Każdy z nas zapewne wie, że aby regularnie uczęszczać na treningi niezbędna jest odpowiednia motywacja. Czasami mamy takie dni, w których kompletnie nic nam się nie chce nie mówiąc już o aktywności fizycznej. Jak odnaleźć motywację?
Przede wszystkim motywacja
Dla każdego będzie ona czym innym. Niektórzy motywują się tym, że dzięki regularnym treningom będą dobrze wyglądać, a dla kogoś innego motywacją będzie jego ulubiona muzyka. Okazuje się jednak, że muzyka może mieć także inny wpływ na nasz organizm. Jaki? O tym poniżej. Muzyka ma bardzo pozytywne wpływ na nasz organizm. Dzięki niej odczuwamy mniejszy ból fizyczny oraz znacznie podnosi się nasza wytrzymałość. Jeśli zatem odczuwamy zmęczenie podczas długiego treningu muzyka może okazać się znakomitym lekarstwem.
Jednak nie tylko motywacja
Poprzez słuchanie muzyki w trakcie aktywności fizycznej nasza wydolność może poprawić się nawet o 15%. Przez to jesteśmy w stanie wykonać większą liczbę powtórzeń w danym ćwiczeniu. Co jeszcze może nam ona dać? Jesteśmy w stanie szybciej spalić kalorie oraz zużyć znacznie mniej tlenu. Jest ona znakomitym rozwiązaniem szczególnie podczas treningu cardio. Pozwala ona na synchronizację dwóch półkul mózgowych, dzięki czemu lepiej wykonujemy ćwiczenia pod względem technicznym. Według niektórych lekarzy muzyka to legalny środek dopingowy. Warto wiedzieć, że im bardziej intensywny trening odbywamy, tym wpływ muzyki na nasz organizm jest większy. Dodatkowo tak jak już wcześniej wspominałem muzyka jest doskonałym środkiem motywacji.
Muzyka jako lek
Jest znakomitym lekarstwem w przypadku, gdy nie chce nam się iść na trening. Uważa się, że optymalne tempo utworów do ćwiczeń waha się pomiędzy 120, a 140 bitów na minutę. Jednak sam rodzaj muzyki zależy od tego jakie ćwiczenie wykonujemy w danym momencie. Trening siłowy charakteryzuje się znacznie wolniejszym wykonywaniem powtórzeń niż ćwiczenia w treningu aerobowym. Proporcjonalnie również tempo muzyki powinno być niższe. Nie zmienia to jednak faktu, że w kulturystyce lepiej sprawdzi się muzyka o ciężkim brzmieniu typu rap czy hip-hop. Wiele zależy jednak od tego z czym kojarzy nam się dana piosenka, zatem znaczenie ma tutaj nasz stan emocjonalny.
Trening o innym natężeniu
Jeśli chodzi o bieganie to najlepszym wyborem okażą się piosenki, których tempo mieści się pomiędzy 120, a 150 BPM. Szybsze piosenki w tym przypadku nie mają sensu. Na dłuższych dystansach zdecydowanie lepiej sprawdzi się muzyka klasyczna. Trening aerobowy z kolei charakteryzuje się utrzymywaniem naszego tętna na nico niższym poziomie niż w przypadku joggingu. Tutaj znakomicie sprawdzi się muzyka pomiędzy 120, a 140 BPM. Jak wiadomo po każdym treningu powinniśmy się rozciągać. Jaka muzyka będzie odpowiednia do tego typu aktywności? Jest to czas podczas treningu, w którym nasz organizm powinien się wyciszyć, dlatego też znakomicie sprawdzi się tutaj muzyka spokojna, która skutecznie wyciszy nasz organizm. Jak widać muzyka to nie tylko doskonały motywator, ale w pewnym sensie nasz stały towarzysz podczas treningu.
Komentarze
Napisz komentarz