Trening obwodowy – co to takiego?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1371

Jak wiadomo z biegiem czasu nasze życie toczy się coraz szybciej. Na głowie mamy większą liczbę obowiązków. Nieraz chcielibyśmy zrobić coś dla przyjemności, ale nie możemy, gdyż po prostu brakuje nam czasu. Ciągła praca na pewno nie jest dobra, gdyż nasz organizm od czasu do czasu potrzebuje odpoczynku. Czasami przydałoby się również trochę poćwiczyć, aby dotlenić swój organizm. Jeśli lubisz ćwiczyć, a brak Ci na to czasu mam tutaj coś idealnego dla Ciebie.

Alternatywne rozwiązanie

Jest to trening obwodowy. Jeśli słyszałeś kiedyś o czymś takim, ale nie miałeś okazję poznać jego tajemnic wszystko opiszę poniżej. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że ten rodzaj treningu jest dosyć wymagający. Jednak jego dużym plusem jest to, że można wykonywać go zarówno na siłowni jak i w domu podczas każdej wolnej chwili od naszych codziennych obowiązków. Tego typu plan treningowy nadaje się dla wszystkich zarówno dla osób początkujących jak i tych bardziej doświadczonych, a także dla tych, którzy oczekują szybkich efektów treningowych. Jego głównym założeniem jest wykonywanie na każdej z sesji treningowych przynajmniej jednego ćwiczenia na wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe. Wymaga on od osoby trenującej dobrej wydolności oddechowej oraz wytrzymałości mięśniowej.

Wymagający rodzaj treningu

Rozpoczynając swoją przygodę z aktywnym trybem życia musimy być przygotowani na duży wysiłek fizyczny. Na samym początku najlepiej jest stosować mniejsze obciążenia oraz mniejszą ilość stacji, aby uniknąć kontuzji. Po upływie czasu i zaadoptowaniu swojego organizmu wartości te można stopniowo zwiększać. Taki trening jest znakomitym rozwiązaniem na poprawę naszej kondycji. Jak już wcześniej wspominałem zaletą tego typu treningu jest to, że możemy wykonywać go w domu i to bez użycia specjalistycznego sprzętu. Ilość ćwiczeń ustalić można indywidualnie, a wszystko to zależy od możliwości i stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. Również rodzaj ćwiczeń nie jest ściśle określony, jednak zmienia się on w zależności od tego ile czasu już trenujemy.

Jakie ćwiczenia?

Do przykładowych ćwiczeń w treningu obwodowym należą:

  • - pompki,
  • - brzuszki,
  • - skoki na podest,
  • - podciąganie na drążku,
  • - przysiady ze sztangą,
  • - martwy ciąg.

Trening obwodowy to połączenie w jedną całość szybkości, precyzji i skuteczności. W ciągu tygodnia powinno wykonywać się 3 treningi po 20-30 minut. W tym rodzaju treningu łączymy w jedno trening siłowy oraz cardio.

Dwa w jednym

Zatem, dzięki jednemu jesteśmy w stanie spalić naszą tkankę tłuszczową oraz zbudować mięśnie. Decydując się na rozpoczęcie regularnych treningów obwodowych warto kupić monitor serca, który podczas wysiłku fizycznego będzie wskazywał nam parametry jego pracy. Możemy w ten sposób wykluczyć ewentualne zagrożenie naszego życia. Warto sprawdzać to zawsze przed rozpoczęciem każdego treningu w celu upewnienia się, że z naszym organizmem jest wszystko w porządku. Ponadto przed każdym treningiem należy odpowiednio rozgrzać swoje ciało, natomiast po nim przeprowadzić trucht, a następnie rozciąganie. Trening obwodowy angażuje do pracy praktycznie wszystkie partie mięśniowe.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu