SPALANIE KALORII

Dodane przez: . Komentarze: 0 1438

Uzyskanie idealnej wagi wymaga ogromnego wysiłku, który w głównej mierze opiera się na utrzymaniu ujemnego bilansu kalorycznego. Otrzymanie takiego efektu możliwe jest przy zastosowaniu dwóch metod, które także mogą być ze sobą łączone, co znacznie przyśpiesza uzyskiwanie oczekiwanych efektów. W pierwszej kolejności należy rozważyć ilość spożywanych pokarmów oraz czy zsumowane przekraczają dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Spożywanie zbyt obfitych posiłków powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm magazynuje nadwyżki energetyczne na przyszłość. Kolejnym czynnikiem, którzy przyczynia się do spalania kalorii jest aktywność fizyczna, która pozwala utracić wagę oraz szybko wyrzeźbić sylwetkę. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala utrzymać ujemny bilans kaloryczny.

Czym są kalorie?

Na każdym produkcie przeznaczonym do spożycia znajduje się tabela wartości odżywczych, która zawiera wymieniony szereg substancji wraz z ich ilością w określonej porcji. W ten sposób w szybki sposób możliwe do przeliczenia jest dzienne spożycie określonej grupy substancji przetworzonej przez organizm. Ulokowana jest tam także pozycja z wykazaną wartością energetyczną, dla której jednostką są kilokalorie (kcal). Zapotrzebowanie kaloryczne każdego człowieka jest zależne od wielu czynników, na które składają się: płeć, wiek, waga oraz prowadzony tryb życia, w tym także dodatkowa aktywność fizyczna. Wraz ze wzrostem aktywności znacząco rośnie zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego przy utrzymaniu zaplanowanego bilansu możliwe do zrealizowania staje się spalanie kalorii, zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej. 

Dlaczego organizm potrzebuje stałego dostarczania kalorii?

Ludzki organizm do realizowania wszystkich procesów fizjologicznych wymaga dostarczenia mu podstawowej ilości kalorii, które umożliwiają mu prawidłowe funkcjonowanie. Praca każdego narządu w ciele człowieka stanowi ogromne obciążenie dla niedożywionego organizmu. Codzienne funkcjonowanie organizmu, czyli czynności niezbędnych do utrzymania człowieka przy życiu, stanowi podstawową ilość kalorii, które człowiek musi dostarczyć. Ta ilość zmienia się w zależności od stanu zdrowia organizmu, pory roku oraz towarzyszącego stresu. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta u kobiet w trakcie ciąży, które wzrasta wraz z kolejnymi trymestrami. Następnie w okresie karmienia piersią, kobieta powinna zwiększyć ilość przyjmowanych kalorii. Spalanie kalorii odbywa się wówczas na utrzymaniu nowego organizmu przy życiu oraz na wytworzenie pokarmu.  

Czy codzienne czynności przyczyniają się do spalania kalorii?

Regularne wykonywanie czynności nie powoduje, że organizm przyzwyczaja się nich. W trakcie robienia tych czynności organizm nadal spala ilość kalorii stosowną do wysiłku. Także czynności porządkowe, z zakresu sprzątania, powodują, że wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne. Przy obliczaniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego warto uwzględnić także te czynności.

Jaki wpływ wywiera trening na spalanie kalorii?

Regularnie wykonywany trening stanowi doskonały sposób na spalenie kalorii. W szczególności dotyczy to osób, które dążą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki oraz wagi. Wysiłek w trakcie ćwiczeń pozwala na zwiększenie zapotrzebowania organizmu, które może być pokryte poprzez wykorzystanie zmagazynowanych zapasów energii. Pozwala to w szybki sposób zredukować posiadaną ilość tkanki tłuszczowej, która wykorzystywana jest przy ujemnym bilansie kalorycznym. W zależności od doboru ćwiczeń można zwiększyć lub zmniejszyć ilość spalanych kalorii. Treningi interwałowe charakteryzują się długotrwałym spalaniem kalorii nawet po zakończeniu treningu. 

Jakie urządzenia pozwalają zmierzyć ilość spalonych kalorii?

Do precyzyjnego określenia wysiłku w trakcie dnia oraz wysiłku stworzone zostały specjalistyczne urządzenia, które na podstawie kilku parametrów określają ilość spalonych kalorii. Są to urządzenia najbardziej uwielbiane przez sportowców, którzy cenią uzyskiwanie sprawdzonych informacji. Na tej podstawie możliwe jest stworzenie dokładnego planu działania, który przyśpieszy uzyskanie wymarzonych efektów. Wykorzystanie takich urządzeń nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia oraz nie przeszkadza w trakcie wykonywanych czynności. 

Czy warto kontrolować ilość spożywanych kalorii?

Zwracanie uwagi na ilość spożywanych kalorii jest istotne szczególnie dla osób, które pragną kontrolować swoją wagę. W ten sposób możliwe jest posiadanie realnego wpływu na osiągnięcie zaplanowanego celu. Dotyczy to także osób, które planują przybranie na wadze. W tym przypadku muszą szczególnie wracać uwagę, żeby ich bilans kaloryczny był dodatni. Warto jednak pamiętać, że budowanie dziennego jadłospisu powinno być oparte na zdrowych pokarmach. W trakcie liczenia kalorii należy zapamiętać, że dokładna ilość kalorii nie stanowi wyznacznika udanego dnia. Dla zachowania odpowiedniej kondycji psychicznej warto skupić się na innych czynnościach przynoszących satysfakcję a liczenie kalorii przyjętych oraz spalonych powinno być celem drugorzędnym.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu