obecna jest również w mięśniach, gdzie jest magazynowana. Kiedy ćwiczymy, gwałtownie spada jej poziom, między innym na skutek przyspieszonego bicia serca, które zużywa jej pokłady. Uzupełnianie niedoborów jest jednym z najważniejszych elementów każdego treningu.

Tauryna jest ważnym elementem diety sportowca. Ma ona działanie silnie kataboliczne, co jest bardzo istotne przy wszystkich sportach siłowych. Oznacza bowiem, że tkanki mięśniowe mogą się same odbudowywać na skutek tego, że tauryna pełni funkcję magazyniera i transportera azotu. Jest on niezbędny przy regeneracji mięśni i jego niedobór może być przyczyną niskich efektów treningowych. Warto więc korzystać ze wszystkich produktów, które zawierają w swoim składzie tę pomocną substancję. Dostęp do niej może być przyczyną szybszego osiągnięcia celów, jakie sobie zakładaliśmy. Tauryna wykazuje również działanie anaboliczne. Jest bowiem transporterem kreatyny. Białko to odpowiada za szybką regenerację mięśni i dodatkowo jest ich budulcem. Jak więc wcześniej zauważono, opisywana substancja nie ma bezpośredniego wpływu na przyrost masy mięśniowej, ale wspomaga ten proces poprzez transport niezbędnych do tego substancji. Ponadto tauryna pobudza trzustkę. Oznacza to, że zwiększona jest produkcja insuliny, będącej naturalnym hormonem anabolicznym.

Innym zastosowaniem opisywanej substancji jest przeciwdziałanie otyłości. Może trudno w to uwierzyć, ponieważ sprzyja ona produkcji insuliny, ale warto zapoznać się z dokładniejszym działaniem. Kiedy spożywa się niezdrowe jedzenie, charakteryzujące się wysoką ilością kalorii, trzustka wyrzuca pokłady insuliny, które z kolei powodują odkładanie się tłuszczu, a glukoza z krwi trafia do tkanki tłuszczowej. W przypadku spożycia produktu, w którego skład wchodzi tauryna, procesy te wyglądają nieco inaczej. Glukoza zawarta w krwioobiegu trafia nie do tkanek tłuszczowych, ale do mięśni, gdzie następnie zostaje wykorzystana. Oznacza to, że pomimo zwiększonej ilości insuliny, nie tworzą się pokłady tłuszczu, a co więcej, mięśnie otrzymują dużą dawkę energii.

Tauryna jest również wykorzystywana przez osoby pracujące umysłowo. Oprócz właściwości wspomagających sportowców, ma ona bowiem kilka cech, które mogą być spożytkowane przez ludzi, którzy częściej używają umysłu. Substancja ta ma bowiem wpływ na układ nerwowy i rozwój mózgu. Jest ona bowiem neuroprzekaźnikiem, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i odpowiedniej pracy narządu służącego do myślenia. Warto tutaj zauważyć, że tauryna związana jest z receptorami GABA, a więc receptorami kwasu γ-aminomasłowego. Odpowiedzialne są one za rozluźnienie organizmu, przede wszystkim mięśni, a także za zmniejszenie pobudliwości. Ostatnia cecha wiąże się ze wspomnianym przedłużaniem działania kofeiny i łagodzeniu skutków jej spożycia.

Z innych pożytecznych cech, wynikających ze stosowania opisywanej substancji, wymienić można między innym oddziaływanie na oczy. Tauryna chroni siatkówkę oka przed skutkami stresu oksydacyjnego, ale również i przed szkodliwymi substancjami, które mają do niej łatwy dostęp. Ma ona również wpływ na oczyszczanie organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn. Wiąże się z tym również zdolność "byczej siły" do sprzęgania kwasów żółciowych przed ich wypuszczeniem z wątroby. Warto też zwrócić uwagę na to, że tauryna nie występuje w naszym ciele bez powodu. Ma ona wpływ na mięsień sercowy, który bije na skutek jej działania. Uzupełnianie ilości tej jakże istotnej substancji wpływa więc na siłę uderzeń serca, co z kolei powoduje szybsze krążenie krwi po całym ciele. Daje również gwarancję szybkiego dostarczania składników odżywczych do poszczególnych narządów organizmu.

Gdzie można znaleźć taurynę?

Jako, że tauryna jest substancją tak potrzebną organizmowi człowieka, nie tylko kiedy się trenuje, ale jak zostało to wyżej opisane, również i do prawidłowego funkcjonowania mózgu i mięśnia sercowego, warto wiedzieć gdzie ona występuje. Najpopularniejszym źródłem, o którym nie trzeba nikogo informować, są suplementy. Ich skład dopasowany jest bowiem do zapotrzebowania organizmu, który narażony jest na wysiłek fizyczny. Suplementacja tego rodzaju substancjami nie jest jednak wskazana dla osób, które nie potrzebują innych składników tam zawartych. Może bowiem dojść wtedy do nadmiaru niektórych z nich, co również może mieć negatywne skutki. Innym wartościowym źródłem, dostępnym dla wszystkich, są napoje energetyczne. Zawierają one również i kofeinę, a więc mogą być stosowane jako zamiennik kawy. Kiedy mówi się o zawartości jakiejś substancji w poszczególnych produktach, nie można nie wspomnieć również i o naturalnych i o wiele zdrowszych źródłach. W tym przypadku będą to przede wszystkim owoce morza, wodorosty, groch, soczewica, ale również i indyk, w którym najwięcej znajduje się tauryny.

Uzupełnianie braków, w przypadku opisywanej substancji, jest niezbędne. Zwłaszcza jeżeli mówimy o wegetarianach, którzy z pewnością mają jej niedobór, na skutek nie jedzenia produktów zwierzęcych. Są oni więc narażenie na skutki niedoborów, co może mieć bardzo negatywne skutki w przyszłości. Warto również wiedzieć, jakie dawki powinno się przyjmować. Zakłada się, że jest to od 0.005 gram do 2 gram. Nie stwierdzono jednak efektów przedawkowania w przypadku spożycia 3 gram.

Podsumowując, tauryna jest substancją niezbędną do życia. Cechuje się ona pozytywnymi właściwościami, oddziałującymi nie tylko na mięśnie, ale również i na inne narządy w ciele człowieka. Ma ona wpływ na układ nerwowy, ponieważ wspomaga jego pracę. Podobnie jest z mózgiem, gdzie tauryna wpływa na jego szybszy rozwój. Potrzebna jest również przy oczyszczaniu organizmu z niebezpiecznych i toksycznych substancji. Jest to efektem współpracy substancji z wątrobą. Składnik ten wykorzystywany jest również przez osoby, które borykają się z problemem nadwagi. Pomaga im w straceniu zbędnych kilogramów, transportując glukozę z krwioobiegu do mięśni, gdzie jest ona od razu zamieniana w energię dla nich, a nie jak w przypadku spożywania niezdrowych pokarmów, odkładana w tkance tłuszczowej. Warto więc zainteresować się tym, w jakich produktach najłatwiej będzie otrzymać taurynę. Popularna jest suplementacja tym produktem, ale również i można korzystać z napojów energetycznych. Należy również jeść owoce morza i mięso z indyka, ponieważ to właśnie tam jest najwięcej tej substancji. Jak do tej pory nie odkryto też żadnych skutków ubocznych stosowania produktów bogatych w "byczą siłę". Nie oznacza to jednak, że w przypadku ciąży i karmienia piersią nie należy skonsultować się z lekarzem. Tauryna nie powinna być również spożywana przez osoby mające uczulenie na ten produkt, ani przez dzieci.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu