Większość ludzi sądzi, że rola wapnia ogranicza się jedynie do wzmacniania kości. Powszechnie ten mikroelement w powszechnej opinii wiązany jest z prawidłowym funkcjonowaniem układu szkieletowego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wapń jest niezwykle ważny do prawidłowej pracy serca, wzmacniania mięśni, odpowiedniego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.
Czym jest wapń?
Wapń zwany jest również potocznie wapnem. To mikroelement, który w największym stopniu występuje w organizmie człowieka. Przechowywany jest zazwyczaj w kościach i zębach, jednak stwierdzenie, że swoją pracę odbywa jedynie w tych rejonach, jest błędne. Zaledwie 1% przechowywany jest w tkankach ciała. Wszyscy ludzie potrzebują tego pierwiastka bardziej niż jakichkolwiek innych pierwiastków śladowych. Wielu naukowców twierdzi, że wapń stanowi 2% ciała człowieka.
Jakie są skutki niedoboru wapnia?
Każdego dnia z organizmu poprzez pot, paznokcie i włosy wydalany jest ten jakże cenny mikroelement. Każdego dnia warto dbać o jego odpowiednią suplementację, aby nie doprowadzić do spadku poziomu. Nie zawsze w pokarmie znaleźć można wystarczające ilości tego składnika. Suplementacja pozwala na uzupełnienie wszelkich braków szybko i skutecznie. Zazwyczaj wchłanialność odżywek jest wręcz natychmiastowa, dzięki czemu ciało uzyskuje bardzo go bardzo dużo. Niedobór wapnia może prowadzić do:
- Złamania kości,
- Osteoporozy,
- Próchnicy,
- Problemów związanych z układem krwionośnym,
- Opóźnieniami w rozwoju (w przypadku dzieci),
- Problemy związane z prawidłową pracą serca.
Jakie korzyści daje suplementacja wapnia?
Wapń znajduje się w wielu suplementach diety. Można znaleźć go pod oznaczeniem ,,Ca''. Dzięki temu podczas intensywnych ćwiczeń będziemy mogli zadbać o prawidłowe funkcjonowanie aparatu szkieletowego, który jest w ciągłym ruchu podczas wysiłku. Warto łączyć go również z witaminą K i witaminą D. To sprawi, że kości nie będą narażone na złamania i zwapnienie. Przyswajanie wapnia jest ważne szczególnie w trakcie leczenia kontuzji. Stosując regularnie ten mikroelement, nie będziemy musieli obawiać się również kontuzji stawów, ponieważ one również zyskają na dostarczaniu wapnia. Do najważniejszych korzyści suplementacji wapnia należy:
- Wsparcie kości,
- Ochrona przed osteoporozą,
- Obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi,
- Ochrona przed nowotworami,
- Wsparcie mięśni i stawów,
- Szybszy powrót do sprawności po doznanej kontuzji,
- Skuteczna walka z nadwagą,
- Zapobieganie powstawaniu cukrzycy,
- Utrzymanie dobrego stanu jamy ustnej.
Komentarze
Napisz komentarz