Karnityna to aminokwas czyli budulec tworzący białka. Jego spożywanie przez ludzi, zarówno sportowców jak i tych nie uprawiających sportów zawodowo czy hobbystycznie, niesie ze sobą wiele korzyści. Poniżej znajduje się lista 7 korzyści stosowania karnityny!
Naturalność
Karnityna jest naturalnym składnikiem, który można znaleźć w organizmie każdego człowieka, dzięki czemu nie występują wielkie problemy z jej przyswajaniem, gdy przyjmuje się ją z zewnątrz. Jej niedobory da się uzupełnić poprzez spożywanie różnych rodzajów mięs, takich jak wieprzowina czy baranina, a także w warzywach i owocach chociaż w tym przypadku jest jej mniej.
Ponadto karnityna bierze udział w przemieszczaniu kwasów tłuszczowych występujących w środku komórek. Do tego ma czynny udział w metabolizmie cukrów i pewnych rozgałęzionych aminokwasów. Podczas problemów z nadwagą lub gdy karnityny jest po prostu za mało, lepiej jest postawić na zwiększenie jej spożywania, co znacznie korzystniej i naturalniej wpłynie na organizm.
Karnityna + węglowodany = mniej tłuszczu
Zmagazynowany tłuszcz w organizmie często objawia się w postaci nieestetycznych oponek na brzuchu lub różnych fałdek wystających ze zbyt ciasnych spodni lub koszul. Okazało się jednak, że dzięki przyjmowaniu karnityny można tego problemu się pozbyć. Badając wpływ spożywania tego aminokwasu w połączeniu z cukrami, których niestety pełno w dzisiejszym jedzeniu), wykazano iż ciało w znaczniej mniejszym stopniu magazynowało ilość tkanki tłuszczowej. Badanych ludzi podzielono na 2 grupy spożywające zbyt dużo kalorii. W jednej dodatkowo stosowano karnitynę, a w drugiej nie. W pierwszej grupie nie odnotowano większej ilości tłuszczu, podczas gdy reszta osób zwyczajnie przytyła.
Szybsze bieganie i mniejsze powstawanie kwasu mlekowego (tzw. zakwasów)
Również ta korzyść została potwierdzona przeprowadzonymi badaniami. Grupie piłkarze przed treningiem kazano spożywać karnitynę. Okazało się, że biegali oni znacznie szybciej niż dotychczas, a po skończonym wysiłku fizycznym kwas mlekowy był wydzielany w mniejszym stopniu. Jednakże w wykorzystywaniu karnityny do tej korzyści tkwi pewna granica. Maksimum 3g aminokwasów gwarantowały pozytywne efekty. Jeśli przyjmowana jest jego większa ilość, efekty się dodatkowo nie powiększą, a jedynie będzie się przyjmować więcej karnityny.
Sama szybkość to jednak nie wszystko. Korzyści z karnityny będą ogólnie odnosić się do lepszych wyników w sporcie. Dane ćwiczenia da się wykonać większą ilość razy lub podnieść cięższe sztangi. Wszystko przy zachowaniu tego samego poziomu zmęczenia co uprzednio.
Wydajność ćwiczeń
Nawiązując do poprzedniej korzyści ze stosowania karnityny można wywnioskować, że wydajność ćwiczeń zwiększa się. Ma na to wpływ większe zapotrzebowanie na ten aminokwas u ludzi, którzy zajmują się sportem oraz spożywanie go przy jednoczesnym przyjmowaniu węglowodanów. Cały proces polega na wolniejszym zużywaniu się glikogenu w czasie wysiłku fizycznego. Dzięki temu wszelkie ćwiczenia mogły być wykonywane dłużej przy takim samym wykorzystywaniu glikogenu jak w stanie pierwotnym. Wpływ na to mogło mieć także to, iż niedobór powstający w użyciu glikogenu wykorzystywano poprzez spalanie tłuszczu, co można zauważyć poprzez regularne zmniejszanie się tkanki tłuszczowej po treningach. Warto dodatkowo zauważyć, że spalanie tłuszczu daje statystycznie więcej energii niż spalanie takiej samej ilości glikogenu.
Budowa mięśni – wrażliwsze androgeny, więcej testosteronu i synteza białek
Stosując karnitynę przez dłuższy czas da się zauważyć, że synteza białek znajdujących się w ciele człowieka uległa zwiększeniu się i polepszeniu. Trzeba dodać, że to właśnie od niej zależy jak budowane i regenerowane są mięśnie. Im lepsza będzie sama synteza, tym korzystniejszy wpływ dotyczyć będzie masy mięśniowej.
Tak jak działa synteza białek, tak samo na mięśnie wpływają receptory androgenów (wiążą one jeden z hormonów – testosteron). Dzięki karnitynie, receptory stają się wrażliwsze, a to pomaga w powiększaniu się masy mięśniowej jak i jej powrotu do zdrowia. Do tego samo spożywanie tego aminokwasu doprowadzi do takie samego wzrostu testosteronu jakby hormon przyjmowano sztucznie. Wynika z tego, że lepiej przyjąć karnitynę, jeśli chce się podnieść ilość testosteronu ponieważ uzyska się przy tym także inne korzyści.
Lepsza praca serca wraz z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych
Karnityna poprawia funkcjonowanie serca, a także połączonych z nim, w sposób pośredni i/lub bezpośredni, naczyń krwionośnych. W tych ostatnich, z powodu stosowania niezdrowej i bogatej w chemie, składników odżywczych powstaje dużo różnego rodzaju złogów. Aminokwas pomaga usuwać te cząsteczki, dzięki czemu substancjom odżywczym łatwiej jest się przemieszczać. To z kolei powoduje lepsze samopoczucie człowieka i mniejsze zmęczenie.
Zażywana karnityna pozytywnie wpływa na pojawianie się nowych tlenków azotu w żyłach. Dzięki temu, nie tylko da się zwiększyć funkcjonowanie mięśni, ale także wspomóc walkę z zaburzeniami erekcji.
Zdrowie i samopoczucie
Na ostatnim miejscu, chociaż to równie ważna korzyść, to lepsze samopoczucie i zdrowie. Wpływ na to wszystko mają wyżej wymienione pozytywy, a zwłaszcza wpływ karnityny na naczynia krwionośne i serce. Dzięki temu, zmniejszy się ryzyko zatoru żylnego czy niewydolności serca. Ponadto zażywanie tego aminokwasu pozytywnie wpłynie także na otyłość, różne schorzenia nerek czy otępienie, nie zapominając o wspomnianych już zaburzeniach erekcji.
Po ciężkim treningu, chociaż wydzielają się hormony szczęścia, ból przez zakwasy i zmęczenie mogą spowodować u człowieka złe samopoczucie. Poprzez zmniejszenie powstawania kwasu mlekowego, a jednocześnie szybszą regenerację tkanki mięśniowej, problem z negatywnym samopoczuciem jest zmniejszony. Ćwiczący czuje się szczęśliwszy i ma o jeden problem z głowy mniej, co napędza go do działania, a to z kolei do jeszcze lepszego samopoczucia. Powstaje zamknięte koło korzyści zdrowotnych i związanych z uczuciami człowieka, a wszystko dzięki zażywaniu karnityny.
Komentarze
Napisz komentarz