Źródła żelaza w pożywieniu

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 1957

Żelazo to niezwykle cenny składnik podczas produkcji hemoglobiny. Bez żelaza transport różnego rodzaju substancji mógłby być niezwykle utrudniony. Żelazo dodatkowo wspomaga produkcję mioglobiny i wspiera transport tlenu w komórkach mięśniowych. Dzienne zapotrzebowanie to około 8 mg dla człowieka, jednak wśród kobiet ta liczba może wzrosnąć nawet do 18 mg, ponieważ brany pod uwagę jest w tym przypadku cykl menstruacyjny i ewentualny okres połogu. 

Ryby

 Żelazo znajduje się w wielu produktach, które na co dzień spożywamy. Brane jest tutaj pod uwagę czerwone mięso oraz warzywa i owoce. Nie oznacza to, że na przykład wegetarianin, czy wegan nie będzie mógł dostarczać do swojego ciała tego cennego pierwiastka. Największą zawartością żelaza wśród ryb charakteryzuje się tuńczyk oraz ostrygi. Te drugie nie są jednak spożywane tak chętnie. Niewielka porcja tuńczyka z puszki może zawierać w sobie nawet 3 mg żelaza. To bardzo dużo. Dodatkowo tuńczyk lubiany jest przez duże grono osób. Dodatkowo ryba ta obfita jest w witaminę D oraz B, dlatego można dzięki niej poprawić funkcjonowanie również innych funkcji w naszym ciele. 

Mięso

Najbogatszym w żelazo mięsem jest wołowina. Ona również nie jest lubiana przez wszystkich ze względu na specyficzny zapach i smak. Wołowina nie tylko zawiera aż 3 mg żelaza, ale również charakteryzuje się dużą zawartością witaminy B12 i cynku, który również ma ogromne znaczenie na nasze życie i zdrowie. Świetnym źródłem żelaza jest też wątróbka. Niestety ona również nie należy do ulubionych potraw polaków. Wiele osób nie potrafi znieść jej zapachu, przez co jej spożywanie jest w takich przypadkach ograniczone. 

Rośliny

Nie jest zaskoczeniem to, że świetnym źródłem żelaza są też rośliny strączkowe. Wśród tych najcenniejszych w żelazo warto wymienić białą fasolę, soczewicę oraz ciecierzycę. Takie rośliny strączkowe są dodatkowo bogate w potas, cynk i magnez. Dodatkowo są mało kaloryczne. Jedna porcja ciecierzycy zawiera około 150 kcal. Warto jeść również ziemniaki! Pieczone ziemniaki w mundurkach mogą mieć w sobie nawet 3 mg żelaza!

Buraki

Buraki od zawsze zalecane są do leczenia anemii. To one podnoszą poziom żelaza oraz czerwonych krwinek. Wypicie pół szklanki soku z buraka dziennie może sprawić, że nie tylko zapomnimy o przykrych skutkach anemii, ale również stworzymy zapas na przyszłość. Niestety sok z buraków ma specyficzny, cierpki i ziemisty smak, co może nie przypaść do gustu wielu osobom. Warto jednak poświecić się dla zdrowia. To niezwykle ważne. Buraki są niezwykle cenne dla zdrowia. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu