Jak przyspieszyć odchudzanie? Najlepsze ćwiczenia odchudzające

Dodane przez: . Komentarze: 0 1505

Nadwaga i otyłość to jedne z chorób cywilizacyjnych trapiących ludzi w XXI wieku. Powszechna dostępność pokarmu jest dobra, ale niestety nie każdy ma możliwości i czas, by prowadzić zdrową dietę. Złe nawyki żywieniowe, uboga w makroelementy dieta oparta na zamawianych z restauracji fast-foodach, a także niewielka aktywność fizyczna sprzyjają zwiększaniu się masy ciała i obrastaniu w tłuszcz.

Na szczęście można z tym walczyć i wcale nie trzeba poświęcić na to aż tak dużo czasu. W niektórych przypadkach nie trzeba będzie nawet korzystać z usług siłowni, bo cały potrzebny sprzęt znajdziemy w domu. No to zaczynamy!

Podstawowe zasady ćwiczeń odchudzających

Ćwiczenia odchudzające mogą zagwarantować nam spadek wagi i obniżyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Należy jednak pamiętać, że droga do ładnej figury jest długa i wyboista. Bez odpowiedniej diety i ćwiczeń wiele nie osiągniemy. Musimy pamiętać o podstawowych zasadach, czyli:

  • Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Wykonywanie ćwiczeń chaotycznie, w losowe dni na pewno nie przyniesie długofalowego efektu. Systematyczność jest kluczowa zwłaszcza jeśli chodzi o dietę, gdyż pozwolenie sobie na zbyt wiele luzów sprawi, że z naszego odchudzania zupełnie nic nie wyjdzie
  • Cierpliwość jest potrzebna, gdyż efekty naszych wyrzeczeń nie pojawią się od razu ani nawet za tydzień. 
  • Silna wola to cecha, którą musimy wypracować. Nikt nie broni wyjść nam do baru czy restauracji ze znajomymi i wypić piwo. Jednakże 10 piw to już zdecydowanie zbyt wiele. Musimy nauczyć się odmawiać. Zwłaszcza promocjom na niezdrowe jedzenie.

Ćwiczenia odchudzające na siłowni

Nad sylwetką najprościej jest pracować na siłowni, gdzie mamy dostęp do wielu maszyn i urządzeń, które mogą pomóc nam osiągnąć cel. Dodatkowo, jako wsparcie, mamy dostęp do wielu doświadczonych trenerów, którzy z chęcią dzielą się swoim doświadczeniem i pomagają w ułożeniu planu treningu, by jak najszybciej pozbyć się niechcianego tłuszczu.

Trening na siłowni powinien zaczynać się od rozgrzewki, po której można przejść do ćwiczeń wytrzymałościowych. Najlepsze efekty osiągniemy wykonując ćwiczenia z małym obciążeniem i dużą ilością powtórzeń. Najlepszym pomysłem będą treningi typu Full Body Workout lub obwodowe. Tego typu treningi pozwolą spalić trochę kalorii i dodatkowo wzmocnić mięśnie, które ujawnią się, gdy tylko spalimy tłuszcz. 

Oczywiście nawet najlepszy trening siłowy nie pozwoli na osiągnięcie szybkich efektów, bez wzbogacenia go o elementy treningu cardio. Wykorzystując bieżnie, orbitreki czy rowerki skutecznie spalimy tkankę tłuszczową, zwiększymy potliwość i przyspieszymy metabolizm.

Ćwiczenia odchudzające na zewnątrz

Ćwiczenia cardio najlepiej wykorzystać na zewnątrz. Najlepszym sposobem na spalenie zbędnej ilości kalorii jet bieganie. Nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu i można je wykonywać właściwie wszędzie. Nie trzeba posiadać też jakiejś wyjątkowej formy. Można zacząć od marszów, wzbogaconych o krótkie elementy biegowe i z czasem zmieniać proporcje, tak by uzyskać coś na kształt treningu interwałowego. Oczywiście jeśli ważymy nieco więcej, to bieganie może być dość męczące dla naszych stawów. Z tego powodu, jeśli masa nie pozwala nam na biegi, warto zacząć od pływania, zrzucić parę kilogramów i dopiero później przejść do treningów cardio takich jak bieganie, rolki czy jazda na rowerze.

Ćwiczenia odchudzające w domu

Jeśli nie mamy czasu na to, by wyjść na siłownię lub na basen - ćwiczmy w domu. W pokoju także możemy wykonać bardzo dobry trening cardio. Można go wykonać przy pomocy sprzętu, np. orbitreka lub steppera, ale nikt nie wymaga od nas kupowania żadnego sprzętu. Wystarczy nam skakanka, lub samodzielnie ułożony trening aerobowy, oparty na dużej ilości wyskoków i dynamicznych ruchów. Tego typu trening powinien trwać co najmniej 30-40 minut. 

W Internecie możemy znaleźć bardzo dużo gotowych programów odchudzających od znanych w świecie treningowego showbiznesu "gwiazd". Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim programy od Mel B, czyli byłej wokalistki Spice Girls, która za pomocą 30 dniowego programu bogatego w ćwiczenia modelujące i wyszczuplające, które są zarówno łatwe jak i skuteczne. Na polskim rynku również znajdziemy bardzo dobry program treningowy stworzony przez Ewę Chodakowską, nazwany Skalpel. Nawet jeśli nie lubimy wymienionych wyżej osób, nie zmienia to faktu, że stworzone przez nie programy są bardzo dobre i naprawdę spełniają swoją rolę.

Same ćwiczenia to nie wszystko - odpowiednia dieta

Musimy także pamiętać o paru zasadach, które przyspieszą nasz progres w zrzucaniu wagi. Przede wszystkim nie wolno trenować na czczo, bo zamiast spalania tkanki tłuszczowej, spalimy mięśnie. Przed treningiem należy zjeść mały posiłek złożony głównie z węglowodanów. Nie wolno zapominać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Musimy pamiętać o piciu wody w trakcie i po treningu. Po zakończonych ćwiczeniach (około 30-60 minut po treningu) najlepiej zjeść posiłek złożony z węglowodanów, który uzupełni utracone zapasy glikogenu, a nie odłoży się w postaci tłuszczu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu