Wysiłek wytrzymałościowy a tłuszcze

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 1527

Niektóre osoby uważają, że tłuszcze nie odgrywają żadnej roli podczas wykonywania wysiłku wytrzymałościowego. Wielu z nich sądzi, że jest to ogromna przeszkoda podczas treningu, ponieważ chodzi w nim o budowę masy mięśniowej, a nie tłuszczowej. Wielu sportowców usuwa tłuszcze ze swojej diety po to, aby stosować większe dawki węglowodanów. Czy takie postępowanie ma swoje uzasadnienie? Czy jest to wymysł jedynie osób, które na temat w suplementacji nie mają dużej wiedzy?

Czy tak w ogóle są tłuszcze?

Tłuszcze w chemii nazywane są trójglicerydami, ponieważ cechują się strukturą złożoną z trzech części. Są niezbędnym składnikiem prawidłowego funkcjonowania KAŻDEJ osoby. Nie ma mowy tutaj tylko i wyłącznie o osobach, które nie starają się wyrzeźbić swojej sylwetki. Ludzie mają różne podejście do tłuszczów. Jedni uważają, że jest to składnik niezbędny do życia i do dobrego funkcjonowania, natomiast inne osoby, zazwyczaj takie, które ćwiczą, uważają, że tłuszcze należy całkowicie wyeliminować ze swojego jadłospisu. Która z tych opinii jest prawdziwa? A może w obu teoriach jest ziarno prawdy? Tłuszcze roślinne są wręcz zalecane przez wielu specjalistów, którzy twierdzą, że mają one ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie ciała, ale również na prawidłowy rozwój mózgu. Nawet stosowanie niewielkiej ilości tłuszczów zwierzęcych może mieć pozytywne skutki, ponieważ zawierają one niezwykle cenny kwas linolowy, przez co podnoszą tempo przemiany materii w organizmie. Oczywiście tłuszcze są jednym z podstawowych źródeł energii. Nie są one jednak jedynym źródłem. Podczas wysiłku fizycznego, energia zazwyczaj pozyskiwana jest z rezerw glikogenu, które budowane są dzięki węglowodanom. Niektóre osoby wykazują bardzo duże predyspozycje do szybkiego wydalania tłuszczu ze swojego organizmu, dlatego dla nich nie jest on dobrym źródłem czerpania energii. Tłuszcz jednak może traktowany jako alternatywne źródło energii w przypadku gorszego dnia, zmęczenia, czy przetrenowania. Świetnie sprawdzi się w tej roli. 

Tłuszcze a dieta

Każda osoba ćwicząca powinna mieć dobrze zbilansowaną dietę. Nie podlega to dyskusji. Tak naprawdę osoby, dla których tłuszcz jest źródłem energii, stanowią ogromną mniejszość do osób, dla których źródłem energii są węglowodany. Ilość tłuszczów w diecie ma gigantyczny wpływ na całokształt funkcjonowania sportowca. Tłuszcz powinien stanowić około 20% diety człowieka. To sprawi, że tkanka tłuszczowa nie będzie miała szansy się nabudować, a uzyskamy dodatkowe źródło energii.

 

Co polecamy?

Warto zastosować suplementację naturalnymi tłuszczami produktem Real Pharm Coconut Oil 1000ml Nierafinowany

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu