Zielona herbata – właściwości

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1579

Zielona herbata to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto dba o zdrowe odżywianie swojego organizmu. Właściwości zielonej herbaty są znane i cenione na całym świecie, dlatego posiada ona miliony zwolenników. Jeżeli w Twoim codziennym menu nie ma jeszcz zielonej herbaty, poznaj jej niemalże magiczne właściwości, a prawdopodobnie sięgniesz po nią jeszcze dzisiaj!

Kilka słów o zielonej herbacie

Zielona herbata przyrządzana jest z liści herbaty chińskiej Camellia Sinensis, które poddawane są wyłącznie minimalnej oksydacji. Pochodzi ona z Chin, skąd szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje azjatyckie. Dziś zielona herbata popularna jest na całym świecie, a zawdzięcza to zarówno swojemu orzeźwiającemu smakowi, jak i ważnym właściwościom zdrowotnym.

Istnieje wiele gatunków zielonej herbaty. Różnią się one specyficznymi warunkami upraw, porą zbiorów i sposobem przetwarzania. Gatunki te różnią się smakiem, kolorem, zapachem, a także zawartością kofeiny. Zielona herbata znana jest przede wszystkim z powodu swoich właściwości oczyszczających i odmładzających.

Zielona herbata – właściwości

Zielona herbata posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości. Napój ten jest źródłem silnych antyoksydantów, które skutecznie zwalczają nadmierną aktywność wolnych rodników oraz niwelują skutki stresu oksydacyjnego. To właśnie wolne rodniki mogą powodować przedwczesne starzenie się organizmu i wiele chorób, w tym nowotwory i choroby cywilizacyjne.

Zielona herbata zawiera również garbniki, witaminę A, B, C, E i K, aminokwasy, lipidy i alkaloidy. Ponadto zawiera ona  wapń, potas, cynk, miedź, fluor i mangan. Zielona herbata jest źródłem teiny, która w łagodny sposób pobudza organizm i nie powoduje uczucia rozdrażnienia, jak kofeina. Teina wprowadza człowieka w dobry nastrój, zwiększa koncentrację i uspokaja, wprowadzając człowieka w zrównoważony stan pobudzenia.

Zielona herbata może być pomocna w leczeniu uporczywych bólów głowy, problemów trawiennych, a także może przeciwdziałać chorobom układu sercowo-naczyniowego i niektórych rodzajom nowotworów, między innymi płuc, piersi, skóry, żołądka, jelita grubego i trzustki.

Zielona herbata a odchudzanie

Wiele osób ceni sobie zieloną herbatę z uwagi na jej właściwości odchudzające. W jaki sposób zielona herbata może przyczynić się do utraty zbędnej tkanki tłuszczowej? Zawdzięcza to katechinom, w szczególności EGCG, czyli substancji o nazwie galusan epigallokatechiny. Mają one kompleksowy wpływ na redukcję zbędnego tłuszczu. Przede wszystkim hamują wchłanianie tłuszczów z pożywienia i zwiększają ich zużycie przez organizm. Oprócz tego zielona herbata zwiększa aktywność enzymów trawiennych, usprawniając procesy metaboliczne. Pozytywnie wpływa na wątrobę, przyspiesza utlenianie tłuszczów i nasila proces termogenezy.

Zielona herbata w odchudzaniu może być świetnym pomysłem. Najlepiej jest pić ją na noc, aby w czasie snu mogła likwidować niechciany tłuszcz.

Wady picia zielonej herbaty

Pomimo cenionych na świecie właściwości picia zielonej herbaty, może mieć ona również pewne wady. Zielona herbata może przyczyniać się do anemii. Polifenole, które znajdują się w tym napoju, zmniejszają absorbcję żelaza z pożywienia, dlatego jeśli Twoja dieta jest uboga w żelazo, warto ograniczyć ilość zielonej herbaty. Ponadto wypłukuje ona wapno, którego niedobór jest przyczyną osteoporozy. Warto mieć to na uwadze, ponieważ niedobory witaminy D, na które jesteśmy narażeni w okresie jesienno-zimowym, również mogą przyczyniać się do powstawania braków wapnia w organizmie.

Kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość zielonej herbaty, ponieważ jej nadmierne spożycie może negatywnie wpłynąć na płód. Oprócz tego zielona herbata wchodzi w reakcję z niektórymi lekami, a dodatkowo powoduje tworzenie osadu nazębnego.

Optymalna ilość to dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie – takie spożycie nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków, a doskonale wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Najistotniejsza w procesie palenia zielonej herbaty jest temperatura. Powinna mieć 60-85 stopni Celsjusza. Jeśli będzie cieplejsza, herbata będzie gorzka. Ważna jest również woda – warto używać wody filtrowanej, ponieważ poprawi to smak herbaty. Zielona herbatę należy parzyć od jednej do trzech minut – po tym czasie również stanie się gorzka. Warto stosować z=specjalny zaparzacz, aby łatwo pozbyć się liści z napoju. Po zaparzeniu znacząco zwiększają one swoją objętość. Ciekawostką jest, że w czasie parzenia nie należy mieszać zielonej herbaty. Wystarczy zalać ją wrzątkiem.

Podsumowanie

Zielona herbata ma wiele cennych właściwości zdrowotnych.  W sposób istotny może ona wspomóc proces odchudzania, dlatego warto sięgnąć po nią, jeśli dokucza Ci nadwaga. Optymalna ilość zielonej herbaty to dwie filiżanki dziennie – taka dawka nie spowoduje żadnych skutków ubocznych. Pamiętaj, aby odpowiednio zaparzać zieloną herbatę, by w pełni cieszyć się jej smakiem i pozytywnym wpływem na ciało i samopoczucie. Jeśli dotychczas nie piłeś zielonej herbaty, najwyższa pora to zmienić!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu