W jaki sposób zapewnić organizmowi właściwą ilość energii?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1255

Pokłady energii gromadzone w organizmie są na bieżąco wykorzystywane podczas wszystkich procesów życiowych, które zachodzą w ciele człowieka. Jednak oprócz tego, stanowią podstawę do pracy, a w tym zarówno do wykonywania czynności umysłowych, jak i fizycznych. Odpowiednia ilość energii nie tylko dodaje siły, ale także wpływa na znacznie lepsze samopoczucie i eliminuje stres. Największe wyzwanie stoi jednak przed miłośnikami sportu, którzy na co dzień zużywają znacznie więcej energii w porównaniu do osób, nie prowadzących dużej aktywności fizycznej. Jak więc zapewnić sobie odpowiednią dawkę energii na każdy dzień?

Właściwe żywienie pozwala na produkcję większej ilości energii

Osoby, które regularnie uprawiają różne formy aktywności fizycznej, doskonale wiedzą jak ważne dla zdrowia organizmu jest prawidłowe odżywianie. Wiąże się to z całym funkcjonowaniem ciała, ale również ma wpływ na poprawę samopoczucia. Właściwe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną, pozwala wyeliminować uczucie ospałości i zmęczenia. W to miejsce człowiek dostaje dużą dawkę sił witalnych i energii. 

Ilość energii w żywności określa się kaloriami. Wówczas można dokładnie ustalić indywidualne zapotrzebowanie na wartość energetyczną i dostarczyć ją do organizmu. Obecnie wszystkie produkty posiadają etykietę, która zawiera dokładną informację o ilości składników odżywczych, znajdujących się w danym produkcie. Najpierw jednak trzeba dokładnie poznać potrzeby własnego organizmu. Największa część energii przyswajana jest z węglowodanów, białek i tłuszczy. To one stanowią jej źródło, a zatem powinny być dostarczane w odpowiednich ilościach. 

  

Węglowodany i ich znaczenie w odżywianiu

Najważniejszy element energetyczny w odżywianiu stanowią właśnie węglowodany. Co więcej, najbardziej pożądane z nich to węglowodany wielocukrowe, do których należą: skrobia, glikogen i celuloza. Skrobia jest jednocześnie materiałem zapasowym roślin, zatem znajdziemy ją w ziarnach zbóż (ok. 75 proc.), ziemniakach (ok. 20 proc.) i kukurydzy (ok 80 proc.). W przeciwieństwie do niej, glikogen jest materiałem zapasowym zwierząt. Gromadzi się w mięśniach, płytkach krwi, sercu, wątrobie, nerkach oraz w mózgu. Całkowita ilość glikogenu w organizmie to od 350 do 400 gram. Natomiast celuloza jest składnikiem błonnika pokarmowego. 

W codziennym żywieniu, węglowodany powinny dostarczać ok. 50-70% całkowitej energii. Jeden węglowodan dostarcza 4 kcal, a więc przy diecie 2000 kcal dziennie, należy zjeść 250-350 gram węglowodanów.

Produkty bogate w węglowodany

Węglowodany z łatwością można dostarczyć do organizmu. W dużych ilościach znajdują się w różnych produktach zbożowych, a także w suchych nasionach roślin strączkowych. Oprócz tego, możemy znaleźć je także w słodyczach i wyrobach cukierniczych. Jednak w tej formie nie są one zalecane. Dlaczego? Dostarczają jedynie energii, bez dodatkowych składników odżywczych. To zaowocowało powstaniem określenia: "puste kalorie". Słodkości zawierają węglowodany, jednak są pozbawione innych wartościowych składników, niezbędnych dla zachowania zbilansowanej diety. 

Białko i jego znaczenie w odżywianiu 

Kolejnym elementem w odżywianiu, który stanowi potężne źródło energii, są białka. Mogą one przyjmować rozmaite formy, kształty i funkcje. Zatem w organizmie człowieka odgrywają wiele znaczących ról. Najczęściej są one jednak elementem budulcowym, enzymami, hormonami, ale pełnią również funkcje transportowe i ochronne. Podobnie jak w przypadku węglowodanów, aby organizm funkcjonował właściwie, niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości białka wraz z pokarmem. Badania wykazują, że jego ilość w ciele dorosłego człowieka to aż 10-14 kg, a przy tym co najmniej 300 g jest wymieniane w ciągu doby. Niedobory białka mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Wówczas ciało przestaje się rozwijać, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości białka w organizmie. Dietetycy korzystają z zasady, która mówi, że zdrowy człowiek o prawidłowej masie ciała potrzebuje 0,9 g białka na 1 kg masy. 

Produkty bogate w białko

Aby dieta była pełnowartościowa, a jednocześnie urozmaicona, warto jest wykorzystywać różne źródła białka. Te zaś znajduje się w mięsach, drobiu, a także w rybach. Szczególnie cenione są jaja, które stanowią czyste źródło szybko przyswajalnego białka. Oprócz tego, niezwykle wartościową skarbnicą białka jest nabiał. Warto jednak pamiętać, że mleko dostarczy jedynie 3,4g białka w 100 ml produktu, a jogurt naturalny 4,4g/100g. Niemniej, znacznie większą ilość zawierają sery. Oprócz białek zwierzęcych, możemy dostarczać także białka roślinne. Nie są one jednak tak dobrze przyswajalne. 

 

Biorąc pod uwagę jak wiele energii zapewnia nam właściwe odżywianie, dobrze jest przemyśleć dietę pod względem indywidualnych potrzeb. W ten sposób dostosowujemy ilość niezbędnych wartości odżywczych do codziennego zapotrzebowania organizmu. Równie ważna jest oczywiście odpowiednia regeneracja i ilość snu, jednak to odżywianie stanowi najważniejszy element w produkcji energii. Chcąc żyć zdrowo i w pełni sił, należy w pierwszej kolejności właściwie rozplanować dietę.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu