Używanie pasa treningowego

Posted By: Anna Anna On: wtorek, wrzesień 12, 2017 Comment: 0 Hit: 57

Zapewne wiesz lub domyślasz się, że aby być dobrym kulturystą trzeba chociaż trochę znać anatomię. Dlaczego?

Trochę teorii

Jest to dosyć ważne, gdyż ćwicząc byle jak i nieświadomie możemy wyrządzić sobie krzywdę. Gdy wykonujemy ćwiczenia w naszej jamie brzusznej wzrasta ciśnienie. Jest to zjawisko występujące szczególnie wtedy, gdy wykonujemy ćwiczenia w pozycji stojącej unosząc sztangę nad głowę lub na wysokość klatki piersiowej, bądź podnosząc ją z ziemi. W tym momencie na nasz kręgosłup wywierany jest bardzo duży nacisk co jest niebezpieczne, dlatego też organizm świadomie zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, aby go zrekompensować. W tym momencie zazwyczaj dochodzi do zatrzymania oddechu.

Pas treningowy – co to jest?

Aby zapobiec zjawisku uszkodzenia kręgosłupa wymyślono pas treningowy, który ma za zadanie odciążyć nasz organizm. Co to jest ten pas i jak wygląda? Gdy popatrzy się na niego po raz pierwszy swoim wyglądem przypomina on zwykły pasek, jednak ma nieco większe rozmiary.

Jego rodzaje

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje takiego pasa:

  • - pas do trójboju siłowego – jego cechą charakterystyczną jest duża grubość. Szerokość jest taka sama na całej długości i w większości przypadków wynosi 10 cm. Przeznaczony jest dla osób, które najczęściej ćwiczą swoje plecy i pozwala on na zachowanie ich w prawidłowym, prostym, wzorcu,
  • - kulturystyczny – jest on różnej szerokości. Najważniejsze, aby jego najszersza część przylegała do odcinka lędźwiowego brzucha, natomiast ta węższa do brzucha. Jego zaletą jest duża wygoda i elastyczność, dzięki czemu w sytuacji, gdy musimy pracować na opadzie tułowia nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Jest on używany w kulturystyce znacznie częściej niż ten poprzedni.

Jaką rolę spełnia on w treningach oraz kiedy najlepiej go używać?

Rola i sposób użycia

Jak już wcześniej wspominałem ma on za zadanie zabezpieczać nas przed wystąpieniem kontuzji, a ponadto pomagać w podnoszeniu większych ciężarów. Kulturyści używają go bardzo często, aby podnosić swoje rekordowe wagi. Podczas ćwiczeń napinają się nasze mięśnie brzucha po to, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie jednocześnie uciskając we wnętrze naszego ciała. Jeśli są one za słabe po prostu nie wytrzymują przez co bardzo często występuje groźna dla naszego zdrowi przepuklina. Odciążenie mięśni dokładniej polega na opieraniu się ich o pas. Ma również to swoje wady. Kiedy używamy pasa od czasu do czasu wszystko jest w porządku, natomiast, jeśli robimy to zbyt często mogą pojawić się pewne problemy w naszym życiu codziennym. Podczas, gdy będziemy zmuszeni podnieść z ziemi coś ciężkiego możemy mieć z tym problem, ponieważ mięśnie brzucha będą zbyt słabe, gdyż przyzwyczają się one do ciągłego opierania się o pas nie pracując przy tym prawidłowo. Pasa treningowego nie mogą używać wszyscy. Kto nie powinien?

Przeciwwskazania do stosowania

Przede wszystkim osoby początkujące, takie, którym przeszkadza on w wykonywaniu niektórych ruchów oraz te, które mają problemy z sercem i układem krążenia. Ważne jest również to, aby pas zawsze był prawidłowo zakładany.

Komentarze

Napisz komentarz