Mąka to jeden z najbardziej podstawowych produktów w naszej kuchni. Używa się ja do produkcji pieczywa, makaronów, wszelkiego rodzaju placków czy naleśników. Mąkę dodajemy także do zup i sosów. Większość osób korzysta z mąki pszennej, która jest zdecydowanie najpopularniejsza. Jakie są pozostałe rodzaje mąk, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Kilka słów o mące
Mąka powstaje w wyniku przemiału oczyszczonych ziaren zbóż, zazwyczaj pszenicy i żyta. Możemy spotkać się także z mąką wykonaną z jęczmienia, kukurydzy, ryżu, gryki, grochu i soi. Zależnie od sposobu przemiału ziarna uzyskujemy mąki różnej jakości, różniące się stopniem rozdrobnienia i składem chemicznym ziarna.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje przemiału - przemiał razowy, w którym do mąki przechodzą wszystkie składniki ziarna i przemiał wyciągowy, który polega na rozdrobnieniu ziaren i oddzieleniu cząstek bielma od łupki.
Rodzaje mąki określa się poprzez jej podział na typy. Klasyfikacja ta zależy od zawartości soli mineralnych w danej ilości mąki. Mineralizacja mąki zależy przede wszystkim od stopnia przemiału. Im lepiej jest oczyszczona, tym mniej składników mineralnych, a zarazem niższy typ. Najczęściej wykorzystuje się mąkę typu 500 i jej podobne. Jak rozumieć dokładnie o co chodzi w typach? Typ 500 oznacza, że w 100 kg mąki znajduje się 500 g popiołu, czyli wspomnianych wcześniej soli mineralnych.
Typ mąki | Zastosowanie |
---|---|
400 - 450 | Ciasta tortowe |
500 | Kluski, pierogi, makarony, naleśniki, ciasta kruche |
550 | Ciasta drożdżowe, ciasta smażone np. pączki |
750 - 2000 | Wypiek domowego chleba |
Z jakich mąk warto korzystać?
Nie jest to pytanie, na które można odpowiedzieć w prosty sposób. Wszystko zależy od naszych preferencji, tego co chcemy wykonać, naszego zdrowia i wielu innych czynników. Przyjrzyjmy się na początku tematowi na czasie, czyli rodzajom mąki zawierającej gluten i mąkom bezglutenowym.
Mąki z glutenem | Pszenna, semolina, orkiszowa, jęczmienna, żytnia, owsiana, |
Mąki bezglutenowe | Z prosa, ryżowa, gryczana, kukurydziana, ziemniaczana, z soi, z fasoli, z amarantusa, z tapioki, migdałowa |
Już ta prosta tabelka może pokazać niektórym, na jakie rodzaje mąki powinni zwrócić oni uwagę, a jakich unikać. Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym typom mąki, dla których warto znaleźć miejsce w naszej kuchni.
Mąka orkiszowa - Orkisz jest bardzo cennym zbożem, które jest uprawiane głównie w ekologicznych gospodarstwach. Jest to odmiana pszenicy, która wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Spożywanie tego zboża wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Orkisz poprawia odporność, usuwa toksyny z organizmu, obniża poziom cholesterolu, działa antyalergicznie i przeciwzapalnie. Dodatkowo wspomaga krążenie, wpływa na pracę jelit i spowalnia procesy starzenia się.
Mąka owsiana - Mąka owsiana jest bogata w tłuszcze, przede wszystkim w kwasy linolowe, oleinowe i palmitynowe. Regularne spożywanie tej mąki poprawia pamieć i koncentrację. W mące owsianej znajdziemy także wiele cennych witamin i minerałów jak np. magnez i wapń.
Mąka z prosa - Proso to jedno z najstarszych zbóż. Mąka z prosa jest lekkostrawna, dzięki czemu mogą ja spożywać osoby z skłonnościami do występowania zgagi i nadkwasoty. Znajdziemy w niej wiele witamin (głównie z grupy B) i minerałów takich jak żelazo, potas, magnez i krzem.
Mąka sojowa - Soję znajdziemy głównie na ekologicznych uprawach, dzięki czemu można być pewnym, że mąka z niej będzie wysokiej jakości i nie będzie zanieczyszczona toksycznymi substancjami i chemicznymi nawozami. Mąka sojowa nadaje potrawom delikatnie orzechowy smak, jest bardzo lekka i puszysta. W swoim składzie praktycznie nie zawiera skrobi. Mąka sojowa jest bardzo często używana przez wegan, którzy doceniają jej właściwości do wiązania ciasta i wykorzystują zamiast jaj.
Mąka z amarantusa - Amarantus to zboże znane od kilku tysięcy lat. Spożywane było już przez Indian w Ameryce Południowej i Środkowej. Mąka z amarantusa to mąka bezglutenowa, która zawiera w sobie sporo błonnika, wapnia, magnezu i żelaza. Polecana jest szczególnie kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na anemię. Wspomaga pracę układu pokarmowego i ułatwia trawienie. Dzięki dużej zawartości cennych kwasów tłuszczowych, poleca się ją w profilaktyce chorób serca. Mąka z amarantusa nadaje potrawom lekko orzechowy smak.
Mąka z trawy abisyńskiej - Trawa abisyńska (teff) to znana od wieków, ale mało popularna w Europie roślina. Jest bardzo łatwa w uprawie i odporna na choroby. Mąka z trawy abisyńskiej zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych takich jak wapń, magnez, żelazo, kwas foliowy i błonnik.
Mąka gryczana - Mąka gryczana ma bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu może być bez obaw używana przez cukrzyków. Zawiera w sobie sporo cennych substancji odżywczych i aminokwasów.
Jak widać, na liście tej nie ma najbardziej popularnych rodzajów mąki takich jak mąka z pszenicy czy żyta. Nie oznacza to oczywiście, że są to produkty złe i nie warto z nich korzystać, ale jeśli mamy możliwość to dużo lepiej będzie zdecydować się na mąki lepszej jakości.
Komentarze
Napisz komentarz