Zwalcz stres

Dodane przez: . Komentarze: 0 1136

Stres - reakcją adapatacyjną organizmu

Stres, według definicji psychologiczne, nazywany jest reakcją adaptacyjną organizmu, wynikającą ze znalezienia się w sytucji, której wymogi znacznie przekraczają nasze możlwości. Stres objawia się zarówno w sferze prychicznej - powoduje odczuwanie znacznego dyskomfortu i złego samopoczucia w danej sytuacji oraz w sferze fizycznej - w zależności od człowieka mogą pojawić objawy takie jak ból brzucha, nadmierne pocenie się czy też dreszcze. W terminologii medycznej, stres określa się jako zaburzenie homeostazy, czyli równowagi, spowodowane czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. 

Za rekcje stresowe naszego organizmu, odpowiadają specyficzne układy, jest to m.in. układ współczulny oraz oś podwzgórze, przysadka i nadnercza. Układ współczulny odpowiada za reakcje natychmiastowe takie jak walka i ucieczka, tuż po zadziałaniu czynnika stresowego. W kolejnym etapie pobudzane są nadnercza, które produkują adrenalinę i noradrenalinę, a efektem tego jest m.in. przyspieszenie akcji serca, wzrost tętna i rozszerzenie źrenic - są to pierwotne reakcje obronne, któe pomagały już pierwszym ludziom w przetrwaniu stresowych i niebezpiecznych sytuacji.

Fazy reakcji stresowej

Podczas reakcji stresowej, można wyróżnić charakterystyczne dla niej fazy, które kolejno następują po sobie:

  • Pierwszą fazą jest tzw. faza alarmująca, podczas której odczuwamy zaskoczenie i niepokój spowodowane pojawiniem się nietypowej dla nas sytuacji, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia
  • Kiedy zaskoczenie już minie, następuje kolejna faza, którą jest faza przystsowania się do sytuacji, w której się znaleźliśmy. Organizm ludzki stara się przystosować lub zwalczyć sytuację stresową w której się znalazł - jeśli mu się uda, wszystko wraca do normy i jest to wtedy ostatnia faza stresu, natomiast jeśli nie - nasepuje faza trzecia.
  • Faza wyczerpania - nadmierne pobudzenie i ciągły stan gotowości całego organizmu powoduje w końcu wyczerpanie sił i zasobów obronnych organizmu; może to być przyczyną chorób psychosomatycznych i przewlekłego, złego samopoczucia. 

Mimo, że stres jest potrzebną reakcją, która pozwala nam na odpowiednie zachowanie w niebezpiecznych sytuacjach, nadmierny i przewlekły stres jest zjawiskiem szkodliwym i niesprzyjającym naszemu zdrowiu.

Zwalcz stres

Aby nie dopuścić do fazy trzeciej, czyli do wyczerpania organizmu, nie należy narażać się na przewlekły stres, ponieważ w konsekwencji może on być szkodliwy, a wręcz niebezpieczny, dlatego zwalcz stres, zanim zasieje on spustoszenie w Twoim organizmie. Oto kilka sposobó radzenia sobie w stresujących sytuacjach i łagodzenia jego nieprzyjemnych objawów:

  • Słuchaj odstresowującej muzyki - badania naukowe potwierdzają, że słuchanie odgłosów natury - takich jak np. szum morza, śpiew ptaków, szum drzew - pozwalają na odstresowanie i złagodzenie objawów stresu. A może mieszkasz nad morzem, albo blisko lasu? Wtedy relaksacyjną muzykę masz na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko pójść na spacer!
  • Masaż - podczas reakcji streswych, możemy odczuwać nadmierne napięcie mięśni, które może zostać skutecznie zredukowane przez odpowiednio wykonany masaż. Można w trakcie masażu dodatkowo wykorzystać inne zmysły i połączyć masaż  z olejkiem eterycznym o działaniu kojącym i uspokajającym np. lawendowym. Świece i przygaszone światło dodatkowo Cię ukoją.
  • Medytacja - to metoda zaczerpnięta z krajów Azjatyckich; aby poczuć jej efekty trzeba cierpliwości i regularnego powtarzania, najlepeij też skorzystać z pomocy profesjonalistów - obecnie jest wiele szkół medytaji, które pozwolą Ci osiągnąć odpowiedni poziom skupienia, tak, aby uzyskać oczekiwany efekt.
  • Napinanie i rozluźnianie mięśni - napnij maksymalnie wszystkie mięśnie na kilka sekund, a następnie je rozluźnij - to ćwiczenie szybko pomoże opanować Ci stresującą sytuację
  • Relaksująca kąpiej - ciepła kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego lub z melisy także może pomóc w opanowaniu stresu. Podczas kąpieli także możesz wspomóc się muzyką relaksującą i świecami dającymi odprężający klimat
  • Ćwicz regularnie - regularny wysiłek fizyczny pozwala się odstresować i w pewnym stopniu zapomnieć o sytuacji stresowej, najlepiej aby ćwiczenia były intensywne i abyśmy podczas ich wykonywania zmęczyli się.

Jeżeli jednak domowe sposoby na odstresowanie nie pomagają warto zasięgnąć pomocy specjalisty i skorzystać np. z psychoterapii z prywatnym psychoterapeutą lub terapii grupowej. Czasem stres w określonych sytuacjach może wynikać z problemów wynikających z naszego otoczenia i otwarta rozmowa z psychoterapeutą pozwoli nam zrozumieć swoje emocje i nauczyć się nad nimi odpowiednio panować. Porozmawiać możesz nie tylko z psychoterapeutą, ale także z zaufaną osobą - z rodziny lub z przyjacielem, który wysłucha Cię i może już samo to pozwoli Ci na wyrzucienie negatywnych emocji, powodujących u Ciebie stres. 

Jedno jest pewne: życie w przewlekłym stresie szkodzi Tobie i Twojemu zdrowiu, więc jak najszybciej podejmij odpowiednie kroki izwalcz stres, aby móc cieszyć się w pełni życiem.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu