Jak działa synefryna?

Dodane przez: . Komentarze: 0 3967

Synefryna jest jedną z częściej wykorzystywanych substancji podczas produkcji suplementów diety na odchudzanie. Delikatnie pobudza, podobnie jak kofeina, zmniejsza apetyt oraz wspomaga proces spalania kalorii. Na pewno nie jest środkiem idealnym, który pomoże osobom, które zaniedbały się przez wiele lat, spalić nagromadzony w organizmie tłuszcz, ale stanowi pomoc dla osób, które mimo odpowiedniej diety i aktywności fizycznej mają problem z utratą wagi.

Jak działa synefryna?

Synefryna działa podobnie jak efedryna i pseudoefedryna, a więc substancje, które znaleźć można w popularnych lekach na przeziębienie. Synefryna pobudza jednak receptory adrenaliny w wybranych tkankach, przede wszystkim tłuszczowych. Efedryna z kolei pobudza wszystkie beta receptory adrenaliny (nie ma takiego rozróżnienia). Efedryna może również powodować podwyższenie ciśnienia i palpitacje serca, bo działa też na komórki serca. Synefryna natomiast takich efektów ubocznych nie powoduje. Posiada delikatne działanie pobudzające, podobne jak kofeina. Dodaje energii do działania, pobudza metabolizm, obniża apetyt i przyspiesza proces spalania kalorii. Dlatego stanowi składnik wielu suplementów diety.

Gdzie znaleźć można synefrynę?

Synefryna pozyskiwania jest z pomarańczy gorzkiej - Citrus aurantium. Wyciąg z pomarańczy gorzkiej poza synefryną dostarcza także tyraminy i oktopaminy. Dziennie powinno spożywać się od 2 do 10 mg synefryny. To około 200-600 mg wyciągu z gorzkiej pomarańczy. W praktyce bowiem synefryna stanowi tylko kilak procent ekstraktu z tej rośliny. Zalecanej dawki nie powinno się przekraczać. Wprawdzie synefryna nie powoduje żadnych skutków ubocznych jak wspomniane już efedryna i pseudoefedryna, ale i tak przyjmowanie zbyt dużych ilości tej substancji wskazane nie jest.

Gorzka pomarańcza zwana jest również niekiedy neroli czy chongocaoto. To roślina cytrusowa wciąż w Polsce mało popularna. W naturze rośnie w południowo-wschodniej części Azji.  Wykorzystuje się nie tylko jej owoce, ale i kwiaty, liście czy sok.

Zastosowanie synefryny

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy powszechnie wykorzystywany jest w procesach odchudzania oraz do niwelowania nagromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej. Termogeneza to mechanizm, który polega na zwiększeniu temperatury ciała oraz nasileniu potliwości, co przynosi korzyści w przypadku osób z nadprogramowymi kilogramami na koncie. Lipoliza z kolei prowadzi do rozpadu komórek tłuszczowych i zmniejszenia ich rozmiarów. Na tym jednak rola synefryny w organizmie człowieka się nie kończy.

Synefryna wykorzystywana jest, tak samo jak efedryna, do leczenia przeziębienia i jego objawów. Znajduje zastosowanie w przypadku ataków astmy, bo suplementacja synefryną przyczynia się do rozszerzenia oskrzeli. Synefryna sprawdza się przy problemach z układem trawiennym. Z uwagi na stymulację pracy metabolizmu, w tym pracy jelit, substancja ta polecana jest też przy zaparciach czy niestrawnościach. Stosuje się ją niekiedy przy uciążliwych nudnościach, bo skutecznie hamuje apetytu.

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy wykazuje właściwości pobudzające. To wykorzystywane bywa niekiedy w suplementacji sportowej. Synefryna jest składnikiem nie tylko spalaczy tkanki tłuszczowej, ale i wielu suplementów przedtreningowych i staków kreatynowych. Substancja ta zwiększa energię do działania i sprawdza się w przypadku bardzo intensywnych treningów. Stosowana jest w stanach chronicznego zmęczenia.

Czy warto sięgnąć po synefrynę?

Synefryna na pewno pobudza i dodaje energii do działania, obniża apetyt, a przy tym nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Mimo to nie należy nazywać jej spalaczem tłuszczu. Jednak mimo tych wyjątkowych właściwości, bez odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń, nie ma co liczyć na cudowną utratę nadprogramowych kilogramów.

Czy synefryna jest odpowiednia dla każdego?

Suplementacja synefryną działa pobudzająco na ludzki organizm. Dlatego nie jest polecana wszystkim osobom i zawsze powinna być w odpowiedni sposób przeprowadzana. Wyciąg z gorzkiej pomarańczy powoduje intensywną pracę serca i prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Z tego powodu suplementy z synefryną w składzie są przeciwwskazane dla osób, które zmagają się z chorobami o podłożu krążeniowym,a  więc arytmią, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami mięśnia sercowego.

Na tym jednak lista przeciwwskazań do stosowania synefryny się nie kończy. Związek ten nie powinien być nigdy podawany kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym dzieci piersią, a także osobom z jaskrą czy tym, które skarżą się na częste ataki migreny lub klasterowe bóle głowy.  Co więcej, jednoczesne przyjmowanie suplementów diety z synefryną w składzie oraz kofeiny wzmaga działanie pobudzające i niekiedy przyczyniać się może do problemów z sercem. Poza tym substancja ta wykazuje duże powinowactwo z wieloma lekami m.in. antydepresantami czy lekami, które stymulują pracę układu nerwowego. Takie połączenie prowadzić może w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego wcześniej warto skonsultować się z lekarzem.

 

 

 

 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu