W jaki sposób odpoczywać?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1193

Jak wiadomo nikt z nas nie jest robotem i czasami potrzebuje odpocząć. Będąc kulturystą trzeba wiedzieć, że treningi należy przeprowadzać w odpowiedni sposób. 

Biernie czy czynnie?

Praktycznie niemożliwe jest to, aby trenować bez przerwy przez kilka godzin. Można śmiało stwierdzić, że przerwa i odpoczynek to również część treningu. Jednak czy na pewno w trakcie naszego odpoczynku powinniśmy całkowicie przerwać trening? Czy czas, w którym nie trenujemy w jakikolwiek sposób wpływa na naszą formę fizyczną oraz co dzieje się wtedy w naszym organizmie? O tym wszystkim poniżej. Na początku trzeba wiedzieć, że uprawianie jakiegoś sportu to nie tylko treningi. Aby osiągnąć swój zamierzony sukces trzeba odpowiednio rozłożyć proporcje pomiędzy okresami pracy i odpoczynku. Jednak wypoczynek powinien zostać przeprowadzony w prawidłowy sposób, gdyż wtedy przywracana jest równowaga funkcjonowania naszego organizmu.

Naturalny odruch

Każdy z nas ma potrzebę odpoczynku i jest to zupełnie naturalne. Organizm daje nam wtedy sygnał, że jest zmęczony oraz, że jego wydolność przede wszystkim fizyczna spadła. Jest to pewnego rodzaju ochrona przed całkowitą utratą zasobów energetycznych w naszym organizmie. Gdy wyeliminujemy już zmęczenie poprzez prawidłowe przeprowadzenie odpoczynku nasz organizm wykazuje stan równowagi przez co mamy większe możliwości wysiłkowe. Możemy przez to osiągać lepsze wyniki sportowe, jednak czy każdy odpoczynek sprzyja?

Zbyt długa przerwa nie przyniesie efektów

Najczęściej podczas odpoczynku jesteśmy w bezruchu. Pierwszym objawem przerwy jest ogólna ociężałość naszego ciała. Jest to pewnego rodzaju pozytywne uzależnienie, jednak nasz organizm źle czuje się w bezruchu. Jeśli trenujemy regularnie organizm przyzwyczaja się do tego, dlatego w sytuacji, gdy nie trenujemy czuje się niekomfortowo. Za sprawą regularnego treningu adoptujemy nasz organizm do coraz wyższych bodźców treningowych. Po treningu ma on zwiększony metabolizm przez co produkuje większe ilości energii oraz szuka sposobów, aby się jej pozbyć. Jeśli więc nie zdecydujemy się na dalsze kontynuowanie aktywności fizycznej nasze chęci na trening po prostu spadną. Im dłuższa przerwa, tym większe zmiany zachodzą. Największe są pomiędzy 2, a 4 godziną odpoczynku. Aby nasz organizm się zregenerował wcale nie trzeba w całości rezygnować z aktywności fizycznej, bo odpoczynek może przebiegać w sposób czynny. Jak to zrobić? W niektórych przypadkach wystarczy tylko zmniejszyć obciążenie. Trening w ten sposób podtrzymuje naszą dotychczasową sprawność motoryczną oraz wszystkie funkcje w naszym organizmie.

Inna forma aktywności

Odpoczynek wcale nie musi mieć takiej samej formy jak nasz trening. Dla przykładu pływak w ramach odpoczynku może wsiąść na rower. Zmiana aktywności wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie oraz dalszą motywację do treningu. Krótko mówiąc najlepiej jest na jakiś czas zmienić środowisko, wtedy wówczas efekt odnowy będzie najlepszy. Poprzez czynny odpoczynek rozumie się również dodatkowe formy odnowy biologicznej, czyli np. sauna lub masaże.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu