3 skuteczne sposoby, które pomogą Ci kontrolować efekty odchudzania

Dodane przez: . Komentarze: 0 1534

Stosowanie właściwie zbilansowanej diety i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych to dwa najbardziej skuteczne sposoby walki z nadprogramowymi kilogramami. Żeby jednak proces odchudzania zakończył się sukcesem, jego wyniki muszą być na bieżąco monitorowane. Istotne jest, aby regularnie sprawdzać, jak pod wpływem zmiany stylu życia zmienia się nasza masa ciała, a także jego skład. Jak tego dokonać ?

1. Waż się

Najlepszym, a zarazem najłatwiejszym sposobem na kontrolowanie masy ciała jest regularne ważenie się. Należy mieć na uwadze, że nasza masa ciała zależna jest od wielu czynników i ulega zmianom w ciągu dnia. Jest to proces zupełnie naturalny. Wahania masy ciała w przeciągu dnia mogą wynieść nawet do 2 kilogramów. Żeby wyniki ważenia były jak najbardziej miarodajne, należy przestrzegać kilku poniższych zasad. 

 Po pierwsze, nie należy ważyć się częściej, aniżeli raz w tygodniu. Najlepiej jest wybrać tylko jeden dzień w tygodniu i każdego tygodnia stawać na wadze. Po drugie, trzeba ważyć się w samej bieliźnie, bez ubrań. Założenie ciepłego swetra, spodni z grubego materiału, czy też skórzanego paska może znacznie zaburzyć wyniki ważenia. Ostatnim warunkiem prawidłowo wykonanego ważenia, jest stawanie na wadze dopiero po wypróżnieniu. Najlepszym momentem na ważenie się jest po prostu poranek, przed zjedzeniem śniadania w środkowym dniu tygodnia. 

Uzyskane wyniki musimy regularnie zapisywać, jak i analizować. Możemy dokonać tego między innymi w specjalnych aplikacjach liczących kalorie. Jedną z ich funkcji jest ustalanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu, które ulega zmianom wraz ze zmieniającą się masą ciała. Aplikacje aktualizują je na bieżąco. 

Trzeba mieć na uwadze, że ważenie nie stanowi idealnego sposobu na kontrolowanie zmieniającej się masy ciała. Dlaczego tak się dzieje ? Nasza waga mówi bowiem jedynie o wzroście, albo spadku całkowitej masy ciała i nie daje przy tym informacji o tym, czy w organizmie zmniejszyła się procentowa zawartość tkanki tłuszczowej. A to przecież stanowi główny cel odchudzania. Dlatego też warto uzupełniać ważenie o inne metody. 

2. Mierz swoje obwody 

Częstemu ważeniu powinno towarzyszyć również mierzenie obwodów ud, bioder i talii. Takie pomiary pokażą wyraźnie, jak bardzo zmienia się wygląd naszego ciała. Do mierzenia obwodów trzeba wykorzystywać specjalną miarkę - centymetr. Podczas mierzenia centymetr nie powinien uciskać ciała, ani także swobodnie opadać. Niewskazane będzie również napinanie mięśni.  

Obwód uda powinien być mierzony tylko w pozycji stojącej, w delikatnym rozkroku, tuż poniżej tzw. fałdu pośladkowego, równolegle do podłogi. 

Obwód bioder powinien być także mierzony w pozycji stojącej, w delikatnym rozkroku. Powinno się przy tym rozluźnić mięśnie pośladków, a miarka powinna być skierowana równolegle do podłogi. 

Mierzenie obwodu talii powinno być wykonane w najwęższym miejscu talii, na wydechu swobodnym. Miarka powinna być także skierowana równolegle do podłogi. 

Uzyskane wyniki pomiarów powinny być na bieżąco zapisywane. Powinny one zmniejszać się proporcjonalnie do zmniejszania się masy ciała. Wymiary obwodów ciała, podobnie jak jego masa mogą być odnotowywane również w specjalnych aplikacjach. 

3. Sprawdzaj skład swojego ciała 

Pomiar obwodów ciała pozwala na pośrednią obserwację jego zmieniającego się składu. Istnieją jednakże specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają dokładny pomiar tkanki mięśniowej, tłuszczowej, zawartosci wody, a także innych składników. Są to analizatory ciała. Działają one na zasadach bioimpedancji. Przez ciało zostaje przepuszczony bardzo słaby impuls elektryczny, który na podstawie różnic w oporze tkanek, wyznacza dokładny skład całego ciała. Badanie to jest bezbolesne i trwa tylko kilkadziesiąt sekund. Bardzo często możemy z niego skorzystać w klubach fitness i na siłowniach. Jeżeli mamy taką możliwość, warto często je przeprowadzać i zapisywać sobie uzyskane wyniki. 

Poddawanie regularnej kontroli zmiany masy swojego ciała, jego składu, a także obwodów pozwala na kontrolowanie efektów kuracji odchudzającej. Dzięki dobrze wykonanemu pomiarowi można wnioskować, czy wprowadzone zmiany w diecie, czy aktywność fizyczna naprawdę działają. W niezwykle wygodny sposób możemy obserwować to w raportach, które generują specjalne aplikacje do liczenia kalorii.  

Brak efektów odchudzania, pomimo stosowania diety, może być spowodowany brakiem aktywności fizycznej, czy też nieprawidłowo dobraną kalorycznością jadłospisu, albo chorobą. Jednakże z drugiej strony zbyt szybkie tracenie na wadze ma zwykle przyczynę w nazbyt restrykcyjnych założeniach treningu i diety. Należy mieć na uwadze, że zalecane tempo odchudzania w przeciągu tygodnia to około 0,5-1 kg. Powolna, ale bardzo systematyczna utrata nadprogramowych kilogramów da nam najlepsze efekty. 

 Podsumowując powyższy artykuł warto podkreślić, że skuteczne odchudzanie wcale nie jest aż takie proste. Należy często i bardzo dokładnie kontrolować efekty tego procesu. Można to robić chociażby przez systematyczne ważenie się, najepiej nie częściej niż raz w tygodniu. Ponadto aby sprawdzać swoje efekty należy również systematycznie mierzyć obwody ciała i jego skład.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu