Witamina C – co warto wiedzieć?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1144

Witamina C bywa najczęściej przyjmowana, jako panaceum na przeziębienie i grypę. Jakie jeszcze działanie wykazuje? Czy suplementacja witaminy C może w pozytywny sposób wpływać na wydolność fizyczną i masę mięśniową?

Witamina C, czyli kwas askorbinowy pełni w organizmie szereg różnorodnych funkcji. Dzięki niej nie tylko możemy bronić się przed atakiem chorobotwórczych bakterii i wirusów, ale także w pozytywny sposób wpływamy na wydolność organizmu, zwiększamy jego tolerancję na wysiłek fizyczny oraz pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. To tylko nieliczne z zalet płynących ze stosowania diety bogatej w witaminę C oraz przyjmowania suplementów dostarczających do naszego organizmu optymalne dawki kwasu askorbinowego.

Jak działa witamina C?

Witamina C jest jedną z nielicznych witamin, których niedobory mogą prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Niektóre badania naukowe udowodniły, że kwasu askorbinowego nie sposób przedawkować – dopuszczone do stosowania dawki witaminy C są w pełni bezpieczne dla zdrowia nawet przy długotrwałym stosowaniu. Oczywiście fakt, iż ludzki organizm wykazuje maksymalną tolerancję kwasu askorbinowego nie powinien skłaniać nas do przyjmowania zwiększonych dawek tej witaminy – szczególną ostrożność podczas przyjmowania dużych dawek witaminy C powinny zachować przede wszystkim osoby cierpiące na kamicę nerkową – długotrwałe stosowanie witaminy C może sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych.

Witamina C uważana jest za jedną z najważniejszych dla ludzkiego organizmu witamin, a pozytywne skutki jej działania w dużej mierze przewyższają negatywne efekty jej stosowania, które występują jedynie w przypadku niekontrolowanego przyjmowania zwiększonych dawek kwasu askorbinowego. Znacznie bardziej niebezpieczne są niedobory witaminy C, na które jesteśmy narażeni także, gdy stosujemy zdrową dietę. Warto pamiętać, że podczas obróbki produktów spożywczych następują ogromne straty witaminy C, dlatego należy wspomagać się stosowaniem wysokiej jakości suplementów zawierających szybko przyswajalne formy tej witaminy.

Mimo szerokiej dostępności preparatów zawierających witaminę C tak naprawdę niewiele wiemy na temat jej działania.

Jaką rolę pełni w organizmie witamina C?

Spectrum działania kwasu askorbinowego pozwala usprawniać działanie całego organizmu. Do najważniejszych ról odgrywanych w organizmie przez witaminę C zaliczyć możemy:

  • Usprawnianie pracy układu immunologicznego i wpływ na odporność organizmu
  • Usprawnianie pracy układu krwionośnego
  • Wpływ na przyswajanie żelaza i innych mikro oraz makroelementów
  • Udział w wielu procesach metabolicznych
  • Regulowanie pracy układu hormonalnego i wpływ na wydzielanie hormonów

Ponadto witamina C w aktywny sposób wpływa na nasz wygląd zewnętrzny. Dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu opóźnia procesy starzenia się komórek i tkanek oraz pozwala zyskać zdrową skórę i utrzymać w dobrej kondycji błony śluzowe.

Witamina C – niezbędny składnik diety osób aktywnych fizycznie

Witamina C odgrywa także bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu osób aktywnych fizycznie. Dzięki swoim właściwościom wypłukującym kwas mlekowy z mięśni pomaga m.in. usprawnić regenerację powysiłkową i zapobiega zakwasom.

Suplementacja witaminy C szczególnie polecana jest dla kulturystów i osób dbających o wygląd sylwetki – kwas askorbinowy pomaga chronić komórki mięśniowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, bierze udział w tworzeniu tkanki łącznej będącej budulcem mięśni i kości, wpływa na lepsze przyswajanie żelaza i usprawnia transport tlenu w organizmie oraz uczestniczy w wydzielaniu testosteronu, który wpływa na szybsze przyrosty tkanki mięśniowej.

Podsumowując suplementacja witaminy C ma szczególne znaczenie dla zdrowia osób aktywnych fizycznie – dzięki zapewnieniu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C możemy usprawnić jego funkcjonowanie i wpłynąć na poprawę wydolności w czasie wyczerpujących treningów. Warto pamiętać, że wzmożony wysiłek fizyczny jest jednym z czynników zwiększających zapotrzebowanie organizmu na witaminę C i sprzyja szybszemu wydalaniu jej z organizmu, dlatego suplementacja okazuje się często jedynym sposobem uzupełnienia jej niedoborów i zapobiegania ich negatywnym skutkom.

Objawy niedoboru witaminy C

Niedobory witaminy C w organizmie objawiają się m.in. ospałością, mniejszą tolerancję na wysiłek fizyczny, zaburzeniami w produkcji kolagenu, które mogą prowadzić do osłabienia kości i stawów, bólami mięśniowymi, zaburzeniami pracy układu krwionośnego, kruchością naczyń włosowatych oraz innymi dolegliwościami, które bezpośrednio wpływają na pogorszenie samopoczucia i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Witamina C dawkowanie

Dawkowanie witaminy C uzależnione jest od wieku, płci oraz stylu życia. Dorosły mężczyzna powinien dziennie przyjąć około 90 mg witaminy C, jednak w przypadku osób aktywnych fizyczne, palaczy, przyjmujących aspirynę i inne leki z kwasem acetylosalicylowym, jak również osób żyjących w ciągłym stresie zaleca się znacznie większe dawki kwasu askorbinowego, które mogą sięgać nawet 120 mg na dobę.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu