Choroby układu trawiennego takie jak rak jelita grubego, okrężnicy i odbytu są najczęściej występującymi nowotworami u kobiet i u mężczyzn, które prowadzą do zgonu. Dzięki współczesnej medycynie liczba ta zmniejsza się, jednak nadal jest niepokojąca. Co więc zrobić, by zadbać o zdrowie układu trawiennego?
Ryzyko nowotworów układu trawiennego coraz częściej pojawiają się u osób poniżej pięćdziesiątego roku życia. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ rutynowe badania przesiewowe na raka jelita grubego są przeprowadzane dopiero po ukończeniu pięćdziesięciu lat. Częściej wykonuje się je jedynie u tych osób, które są narażone przez geny lub występowanie innego rodzaju chorób układu trawiennego. Badania wykazują, że choroby te pojawiają się coraz częściej u mężczyzn i u kobiet, którzy mają od trzydziesty do czterdziestu lat. To w jakim roku się urodziliśmy również ma tutaj znaczenie. Specjaliści uważają, że osoby, które urodziły się po 1990 roku są bardziej narażone na występowanie nowotworów układy trawiennego niż te, które urodziły się później. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, co więc trzeba zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, okrężnicy, czy odbytnicy. Dziś przedawnimy sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układy trawiennego i te o łagodnym przejściu oraz te, które są zagrożeniem dla życia.
Rób badania przesiewowe
Ważne jest to, by profilaktycznie przynajmniej raz na dwa lata wykonywać badanie przesiewowe jelita grubego. Jest to badanie, które pomoże wykryć zmiany nowotworowe, które szybko wykryte mogą zostać usunięte. Jeśli nie chcemy decydować się na dość nieprzyjemne badanie jakim jest kolonoskopia, to możemy skorzystać z innego rodzaju badania, które również pomaga wykryć polipy w układzie trawiennym. Takim badaniem jest test, który pomaga wykrywać raka okrężnicy, czy odbytnicy za pomocą markerów DNA. Jest to skuteczne badanie, które jest nieinwazyjne. Skutecznie wykrywa obecność polipów, które mogą zostać usunięte zanim zmienią się w zmiany złośliwe. Jednak jakie jeszcze kroki możemy podjąć, by zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów?
Wzbogać dietę o wapń
Nie wiele jest badań, które wykazują związek między zmniejszeniem się ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, jednak w niektórych przypadkach wykrywana jest ta zależność. Duża ilość wapnia jest potrzebna nie tylko na zdrowe kości, ale jest to również związek, który ma za zadanie ochraniać jelita grube przed nowotworem. Jest to możliwe, ponieważ wapń wiąże ze sobą kwasy żółciowe występujące w przewodzie jelitowym. Ma on również wpływ na tworzenie się kompleksów, które trzymają kwasy żółciowe razem i zmniejszają ich kontakt z okrężnicą. Warto więc włączyć ten związek odżywczy do swojej diety.
Nie pij alkoholu
Nie możemy mówić o całkowitej abstynencji. Tak jak wszystko, tak i alkohol w nadmiarze jest szkodliwy dla zdrowia. Tak więc jeśli chcemy zadbać o zdrowie najlepszym rozwiązaniem będzie zminimalizowanie ilości pitego alkoholu. Taki krok ma naprawdę ogromne znaczenie dla naszego zdrowa. Badania udowodniły, że pocie alkoholu może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory, a przede wszystkim na raka piersi, głowy, wątroby. Jest to więc jeden z najmocniejszych argumentów, który powinien nas przekonać do tego, by ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum lub całkowite wyłączenie go z naszej diety. To z pewnością na początku będzie dla nas trudne, ale z czasem coraz rzadziej będziemy sięgać po napoje alkoholowe.
Jedz dużo błonnika
Wiele badań wykazuje związek między nowotworem układu trawiennego, a spożywaniem błonnika. Błonnik jest inaczej nazywany włóknem pokarmowym. Jest to składnik, który jest niezbędny z naszej diecie. Wspomaga on oczyszczanie jelit z resztek pokarmu oraz kwasów żółciowych. Dzięki temu okrężnica nie jest narażona na długotrwały kontakt z tymi składnikami. Należy pamiętać, że kiedy okrężnica zbyt długo styka się z pokarmem i kwasami żółciowymi może zostać uszkodzona na skutek czego powstać mogą polipy lub guzy złośliwe. Tak więc błonnik jest uznawany przez wielu specjalistów za składnik, który może zapobiegać występowaniu ryzyka nowotworu okrężnicy. Należy więc wykluczyć z diety produkty ubogie w błonnik, a wprowadzić jak największą ilość produktów, które są źródłem tego składnika odżywczego.
Dieta przeciwzapalna
Przeprowadzono badania na temat tego, jak produkty prozapalne działają na zdrowie układu trawiennego. W badaniu brały udział kobiety i mężczyźni. Tak więc osoby, które podczas badania jadły produkt prozapalnie były w grupie narażonych na występowanie różnej postaci nowotworów. U kobiety ryzyko zwiększyło się do dwudziestu procent, a u mężczyzn, który prowadzili podobną dietę ryzyko wzrosło aż do czterdziestu procent. Czas więc ustalić, które produkty są prozapalne, a które przeciwzapalne. Za prozapalne podczas badania uznawano produkty takie jak, kiełbaski, parówki, oczyszczone ziarna, czy słodkie napoje. Natomiast miano produktów przeciw zapalnych zyskały warzywa, herbata i kawa. To jednak nie udowadnia, że dieta przeciwzapalna chroni nas przed rakiem jelita grubego. Badanie to wykazuje jedynie związek między dietą przeciwzapalną, a nowotworem układu trawiennego i innego rodzaju chorób.
Pozostałe czynniki
Nie tylko dieta ma wpływ na zwiększenie lub zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów. Badania wykazują, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania różnego rodzaju chorób nowotworowych. A osoby, które cierpią z powodu otyłości, czy nadwagi lub prowadzą siedzący tryb życia są w grupie zwiększonego ryzyka. To jednak nie wszystko. Dużą rolę grają tutaj geny. Jeśli w rodzinie ktoś miał raka jelita grubego, okrężnicy, czy odbytu to istnieje duże ryzyko, że choroba ta rozwinie się u jego krewnych. Tak więc osoby, które są w grupuje zwiększonego ryzyka przez genetykę, otyłość i nadwagę powinny profilaktycznie wykonywać badania, które pomagają szybkie wykrycie komórek nowotworowych i polipów co daje szanse na szybkie wykrycie i usunięcie nowotworu.
Komentarze
Napisz komentarz