Właściwości octu jabłkowego, znane były już w Starożytności. Ciecz ta o barwie żółto-brązowej i lekko mętnej konsystencji, posiada zapach octu oraz jabłek. Można go stosować zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Sprawdź, w jaki sposób jego systematyczne spożywanie może wpłynąć na poprawę Twojego zdrowia.
Ocet jabłkowy powstaje z rozdrobnionych jabłek oraz dodanych do nich drożdży, które następnie przekształcają cukier z jabłek w alkohol. Najwięcej właściwości odżywczych mają oczywiście te nieprzetworzone, niepasteryzowane, niefiltrowane z delikatnym osadem. Zawsze przed użyciem należy przeczytać skład oraz sprawdzić z jakiego źródła pochodzi. Dobrej jakości ocet jabłkowy można kupić w aptekach, sklepach zielarskich, czy sklepach ze zdrową żywnością. Jeżeli chodzi o kwasowość – wybierajmy te o stężeniu 5% lub 6%.
Ocet jabłkowy to kopalnia witamin i minerałów. Zawiera magnez, fosfor, wapń, potas, cynk, żelazo, miedź, krzem, siarkę, witaminę C, E, beta karoten, witaminy z grupy B, kwas mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, octowy i pirogronowy.
Przede wszystkim działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybicznie. Usuwa z organizmu nagromadzony śluz, przez co płyn tkankowy może przepływać swobodniej, a także oczyszcza zatkane zatoki. Skutecznie reguluje pH skóry oraz polecany jest na trądzik, wypryski, czy nawet egzemę. Oprócz tego, wzmacnia system immunologiczny poprzez odnowę flory bakteryjnej, uszkodzonej np. przez antybiotyki.
Ocet jabłkowy zawiera dużo błonnika i pektyn, dlatego usprawnia pracę układu pokarmowego, a zwłaszcza jelita grubego. Odpowiada za detoksykację organizmu. Odtruwa i oczyszcza „filtry” organizmu, czyli wątrobę oraz nerki, oczyszczając je ze złogów, kamienia i zanieczyszczeń.
Ocet poprawia kwasowość żołądka. Pamiętajmy, że żołądek powinien mieć kwaśne środowisko. Tylko w ten sposób białka mogą zostać prawidłowo strawione oraz nie odczuwamy tzw. „zgagi”. Osoby starsze, które wytwarzają mniej soku kwasowego powinny przede wszystkim dodać ocet jabłkowy do swojej codziennej diety. Oprócz tego ocet jabłkowy jest pomaga przy skurczach żołądka, biegunkach, wzdęciach, gazach, zgadze, zapobiega niestrawności, a dzięki zawartym w nim probiotykom posiada pozytywny wpływ na mikroflorę jelit.
Ocet jabłkowy pozytywnie wpływa na odchudzanie. Skutecznie przyspiesza metabolizm oraz zwiększa uczucie sytości. Dzięki niemu lipidy ulegają rozpadowi. Oprócz tego usuwa nadmiar wody z organizmu, czyli obrzęki. Pamiętaj wszystko z umiarem! Sam ocet nie sprawi, że schudniesz, dlatego nie rzucaj się na głęboką wodę. Zacznij od małych porcji. Jedna łyżeczka octu jabłkowego na szklankę wody powinny wystarczyć. Z czasem możesz zwiększyć dawkę, dochodząc do dwóch łyżek stołowych na szklankę, trzy razy dziennie przed posiłkiem. Jeżeli stosujemy ocet od wewnątrz, pamiętajmy, aby zawsze rozcieńczyć go w wodzie. Odpowiednio zbilansowana dieta, treningi powinny stanowić podstawę redukcji.
Ocet jabłkowy świetnie sprawdzi się również u sportowców. Zapobiega gromadzeniu się kwasu mlekowego po treningu oraz skurczom mięśni. Dodaje energii, dzięki czemu możesz trenować więcej i skuteczniej. Zawiera liczne elektrolity, dlatego zaleca się picie roztworu z octem jabłkowym również po treningu. Zapobiega również osteoporozie, czyli chorobie układu kostnego, gdyż wspomaga absorpcję składników odżywczych wapnia, a nawet niweluje bóle artretyczne.
Ocet jabłkowy, dzięki potasowi, zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby serca. Reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, a podwyższa poziom „dobrego” HDL. Stabilizuje poziom cukru we krwi, dlatego w szczególności powinien być stosowany przez diabetyków. Ocet możemy również zastosować przy ukąszeniach owadów, nanosząc nierozcieńczony ocet na ranę, co przyspieszy gojenie oraz zmniejszy obrzęk.
Ocet to także lekarstwo na wieczną młodość. Posiada liczne przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia, walcząc z nadmiarem szkodliwych wolnych rodników. Oprócz tego utrzymuję równowagę kwasowo-zasadową skóry, wybiela zęby oraz niweluje nieprzyjemny oddech. Octu można stosować jako tonik do twarzy. Wystarczy porcję octu wymieszać z dwiema porcjami wody różanej, bądź wody z olejkiem eterycznym i nanosić wacikiem na oczyszczoną skórę twarzy. Ocet jabłkowy można również stosować na włosy w postaci płukanki, bądź nanosząc na skórę głowy, przez co poprawia się mikrokrążenie skóry, co z kolei ma wpływ na piękne, lśniące i gęste włosy.
Ocet jabłkowy posiada szereg witamin i minerałów oraz cudownych właściwości. Ułatwia odchudzanie, przyspieszając metabolizm, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, wspomaga pracę układu pokarmowego, serca oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wystarczy 3 razy dziennie stosować łyżkę stołową octu rozcieńczonego w wodzie tuż przed posiłkiem. Pamiętaj, że tylko regularne spożywanie roztworu przyniesie najlepsze efekty.
POLECAMY:
Komentarze
Napisz komentarz