Dawka kofeiny przed treningiem - większa wytrzymałość organizmu?

Dodane przez: . Komentarze: 0 3015

     Kofeina powszechnie znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na organizm. Znacząco podnosi zdolności wysiłkowe, zapobiega uczuciu zmęczenia i senności, a także wpływa na stymulację energii. Szczególnie jej reguralne spożywanie polecane jest osobom aktywnym fizycznie i sportowcom. Jakie działania wykazuje jeszcze kofeina i dlaczego wpływa na wytrzymałość organizmu?

Kofeina - nie tylko kawa

     Chociaż najczęściej kofeina kojarzona jest głównie z kawą, ta substancja znajduje się również w wielu innych produktach, które spożywamy na co dzień. Kofeina to tak naprawdę związek alkaloidowy ksantynowy. Jego głównym zadaniem jest ochrona roślin przed wszelkimi szkodnikami.  Najczęściej pojawia się jednak w guaranie, mateinie oraz teinie. Najwięcej kofeiny rzeczywiście znajduje się w ziarnach kawowca, jednak nie każdy ich rodzaj ma taką samą jej ilość. Kawa Robusta zawiera zdecydowanie więcej kofeiny niż popularna Arabica. Sporo kofeiny występuje również w zielonej herbacie. Spokojnie, może ona być zamiennikiem porannej małej czarnej. 
     Kofeina równie często jest jednym z ważniejszych składników napojów energetyzujących oraz suplementów diety, mających na celu wspomaganie sprawności umysłowej. Jej działanie doceniają więc nie tylko trenerzy, chcący podwyższyć swoją wydajność podczas wykonywanych ćwiczeń, ale również te osoby, które pracują głównie intelektualnie.


Zbawienny wpływ kofeiny na organizm

     Ze względu na to, że kofeina działa głównie na układ nerwowy, odpowiednio pobudza receptory, mające szczególny wpływ na produkcję energii w organizmie. Przyczynia się to do tego, że zdecydowanie działa ona pobudzająco i zapobiega uczuciu zmęczenia. Kofeina wyostrza również koncentrację, wspomaga zapamiętywanie oraz przyspiesza działanie metabolizmu. Ma również wpływ na układ trawienny, dlatego w niektórych przypadkach może lekko przeczyszczać. Spala tkankę tłuszczową, podnosi wydolność tlenową oraz znacząco wspomaga układ immunologiczny. 
    Kofeina zawarta w kawie wykazuje również działania antynowotworowe. Ponieważ w swoim składzie zawiera sporo przeciwutleniaczy, znacząco przyspiesza usuwanie wolnych rodników, które często odpowiadają za pojawienie się chorób nowotworowych, a także przyspieszają procesy starzenia się.
    Zbawienne działanie kofeiny na organizm można już poczuć po około czterdziestu minutach od jej spożycia. Ze względu na to, że jest od razu metabolizowana wchłania się wyjątkowo szybko. Po wypiciu ulubionej filiżanki kawy, nie trzeba więc długo czekać na upragnione efekty kofeiny.
   

Kto powinien zdecydować się na suplementację kofeiny?

     Na regularne spożywanie kofeiny z pewnością powinni się zdecydować Ci sportowcy, którzy wykonują wszelkiego rodzaju treningi tlenowe, chociażby bieganie czy jazda na rowerze. Suplementacja tą substancją z pewnością wyjdzie też na dobre podczas treningów siłowych. Kofeina przydaje się również podczas wielu aktywności, które szczególnie wymagają większej wytrzymałości oraz odporności. Na długotrwałe stosowanie środków zawierających kofeinę decydują się więc osoby, mające zamiar wziąć udział w maratonie czy wyścigu rowerowym. 
    Ci, którzy chcą poprawić wytrzymałość organizmu decydują się na suplementację powszechnie dostępnymi preparatami z kofeiną. Przyjęcie 5 mg substancji na jeden kilogram ciała zdecydowanie poprawia zdolności treningowe. Należy jednak pamiętać, że kofeinę trzeba koniecznie przejmować wraz z dużą ilością wody. Wykazuje ona działania odwadniające, dlatego tak ważne jest aby wraz z substancją pić odpowiednio dużo napojów.


Kawa przed treningiem - większa wytrzymałość organizmu?

     Osoby, które regularnie trenują muszą szczególną uwagę zwrócić na poprawne funkcjonowanie energetycznej gospodarki organizmu. Sprawna i szybka odbudowa glikogenu zwiększa wydajność i wytrzymałość pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami. Zalecane jest więc wypicie jeden filiżanki kawy na około piętnaście minut przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Kofeina spożywana przed treningiem znacząco zwiększa poziom glukozy, która syntezowana jest w trakcie ćwiczeń. 
    Kofeina wykazuje również jedno bardzo ważne działanie - pomaga zniwelować zakwasy. Skutecznie usuwa kwas mlekowy z organizmu, co z kolei przyczynia się do szybszego zniwelowanie bólu mięśni. Cechę tę odkryli naukowcy z University of Georgia. Przeprowadzili oni badania, które dowiodły, że osoby spożywające kofeinę bezpośrednio przed treningiem, wyczuwały ponad 46% mniejszą bolesność mięśni. Pacjenci przed aktywnością fizyczną musieli jedynie wypić filiżankę kawy składającą się z dwóch espresso. 
     To czy nasza ulubiona kawa będzie zawierać odpowiednią ilość kofeiny jest zależne od wielu czynników, chociażby jej gatunku, metody uprawy ziaren czy sposobu przygotowywania. Z pewnością wiadomo jednak, że im dłużej substancja ma kontakt z gorącą wodą, tym więcej dana filiżanka kawy będzie zawierała w sobie kofeiny. Najskuteczniejsza okaże się więc kawa parzona po turecku lub ta przygotowywana w ekspresie przelewowym. Szczególnie mocna jest zielona kawa, jednak ze względu na swój charakterystyczny smak nie każdemu przypadnie do gustu.


     Suplementacje kofeiną czy regularne picie kawy podczas treningów z pewnością wpłynie na wytrzymałość organizmu. Decydując się na systematyczne stosowanie kofeiny należy jednak pamiętać, że ze względu na swoje pobudzające właściwości często może prowadzić do bezsenności lub rozdrażnienia. Dlatego zawsze trzeba kontrolować dzienną ilość przyjmowanej do organizmu kofeiny. Tak, żeby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu