W wielu przypadkach uważa się, że wszelka aktywność jest zabroniona dla osób, które posiadają wady serca. Jednak kierowanie się przekonaniami panującymi wśród nieświadomych osób nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bazowanie na takich opiniach może bardziej zaszkodzić nic pomóc. W celu uzyskania sensownej opinii, opartej na aktualnym stanie zdrowia oraz wiedzy medycznej, warto udać się do kardiologa, który oceni, czy wszelka aktywność fizyczna jest wskazana. Powszechnie uważa się, że sport to zdrowie, dlatego warto rozważyć rozpoczęcie ćwiczeń i tym samym poprawić jakość swojego życia. Efekty nie będą jedynie zauważalne w zmienionej sylwetce, ale także w samopoczuciu.
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza
Posiadanie wady serca lub przebycie operacji najważniejszego organu układu krwionośnego zobowiązuje do częstych wizyt u lekarza kardiologa. W trakcie jednej z nich, warto porozmawiać na temat rozpoczęcia aktywności fizycznej. Lekarz prowadzący będzie doskonale znał wszelkie przeciwwskazania do wykonywania pewnych ćwiczeń, ale także będzie mógł zaproponować aktywności, które są wysoce wskazane. Prawdopodobnie będzie to o wiele więcej rodzai aktywności fizycznej niż wcześniej sądzono. Prawdopodobnie będą zabronione ćwiczenia związane z podnoszeniem ciężarów, które przyczyniają się do szybkiego zmęczenia. Analogicznie wygląda sytuacja z obowiązkami domowymi, dla większości osób ze słabszym sercem lista prac domowych ulega znacznemu skróceniu.
Lekarstwa, które są nieustannie przyjmowane przez osoby chore posiadają istotny wpływ na ich wydolność fizyczną. Dlatego warto porozmawiać z lekarzem, czy przyjmowane leki umożliwiają wykonywanie pewnych ćwiczeń. Bardzo często stanowi to podstawę do zmiany sposobu ćwiczeń lub jeżeli jest to możliwe do przyjmowania innych medykamentów.
Jak powinien wyglądać prawidłowy trening?
Po pierwsze należy robić to z przyjemnością. Aktywność na siłowni musi być robiona wyłącznie do odczuwania pozytywnych uczuć. Wada serca uniemożliwia wykonywania ćwiczeń, które charakteryzują się zbytnim przeciążeniem. W pierwszej kolejności należy zaplanować czas na odpoczynek, w pewnym czasie może ulec on skróceniu, jednak nie powinno zbyt szybko się to odbywać. Ciało musi się przyzwyczaić do regularnego wysiłku.
Ogromną przewagą siłowni jest stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania ćwiczeń. Temperatura powietrza oraz wilgotność jest tam utrzymywana na stałym poziomie. W przeciwieństwie do aktywności na świeżym powietrzu nie trzeba obawiać się o szoki termiczne lub zbyt wilgotne powietrze, które nie są korzystne dla układu krążenia. W takiej sytuacji mogą nastąpić trudności z oddychaniem czy nawet charakterystyczny ból w klatce piersiowej.
Najważniejszą rzeczą, którą zawsze należy ze sobą zabierać jest butelka z wodą mineralną. Nawodnienie organizmu to podstawowa czynność, która powinna wejść w nawyk. Szczególnie w trakcie wysiłku osoby z wadą serca powinny pamiętać, aby utrzymywać płyny na odpowiednim poziomie.
Doskonałą aktywnością po zakończeniu ćwiczeń jest skorzystanie z sauny. Jako alternatywne rozwiązanie można wykorzystać naprzemiennie ciepłe i zimne prysznice, które równie dobrze umożliwiają wzmocnić pracę serca.
Aktywność po dłuższej przerwie spowodowaną absencją na siłowni, powinna być stopniowo być rozważnie wprowadzana. Należy powolnie wykonywać ćwiczenia a jednocześnie zapewnić potrzebny czas na odpoczynek. Po pewnym czasie można wrócić do poprzedniego tempa aktywności, jednak trzeba stopniowo osiągać ten stopień zaawansowania.
Co należy wziąć pod uwagę?
Przy posiadaniu wady serca należy szczególnie zwracać uwagę na ogólną kondycję organizmu. Jakakolwiek aktywność fizyczna jest zabroniona, jeżeli jest podejrzenie nawet najmniejszej infekcji a przede wszystkim gorączka. Najdelikatniejsza choroba jest znacznym obciążeniem dla chorego serca, dlatego wizyty na siłowni należy wstrzymać do wyleczenia się.
Ćwiczenia powinny być niezwłocznie wstrzymane, jeżeli osoba chora odczuje nierównomierne lub szybkie bicie serca. Na około 15 minut należy usiąść i odpocząć a potem ponownie zmierzyć swój puls. Jeżeli puls po tym czasie nadal przekracza sto uderzeń na minutę należy niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Z lekarzem prowadzącym należy skonsultować także sytuację, kiedy występuje zbyt wysokie zmęczenie po wykonywaniu spokojnych ćwiczeń. Także niepokojące są zbyt płytkie oddechy.
Wykonywanie aktywności fizycznej osoby ze słabszym sercem, nie może powodować jakiegokolwiek bólu. Ćwiczenia powinny być natychmiastowo przerwane, nawet jeżeli pojawia się w stawach. Obciążanie organizmu kontuzjami, powoduje znaczne obciążenie dla serca i całego układu krążenia, dlatego jest to kolejny argument, który potwierdza, że w takim przypadku ćwiczenia powinny sprawiać wyłącznie przyjemność.
Jakie korzyści płyną z aktywności fizycznej dla osób z chorobami serca?
Wykonywanie ćwiczeń jest wskazane dla osób, które zmagają się z wadą serca. Ich rola nie ogranicza się jedynie do poprawy wyglądu sylwetki, ale także wzmacnia cały organizm, w tym przede wszystkim serce. W trakcie wykonywania ćwiczeń wydzielane są hormony szczęścia, czy tzw. endorfiny, w ten sposób aktywność fizyczna pozwala na poprawę ogólnego samopoczucia, które usprawnia sposób myślenia. Zmniejsza ryzyko występowania depresji, które znacznie obciążają serce i umysł. Ćwiczenia na siłowni pozwalają na kontrolowanie oddechów, co stanowi podstawę nauki świadomego oddychania. W trakcie aktywności praca serca ulega zdrowemu pobudzeniu oraz umożliwia kompleksowe dotlenienie całego organizmu, w tym także przy pomocy naczyń wieńcowych, do serca dociera więcej niezbędnego tlenu. Sprzęty na siłowni umożliwiają dostosowanie tempa wykonywanych ćwiczeń do poziomu zaawansowania, dlatego w ten sposób można uniknąć groźnego przetrenowania. W siłowniach pracuje także kadra wykwalifikowanych trenerów, którzy każdorazowo służą pomocą oraz potrafią skutecznie wesprzeć osoby, które gorzej się poczują podczas pobytu na siłowni.
Komentarze
Napisz komentarz