Węgiel aktywny dostępny jest w każdej aptece pod postacią czarnych tabletek. Dawniej środek ten stosowany był jako preparat na problemy z wypróżnianiem, jednak obecnie ma on znacznie szersze przeznaczenie, uwzględniając kosmetykę. Podawanie węgla aktywnego jest bezpieczną i nieinwazyjną próbą pomocy w przypadku biegunki oraz nudności i wymiotów. Co wyróżnia węgiel aktywny? Jakie są zalety jego stosowania?
Co to jest węgiel aktywny?
Wytwarzany jest on z miazgi drzewnej, a temperatura jego pozyskiwania sięga 900 stopni C. Aktywowany jest następnie z użyciem pary wodnej oraz niezwykle silnych kwasów po to, by uzyskać jak największą powierzchnię adsorpcyjną. Węgiel aktywny najczęściej dostępny jest pod postacią czarnych tabletek i podawany jest jako pierwsza pomoc na biegunki lub zatrucia pokarmowe. Preparat ten ceniony był już w starożytności. Nawet Hipokrates zalecał stosowanie miazgi drzewnej na rany w celu szybszego gojenia się rany. Działał on osuszająco, dzięki czemu rana mogła szybciej się zabliźnić. Odkażał on dodatkowo bakterie, które znajdowały się w ranach, co było niezwykle ważne w czasach, kiedy woda utleniona nie została jeszcze wynaleziona.
Zastosowanie węgla aktywnego
Pierwsza pomoc w przypadku biegunki
Węgiel aktywny posiada silne zdolności wiążące inne substancje. Mowa tutaj o toksynach i bakteriach, które wspólnymi siłami przyczyniają się do powstania biegunki. Potrafi on je szybko schwytać i związać oraz wydalić z organizmu, dzięki czemu pozostaje on czysty, a biegunka staje się coraz mniej uciążliwa. Co ciekawe, węgiel aktywny dodatkowo ochrania również błonę śluzową w żołądku oraz dokładnie chroni go przed działaniem bardzo szkodliwych substancji. Warto jednak pamiętać, że węgiel aktywny nie może być stosowany dłużej, niż w czasie zaleconym na etykiecie. Dzieje się to za sprawą możliwych szkód w układzie pokarmowym, które związane są z enzymami trawiennymi.
Preparat na zatrucia związkami chemicznymi i lekami
Węgiel aktywny może wiązać nie tylko bakterie i toksyny, ale również wiele leków do godziny po ich przyjęciu. To niezawodna odtrutka w walce ze skutkami przedawkowania. Wielu lekarzy podaje węgiel aktywny osobom, które przedawkowały środki. Niestety obowiązuje tutaj zasada 1 godziny od spożycia substancji. W innym przypadku węgiel aktywny nie spełnia swojego zadania w ogóle lub z niewielkimi skutkami. Dawka, jaka powinna być podana, powinna być 10 razy większa, niż ilość przedawkowanej substancji. Należy jednak pamiętać, że nie jest on podawany w przypadku dosłownie wszystkich rodzajach zatruć. Wiąże on tylko niektóre substancje, takie jak paracetamol, barbiturany, salicylany i sole metali ciężkich.
Domowa pielęgnacja przeciwtrądzikowa
Węgiel aktywny ukochały sobie również osoby, które walczą z trądzikiem i nadmiarem zaskórników. Te nieestetyczne plamki mogą zepsuć humor i sprawić, że spada poczucie pewności siebie. Wykonanie maseczki z węgla aktywnego jest niezwykle proste. Wystarczy wymieszać zawartość kapsułki węgla aktywnego lub rozkruszyć tabletkę i dodać ją do ulubionego kremu. Dzięki temu uzyskamy działanie nie tylko nawilżające, ale również oczyszczające. Warto pamiętać, aby po pewnym czasie mieszankę zmyć z twarzy. Oprócz tego można wykonać również domową maseczkę typu peel-off. Jak tego dokonać? Nic prostszego! W niewielkim pojemniku umieszczamy 2 tabletki węgla aktywnego i je rozkruszamy za pomocą moździerza. Można również przeciąć kapsułkę i wysypać do pojemnika węgiel aktywny. Następnie dodajemy do tego 2 łyżki stołowe wody oraz łyżeczkę żelatyny. Całość podgrzewamy około 6 sekund i mieszamy. Następnie umieszczamy na problematycznych miejscach i czekamy do zastygnięcia. Kiedy z maseczki zrobi się skorupa, wówczas delikatnie ściągamy ją ze skóry. Nie należy stosować tej metody w przypadku cery przesuszonej!
Usuwanie przebarwień nazębnych
Nie wszyscy wiedzą, że węgiel aktywny bardzo często stosowany jest jako domowy wybielacz zębów. Wystarczy zawartość kapsułki wsypać na umieszczoną na szczoteczce pastę i w ten sposób umyć zęby. Zrobią się one na czas mycia czarne, jednak wypłukanie jamy ustnej wodą sprawi, że zęby staną się bielsze, niż dotychczas.
Węgiel aktywny- Przeciwwskazania
Nie można zapomnieć o kwestiach związanych z przypadkami, kiedy stosowanie węgla aktywnego może mieć negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Należy szczególnie wystrzegać się przyjmowania węgla aktywnego w przypadku:
- Rozstroju żołądka,
- ostrego bólu brzucha,
- podejrzenia niedrożności jelit,
- wrzodziejącego zapalenia okrężnicy.
Osoby, które w niedalekiej przeszłości skarżyły się na problemy związane z układem pokarmowym lub te osoby, które przeszły operację górnego odcinka przewodu pokarmowego, powinny zapytać o radę lekarza rodzinnego. Niestety w tym przypadku przyjmowanie węgla aktywnego może mieć więcej wad niż korzyści. Nie należy go również podawać w momencie, kiedy chory skarży się na zaburzenia świadomości i nie ma z nim kontaktu. Nigdy nie należy podawać go również niemowlętom, gdyż ich układ pokarmowy nie jest wykształcony na tyle, aby poradzić sobie z takim typem substancji. Warto również pamiętać o tym, aby nie podawać choremu węgla aktywnego w trakcie posiłku, gdyż ten znacznie osłabia jego działanie.
Węgiel aktywny a ciąża
W każdym przypadku przed spożyciem jakiegokolwiek preparatu należy skonsultować się z prowadzącym lekarzem ginekologiem. Każda kobieta jest inna i ma inny organizm. Węgiel aktywny znany jest jednak jako jeden z najbezpieczniejszych preparatów na problemy związane z układem pokarmowym oraz biegunką w trakcie ciąży. Można przyjmować go nawet w dużych dawkach, a jego działanie nie będzie miało negatywnego wpływu na dziecko. Warto jednak mimo wszystko skonsultować się z lekarzem.
Gdzie kupić węgiel aktywny?
Tak naprawdę jego dostępność jest bardzo szeroka, a kupujący nie mają problemu z jego odnalezieniem. Najbezpieczniejszym miejsce, w jakim możemy zaopatrzyć się w węgiel aktywny, jest oczywiście apteka. Oprócz tego można dostać go również na niektórych aukcjach internetowych, jednak są to środki z nieznanego źródła, dlatego warto je unikać. Koszt 30 tabletek węgla aktywnego to koszt 8-11 zł.
Komentarze
Napisz komentarz