Proces uczenia to niezwykle skomplikowany proces, wokół którego narosło wiele nieprawdziwych stwierdzeń. Warto więc dokładnie przeanalizować jakie czynniki wpływają korzystnie na proces myślowy i skuteczne zapamiętywanie, jak wspomóc naukę? Nie wystarczy bowiem tylko uczyć się, czytać, pracować, by łatwo i z przyjemnością przyswajać wiedzę.
Ruch to nie tylko zdrowie
Okazuje się, że aktywny sposób życia oraz ruch świetnie oddziałują na proces uczenia się. Naukowcy sprawdzili podczas szczegółowych badań, że nawet proste codzienne ćwiczenia doskonale rozwijają zmysły człowieka, a więc rozwój fizyczny jest ściśle związany z rozwojem naszego mózgu. Zostało również udowodnione, że im wcześniej rozpoczęta zostanie koordynacja między aktywnym trybem życia, a rozwojem mózgu, tym bardziej sprawnie uczymy się i przyswajamy wiedzę już jako dorośli. W związku z tym warto proces uczenia się wspierać aktywnością fizyczną, niekoniecznie należy wykonywać profesjonalnie treningi, ale codziennie drobne elementy aktywności ruchowej.Warto oczywiście pójść na spacer, pobiegać, skorzystać z oferty areobiku, zagrać ze znajomymi w piłkę nożną, siatkówkę, czy koszykówkę. Dzięki takim działaniom na pewno szybciej będziemy przyswajać wiedzę, zapamiętywać, rozwijać twórcze i innowacyjne myślenie, poprawiać pamięć zarówno krótkoterminową jak i długoterminową, świetnie i szybko się koncentrować i rozwijać wyobraźnie. Ruch też świetnie działa na redukcję stresu i nieraz występującego strachu przed niemożliwością nauczenia się określonego materiału czy czynności. Myślenie to nie jest absolutnie tylko sprawa mózgu, do tego nie trzeba chyba przekonywać.
Właściwe odpoczywanie
Właściwy odpoczynek w trakcie procesu nauki to na pewno podstawa. Bardzo częsty błąd popełniany i powtarzany to uczenie się wciąż, nawet nocami bez właściwie żadnego odpoczynku. Zdarza się to głównie podczas słabo zaplanowanego procesu uczenia się i zostawiania wszystkiego na potem. Powoduje to tak duże zmęczenie psychiczne, a nauka właściwie nie daje żadnych efektów. Tego rodzaju błąd jest naprawdę w dzisiejszych czasach popełniany bardzo często. Nieraz dochodzi do sytuacji odwrotnej, iż nie umiemy nie uczyć się czy nie pracować, nawet czas który przeznaczony jest przez nas na wypoczynek wciąż wykorzystujemy w innej formie, oczywiście do ciągłej pracy naszego umysłu. Warto więc naprawdę uczciwie podejść do tej kwestii i zaplanowany czas na odpoczynek w pełni wykorzystywać. Nie ulega wątpliwości, że przy ciężkiej pracy umysłowej warto odpoczywać fizycznie, na przykład idąc na długi spacer i przy okazji dotleniając się. Oczywiście każdy najlepiej wie co mu służy, a więc w ramach odpoczynku można czytać ulubiony rodzaj lektury, słuchać muzyki, oglądać film, jechać do lasu czy nad wodę albo spotkać się ze znajomymi. Warto również wypróbować na przykład relaksujące kąpiele z na przykład olejkiem lawendowym. Ważne, by czas na odpoczynek był tez regularny, nie uczymy się przez wiele godzin bez chwili wytchnienia, bo jest to nieskuteczne i nieefektywne.
Śpij zdrowo
Sen ma ogromny wpływ na proces uczenia się, zostało to już dawno zauważone przez badaczy i specjalistów. Po pierwsze organizm podczas zdrowego i o odpowiedniej długości snu regeneruje się i odpoczywa, to również sen optymalizuje informacje, które pozyskał mózg wcześniej. Innymi słowy w trakcie snu zostaną utrwalone wszystkie wcześnie zapamiętane informacje, stąd nic dziwnego, że warto uczyć się na przykład pewnego materiału przed snem. Rano okazuje się ze lepiej go pamiętamy, niż gdybyśmy nauczyli się go tuż przed egzaminem czy wystąpieniem. By sen był zdrowy i pozwolił na zapamiętanie informacji pozyskanych w trakcie dnia, należy pamiętać o jego higienie, nie może to być zwyczajnie byle jaki sen, należy zadbać więc o odpowiednią długość, warto by spać w wywietrzonym pomieszczeniu, bez zapalonego światła i hałasu rozmów domowników, czy włączonego radia bądź telewizora. Warto również kłaść się w miarę o jednakowej porze, gdyż nasz organizm wtedy łatwiej "uczy się" zdrowego i głębokiego snu. Nie należy też przed snem używać alkoholu, kawy czy mocnej herbaty. Płytki sen nie wspomoże w żaden sposób procesu uczenia się.
Odżywianie wspomaga uczenie się
Odżywianie, chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać ma ogromny wpływ na uczenie się, zarówno pod względem jakościowym, jak i organizacyjnym. Warto pamiętać, by jeść posiłki o określonej porze i jeść je spokojnie. Posiłek "połknięty" zupełnie nie spełni oczekiwań w nim pokładanych. Posiłek całodniowy najlepiej dzielić na pięć porcji. Polecana dieta w trakcie procesu uczenia się musi być oparta na składnikach pozwalających na efektywną pracę mózgu. Warto więc ten obszar wspomagania nauki wziąć szczególnie pod uwagę, gdyż co jest bardzo ciekawe nasz mózg potrzebuje w trakcie nauki bardzo dużo energii, jest wręcz "żarłokiem". Z pięciu dostarczonych organizmowi łyżek pokarmu jedna jest w całości przeznaczana dla mózgu. Nie wystarczy też stosować tej diety wyłącznie w trakcie uczenia się, ale również wcześniej, przynajmniej na dwa tygodnie przed planowanym okresem wzmożonej pracy umysłowej. Taka dieta powinna być zróżnicowana i trzeba by zawierała w swoim składzie:
- węglowodany, których zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii, a więc należy włączyć do naszych posiłków makarony, kasze, ryż i chleb razowy
- magnez, który ma działania antystresowe, dobrze działa na system nerwowy i zapobiega bezsenności, tak często spotykanej przy procesie uczenia się. Trzeba więc spożywać warzywa liściaste, czekoladę i banany
- witaminy i różnorodne składniki mineralne, które są oczywiście w warzywach i owocach. Specjaliści zalecają nawet spożywanie warzyw i owoców do siedmiu razy dziennie, warto więc podjadać pomarańcze, banany, jabłka, żurawinę, maliny, truskawki, grejpfruty, awokado, szpinak, marchewkę, pomidory, ale również rodzynki, orzechy, suszone morele
- rośliny strączkowe, które dostarczają dużych ilości białka roślinnego, będącego materiałem budulcowym oraz błonnika, który pełni ważną rolę przy skutecznym przyswajaniu substancji dostarczających organizmowi, a w tym mózgowi dużych dawek energii. Trzeba więc jeść groch, fasolę, ciecierzycę, soję i soczewicę
- białko uzyskane z chudego mleka oraz mięsa, głównie z drobiu i cielęciny. Tego rodzaju białko skutecznie dotlenia mózg, poprawia myślenie, kojarzenie i koncentrację
- lecytynę, zawartą w olejach roślinnych, głównie w oleju z soi oraz jajkach, kalafiorze, kapuście, kiełkach pszenicy. Lecytyna kontroluje przepływ impulsów do mózgu, umożliwia przyswajani witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Warto więc by dostarczać ją do organizmu podczas procesu uczenia się.
Nie można zapomnieć o rybach, które są skarbnicą kwasów omega-3, które doskonale poprawiają pracę naszego mózgu poprzez jego dobre ukrwienie, co dalej powoduje dobrą koncentrację i szybkie zapamiętywanie. Ryby zawierają również duże ilości fosforu, niezbędnego do prawidłowej pracy układu nerwowego. Ryby warto jeść różnorodne, choć te morskie są zdrowsze, a więc śledzie, sardynki, łososie czy dorsze.
Kawa pić czy nie?
Kawa jest dobrym dostawcą do naszego organizmu kofeiny, która rozszerza naczynia krwionośne, wspomaga pracę układu nerwowego, co skutecznie niweluje zmęczenie, poprawia myślenie, koncentrację, dodaje energii do pracy i "ożywia" organizm. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ilością kaw pitych w ciągu dnia, gdyż dwie, trzy kawki nie spustoszą naszego organizmu, ale już powyżej pięciu może mieć zły wpływ na nasze zdrowie, gdyż kofeina skutecznie wypłukuje z naszego organizmu magnez i wapń, niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, zapamiętywania i koncentracji. Kofeinę zawiera też herbata, kakao, czekolada oraz cola oraz napoje energetyzujące. Działają jednak krótko, więc skuteczne w sytuacji szybkiego zastrzyku energii, jednak trzeba uważać, by się od napojów nie uzależnić. Dietetycy zalecają więc picie wody mineralnej, soków oraz owocowej lub zielonej herbaty.
Suplementy diety wspomagające uczenie się
W trakcie wzmożonego wysiłku warto również dostarczyć organizmowi potrzebne substancje w postaci suplementów diety, które głównie w swoim składzie zawierają wspomniane magnez i kofeinę oraz wyciąg z miłorzębu japońskiego, witanii ospałej oraz witaminy B, C, E. warte uwagi są preparaty firm RealPharm czy Muscle Care. Produkty oferowane przez te firmy charakteryzują się świetnym składem, poprawiających myślenie, dostarczają wręcz zastrzyków energii, wytrzymałości, siły psychicznej, zmniejszają znużenie i zmęczenie. Czujność, koncentracja i brak stresu to elementy, które suplementy oferowane przez RealPharm czy Muscle Care świetnie kontrolują, wspomagają i stymulują. Oferowane suplementy diety zwiększają refleks, czujność, a jednocześnie skracają czas reakcji, redukują oznaki zmęczenia, a zwiększają pokłady energii. Są one również doskonałym środkiem na utrzymanie dobrego i samopoczucia oraz dobrej jakości życia psychicznego. Są one również świetnym środkiem na pojawiające się oznaki stresu, doskonale wpływają na podniesienie motywacji do podejmowania zadań.
Uczyć się samodzielnie czy w grupie?
Oczywiście zależy to od indywidualnych potrzeb każdego, jednak obecnie trenerzy zauważają, że uczenie w zespole jest skuteczniejsze, gdyż grupa przyswaja wiedzę szybciej dzieli się wiedzą, łagodzi napięcia emocjonalne i świetnie motywuje.
Trzeba sobie uzmysłowić, że dobre i szybkie przyswajanie wiedzy zależy od wielu jeszcze innych, odbieranych indywidualnie czynników, jak chociażby warunki atmosferyczne, stan emocjonalny, warunki osobiste, sytuacja finansowa, warunki pracy jakimi dysponujemy, atmosfera, jaką tworzą domownicy czy współmieszkańcy.
Oczywiście nic z naszej nauki, jeśli już na początku tego procesu nie widzimy możliwości sukcesu. Zdarza się, że niektóre osoby zakładają, że im się nie uda, właściwie w takim przypadku należy rozpocząć pracę nad wykrzesaniem wewnętrznej motywacji i spersonalizowaniem sukcesu oraz porażki, bo przecież taka też się może zdarzyć, warto więc być zawsze w planach o krok do przodu, więc plany muszą dotyczyć również sytuacji co dalej. Jeśli jednak osoba jest zdeterminowana i silna psychiczne to sukces jest właściwie gwarantowany.
Komentarze
Napisz komentarz