Białko to jeden z najważniejszych elementów zbilansowanej diety zarówno u zwykłych ludzi, jak i u sportowców. Uprawiając aktywność fizyczną, pomaga ono w regeneracji mięśni oraz ich budowie, dostarcza wielu substancji odżywczych, wpływa w dużym stopniu na metabolizm i jest doskonałym źródłem energii. Aby dostarczyć go do organizmu, układamy specjalne diety bogate w produkty o dużej zawartości białka lub suplementujemy się odpowiednimi specyfikami. Istnieje jednak kilka produktów, których o zasobność w białko nigdy byśmy ich nie podejrzewali. Oto lista 6 niecodziennych źródeł białka oraz przydatne wskazówki dotyczące wdrażania ich w naszą dietę.
1. Orzeszki ziemne - 25 g / 100 g
Orzeszki ziemie, czyli arachidy to popularna przekąska, którą często spożywamy między posiłkami — czy podczas weekendowego spotkania ze znajomymi. Są one bogatym źródłem białka. W 100 g produktu znajduje się aż 25 g. Takie stężenie jest bardzo wysokie i pozwala na odpowiednie suplementowanie organizmu. Orzeszki ziemne są zatem doskonałym sposobem na niezdrowe przekąski czy słodycze. Zamiast nich możemy zrobić też sałatkę, dodając do niej orzeszki ziemne. Należy jednak pamiętać o soli lub innych dodatkach dodawanych do orzeszków. Zdecydowanie najlepsze będą te bez dodatków lub samodzielnie rozłupane ze skorupki przed podaniem.
2. Ciecierzyca 20 g / 100 g
Ciecierzyca, czyli popularna "cieciorka" to roślina strączkowa znana od kilku tysięcy lat. Obecnie zyskuje na popularności i możemy spotkać ją w coraz większej ilości produktów. Obniża ona ciśnienie krwi, cholesterol i pomaga w odchudzaniu. Białko roślinne w tym wypadku warto łączyć ze zwierzęcym. Wartym uwagi połączeniem jest np. gulasz z ciecierzycą. Doskonale do suplementowania nadają się też zupy z ciecierzycy, które będą też ciekawą alternatywą dla tradycyjnych potraw. Ciecierzyca przypadnie do gustu osobom dbającym o swoje ciało. Duża zawartość błonnika powoduje wcześniejsze i dłuższe uczucie sytości, oraz szybciej wydalać tłuszcz z organizmu.
3. Mięso egzotyczne 25 g / 100 g
Egzotyczne mięso jest jednym z najbardziej zaskakujących źródeł białka, choć w gruncie rzeczy ma wiele wspólnego z popularną wołowiną czy wieprzowiną. Mięso z krokodyla zawiera 25 g białka / 100 g, z zebry 21 g / 100 g a z alpaki 23 g / 100 g. Jednym z najlepszych źródeł białka jest mięso z kangura. W Australii jest tańsze niż wieprzowina, zawiera tylko 2% tłuszczu i ma aż 22 g / 100 g białka. Oprócz tych plusów zawiera także dużą ilość kwasów CLA i witamin z grupy B. Mięso takie jest niestety kilkukrotnie droższe, ale jeśli mamy możliwość zamówienia go i wypróbowania warto skorzystać z takiej okazji.
4. Sezam 21 g / 100 g
Popularny sezam to kolejny produkt, w którym jest aż 21 g białka. Często pomijany lub traktowany jako przekąska może być doskonałym uzupełnieniem naszej diety. Sezam może być stosowany podczas przygotowywania posiłków, jako dodatek do panierki lub używany jako przekąska "do telewizora". Posiada on też bardzo wiele innych dobroczynnych substancji, które są pomocne w walce z cholesterolem. Jeśli mamy z nim problem warto połączyć suplementacje białka z dbaniem o zdrowie. Sezam zawiera również w sobie dużo błonnika, magnezu, wapnia czy cynku.
5. Ośmiornica 15 g / 100 g
Jednym z ciekawszych źródeł białka jest ośmiornica. Zawiera ona w 100 g produktu 15 g, co jest niższym wynikiem od poprzednich pozycji. Wartość ta jest jednak na tyle duża, że warto urozmaicić swój jadłospis tą propozycją. Owoce morza — w tym ośmiornica, cechują się dobrym poziomem białka. Ma ona też kwas foliowy, witaminę B12, witaminę A czy aminokwasy. Nie jest też hodowana, więc nie zawiera szkodliwych substancji, które są dostarczane podczas komercyjnych hodowli. Obecnie mięso takie możemy dostać w supermarketach, a jego zakup nie stanowi większego problemu.
6. Pestki z dydni - 30 g / 100 g
Pestki dyni, które zamykają nasze zestawienie, są bardzo dobrym źródłem białka. Mają one w 100 g produktu ok. 30 g białka, co jest porównywalne z piersią z kurczaka. Oprócz wysokiej zawartości białka mają także dużą ilość witamin oraz kwasów tłuszczowych nienasyconych. Pestki dyni wpływają też pozytywnie na układ nerwowy, co jest dobroczynnym efektem ubocznym ich stosowania. Warto wybierać zatem pieczywo właśnie z takimi pestkami lub dodawać je podczas samodzielnego gotowania.
Białko jest niezwykle ważnym elementem diety — szczególnie u sportowców czy ludzi uprawiających różnego rodzaju aktywności fizyczne. Oprócz używania w diecie typowych produktów możemy dzięki mniej popularnym składnikom zwiększyć ilość białka organizmowi. Produkty takie, które często pomijaliśmy, mogą być też doskonałą alternatywą dla nudnej lub niesmacznej diety. Urozmaicanie jadłospisu jest szczególnie ważne, jeśli podchodzimy rygorystycznie do żywienia i stosujemy konkretne grupy produktów przez dłuższy czas. Zaskakujące elementy białka będą też świetnym uzupełnieniem podstawowej diety. Produkty z dużą zawartością białka, które nie są popularne, warto łączyć pod względem innych korzystnych składników np. na odchudzanie czy metabolizm.
Komentarze
Napisz komentarz