Będąc osobą początkującą w kulturystyce trzeba poznać kilka podstawowych zasad, a wszystko to po to, aby uniknąć wszelkiego rodzaju negatywnych efektów, a w niektórych przypadkach nawet kontuzji.
Kilka bardzo ważnych zasad
Bardzo częstym błędem osób początkujących jest rozpoczynanie ćwiczeń bez odpowiedniego planu treningowego lub korzystanie z tych dostępnych w Internecie. Dlaczego jest to błąd? Wiele osób udostępnia w sieci plany treningowe dla tych bardziej zaawansowanych. Wykonywanie ćwiczeń tego typu może nam bardzo poważnie zaszkodzić, gdyż nasz organizm nie jest zwyczajnie przystosowany do tak dużego wysiłku fizycznego.
Specjalny plan treningowy
Powinniśmy, więc zastosować plan treningowy dedykowany tylko i wyłącznie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką. Kierowanie się złymi planami treningowymi może skończyć się dla nas negatywnie – przetrenowanie, kontuzja, a nawet brak chęci do dalszych treningów. W przypadku osób początkujących najlepszym rozwiązanie wydaje się być zastosowanie treningu typu FBW, czyli takiego, który angażuje do pracy tylko główne partie mięśniowe. Dzięki takiemu systemowi treningowemu bodźce do pracy dostaną tylko najważniejsze partie mięśniowe.
Czas na przystosowanie
Każda z nich musi odpowiednio przystosować się do intensywności naszych treningów. Zazwyczaj na każdą z nich podczas jednego treningu przypada tylko jedno ćwiczenie. Aby na samym początku wypracować sobie odpowiednią formę oraz rytm treningowy potrzebna jest odpowiednia ilość treningów w tygodniu. Ile? Preferowana liczba to trzy treningi w tygodniu i tego powinniśmy się trzymać.
Trening FBW – co to takiego?
Najlepiej jest korzystać właśnie z planu treningowego typu FBW, gdyż obejmuje on ćwiczenia trzy razy w tygodniu. Takie rozwiązanie daje odpowiednią intensywność naszym mięśniom oraz pozwala na ich odpoczynek, który w treningach jest również bardzo ważny. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy oprócz treningów uprawiamy jakieś inne sporty i regularnie trenujemy ilość treningu FBW możemy śmiało zmniejszyć do dwóch w ciągu tygodnia. Będzie to dla nas w zupełności wystarczające.
Przede wszystkim technika wykonywanych ćwiczeń
Będąc osobą początkującą na siłowni warto zwrócić uwagę na technikę i jakość wykonywanych ćwiczeń, gdyż ma to ogromne znaczenie w początkowej fazie rozwoju naszych mięśni. Dlatego też warto wykonywać ćwiczenia wolniej, a dokładniej i przede wszystkim takie, które angażują do pracy więcej grup mięśniowych. Pozwala to również na przyzwyczajenie się mięśniom do zupełnie nowej formy aktywności. Ponadto warto pamiętać, aby z czasem poza treningami zacząć stosować odpowiednią dietę bez, której nie jesteśmy w stanie osiągnąć swoich zamierzonych celów.
Ile trenować?
Dla osób początkujących bardzo ważnym aspektem jest czas treningu. Można rozumieć to na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi o tym, żeby trenować tak długo jak pozwala nam na to organizm z 2 minutowymi przerwami pomiędzy kolejnymi seriami. Drugie z nich zakłada, że każdy trening powinien trwać maksymalnie 60 minut, natomiast przerwy pomiędzy kolejnymi seriami 1 minutę, z kolei przerwy pomiędzy ćwiczeniami nie mogą być dłuższe niż 2 minuty.
Komentarze
Napisz komentarz