Witaminy z grupy B – dlaczego są tak ważne?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1219

Witaminy z grupy B to prawdziwa mała armia superbohaterów, które wykonują naprawdę dobry kawał roboty w naszym organizmie. To dzięki nim nasz układ nerwowy może funkcjonować normalnie, a my cieszymy się dobrym samopoczuciem. Każda z witamin z grupy B pełni inną funkcję – jakie są ich zadania i jak skutecznie zapobiegać ich niedoborom?

B jak Brygada (zdrowia)

Kompleks witamin z grupy B to witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 zwana także witaminą PP  (niacyna i nikotynamid), witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B7 (biotyna), witamina B9 (kwas foliowy) oraz witamina B12 (cyjanokobalamina).

Wiele kontrowersji budzą witaminy, które przypisywane są do grupy B, takie jak witamina B15 (kwas pangamowy) czy witamina B17 (amigdalina). Choć nie są do końca uznawane w środowiskach medycznych, zdobywają one coraz więcej zwolenników na całym świecie. Poprawa stanu organizmu i przeciwdziałanie poważnych chorobom to moce, które wiele osób przypisuje tym budzącym wiele dyskusji witaminom.

Witaminy z grupy B znajdują się przede wszystkim w  produktach pochodzenia zwierzęcego, jak wątróbka oraz roślinnego – banany, ziemniaki, orzechy, warzywa strączkowe nasiona i zboża także obfitują w kompleks witamin B. Oczywiście znajdziesz je również w owocach, które należy spożywać codziennie. Problem pojawia się w przypadku witaminy B12 Osoby, które są na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, nie mają możliwości uzupełnienia tej witaminy przez pożywienie, ponieważ występuje ona tylko w produktach odzwierzęcych. W takiej sytuacji niezbędna jest suplementacja.

Na co wpływają witaminy z grupy B?

Powiedzenie, że na wszystko, byłoby przesadą… ale tylko lekką. Jak powszechnie wiadomo, witaminy te zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zapewniają dobre samopoczucie i stabilny nastrój. Okazuje się jednak, że każda z nich pełni inne zadanie w organizmie.

Witamina B1 poprawia transport tlenu w organizmie, dzięki czemu zapobiega uczuciu osłabienia i pozwala na dłuższe i bardziej intensywne treningi na siłowni.

Witamina B2 przyczynia się do usuwania toksyn i zbędnych substancji z organizmu. Dodatkowo zapewnia dobrą jakość snu oraz pozwala na długotrwałą koncentrację.

Witamina B3 powiązana jest z hormonem wzrostu, tak ważnym dla każdego kulturysty. Przyczynia się także do prawidłowego metabolizmu cukrów oraz zapewnia zdrowy, promienny wygląd skóry.

Witamina B5 bierze udział w procesie pozyskiwania energii z pożywienia, czyli z białek, węglowodanów i tłuszczów. Dodatkowo stymuluje produkcję melatoniny, która odpowiada za dobowy cykl snu – zasypianie i budzenie się o odpowiedniej porze. Wpływa także na proces tworzenia nowych neuroprzekaźników oraz L-glukozaminy, zapewniając tym samym odpowiednią pracę mózgu, dobry sen i zdrowie wątroby.

Witamina B6 jest szczególnie przydatna w trudnych okresach – pozwala łagodzić napięcie nerwowe i stany depresyjne oraz przeciwdziała bezsenności.

Witamina B7 to prawdziwy specjalista w dziedzinie przemiany materii. Przeciwdziała również łysieniu i siwieniu, dlatego wskazana jest dla dojrzałych mężczyzn. Niedobór tej witaminy może prowadzić do uciążliwych wyprysków – po tym można również poznać jej niedobór.

Witamina B9 – to dzięki niej mamy dobry nastrój. Odopowiada za produkcję serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęście. Ponadto wpływa pozytywnie na układ pokarmowy, zapewniając jego bezproblemową pracę.

Witamina B12 - o tym, że jest niezbędna, wiemy wszyscy. Bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek oraz odpowiada za poprawny transport tlenu do komórek. Dba również o dobry stan tętnic i żył i układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego pobudza apetyt i zapewnia równowagę psychiczną. Jej niedobory mogą objawić się po wielu latach.

Niedobory witamin z grupy B

Wśród objawów niedoborów witamin z grupy B występują przede wszystkim problemy z układem nerwowym: nieustanne zmęczenie i znużenie, brak energii i chęci do działania, obniżone samopoczucie i stany depresyjne, bezsenność, zaburzenia pamięć i koncentracji oraz problemy trawienne.

Niezdrowa dieta może doprowadzić do niedoborów witamin, jednak przed brakiem tych z grupy B musimy chronić się szczególnie. Jeśli masz wątpliwości, czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, możesz wykorzystać nowoczesne aplikacje, które są dostępne w sieci. Pokazują one, czy wraz z pożywieniem dostarczasz odpowiedniej ilości witamin, minerałów i aminokwasów oraz białka i tłuszczów. To doskonały sposób na zapewnienie sobie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Witaminy z grupy B a sport

Kompleks witamin B ma ogromne znaczenie dla każdego, jednak ich odpowiednia ilość u sportowców jest szczególnie ważna. Intensywne treningi w połączeniu z często szybkim tempem życia to prawdziwe wyzwanie dla układu nerwowego, który w konsekwencji jest nadmiernie eksploatowany. Niedobory tych witamin mogą być niebezpieczne, dlatego jeśli czujesz, że Twój układ nerwowy powoli nie daje rady, nie zwlekaj z uzupełnieniem diety o produkty bogate w witaminy z grupy B oraz sięgnij po specjalne suplementy.

Polecamy!

Jeśli obawiasz się niedoborów witamin z grupy B, sięgnij po profesjonalny kompleks, który błyskawicznie zwalczy wszelkie niedobory: 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu