Małe, czerwone kuleczki, które zwane są popularnie żurawiną, mają niezwykle korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Nie każdy jednak o tym wie. Co warto wiedzieć o tym cudownym , małym owocu? Jakie wykazuje działanie na ludzki organizm? Na co warto uważać?
Czym jest żurawina?
Warto zaznaczyć, że obok suszonych moreli, czy rodzynek, jest to jedna z ukochanych przez Polaków przekąsek. Można dostać ją praktycznie wszędzie pod różną postacią. Mało kto wie, jakie ma zastosowanie w kuchni i co dzięki niej możemy uzyskać. Żurawina to stosunkowo niski krzaczek, którego wysokość nie przekracza 1,5 m. Co jest niezwykle zaskakujące, tak niewielki krzaczek może dać aż 3 kilogramy owoców! to niezwykle dużo, biorąc pod uwagę fakt gabaryty drzewka. Mówi się, że owoce żurawiny swoim wyglądem łudząco przypominają dziób żurawia. Żurawina uprawiana jest w większości a Ameryce Północnej ze względu na panujący tam, korzystny dla niej klimat. Owoce żurawiny z powodzeniem wykorzystywane są od lat w wielu celach. Mowa tutaj o przemyśle cukierniczym, spożywczym i medycznym. Niestety świeża żurawina jest u nas mało dostępna, jednak na rynku dostępnych jest wiele odmian żurawiny suszonej, różnego rodzaju dżemy oraz sosy, które poprawiają i podkreślają smak potrawy, czy deseru. Żurawina zawiera w sobie niezwykle dużo cennych składników, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Tę niewielkie, jednak niezwykle mięsiste owoce stanowią mieszankę wybuchowa, a nawet bombę witaminową owoców.
Jak żurawina wpływa na zdrowie?
Warto podkreślić przede wszystkim jej możliwości poprawy stanu układu urologicznego. W okresie jesieni i zimy bardzo często cierpimy na zapalenie dróg moczowych. Ze względu na kłopotliwe ułożenie cewki moczowej u kobiet, to one są podatne w większym stopniu na powstawanie i wchłanianie się bakterii. Żurawina zabija baterie i oczyszcza kanały moczowe. Bardzo często lekarze zalecają spożywanie żurawiny osobom, które mają tendencję do nawracających schorzeń układu moczowego. Takie rutynowe spożywanie żurawiny pomoże tym osobom pożegnać się z problemami infekcji. Spożywanie żurawiny ma również niezwykle korzystny wpływ na mikroflorę jelitową. Działa również na bakterie helikobakter pyroli, która w dużym stopniu odpowiada za powstawanie wrzodów w naszym ciele. To nowa bakteria, która nie była znana jeszcze kilka lat temu. Wrzody uważane były za wynik stresu. Warto więc spożywać wszelkiego rodzaju produkty, które mają w sobie żurawinę.
Co polecamy?
Polecamy pyszne sosy, które poprawią smak deserów oraz potraw. W ofercie mamy smak żurawinowy.
Komentarze
Napisz komentarz