PABA - właściwości, suplementacja. Co o niej wiesz?

Dodane przez: . Komentarze: 0 3498

PABA to nazwa, która jest znana małej ilości osób. Skrywa się pod nią kwas  p-aminobenzoesowy, potocznie nazywany Witaminą B10. Jest niezwykle ważnym związkiem organicznym z grupy aminokwasów. Pełni wiele kluczowych funkcji w organizmie, umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przypisywane jest mu działanie, które umożliwia odroczenie procesów starzenia, także wizualnego.

Jak działa kwas PABA? 

Regularne dostarczanie do organizmu kwasu PABA pozwala na dostrzeżenie wielu realnych zmian w funkcjonowaniu. Kwas PABA posiada nieocenione działanie dla całego układu odpornościowego. Cechuje się właściwościami bakteriobójczymi, co pozwala zwalczyć infekcje zanim się rozwiną. Miano "przyjaciela skóry" zyskała z uwagi na opóźnienie procesów starzenia się skóry oraz depigmentacji włosów. Osoby, które posiadają PABA na optymalnym poziomie oszukują skłonności genetyczne do występowania zmarszek oraz siwienia włosów. Kwasowi przypisywane jest także działanie ochraniajace skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Suplementacja kwasem p- aminobenzoesowym zalecana jest dla osób, które posiadają skłonność lub zmagają się z anemią. Posiada właściwości krwiotwórcze, które umożliwiają zwiększenie produkcji czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transport tlenu do każdej komórki organizmu. Wspomaga organizm w przemianie żelaza. Witamina B10 posiada przypisywane wspomaganie w walce z bezpłodnością z uwagi na wpływ na regulowanie hormonów. Posiada także właściwości pozwalające walczyć z widocznymi objawami bielactwa. Skraca czas rekonwalescencji po przebytych złamaniach .

Stosowana jest także w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Zmniejsza odczuwalne objawy choroby na płaszczyźnie jelitowo-żołądkowej.

Kulturyści doceniają jej działanie wspomagające w uzyskaniu wymarzonej, umięśnionej sylwetki. PABA wspiera redukcję białka.

Jak objawiają się niedobory kwasu PABA?

Wiele osób nie potrafi bezpośrednio połączyć swoich objawów z niedoborem Witaminy B10. Minimalna ilość tego związku organicznego w organizmie doprowadza do szybszej utraty włosów a także utraty przez nie barwnika. Zmiany są także dostrzegalne na powierzchni skóry. Traci ona jędrność oraz dochodzi do powstawania egzem. Na skutek niedoboru dochodzi także do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Odczuwalne jest wówczas długotrwałe pogorszenie nastroju, zmęczenie i znużenie, które mogą doprowadzić do rozwoju depresji.

Brak Witaminy B10 doprowadza do niekontrolowanego rozwoju bakterii chorobotwórczych. Organizm staje się podatny na rozwój infekcji.

Zwiększone przyjmowanie PABA zalecane jest dla osób, które poddawane są terapii penicyliną lub sulfonamidami.

Jak dostarczyć PABA do organizmu? 

Suplementacja kwasu p-aminobenzoesowy jest niezwykle ważna dla organizmu. Do głównych źródeł tej substancji należy: wątroba, drożdże piwowarskie, nerki, melasa, grzyby oraz produkty pełnoziarniste. Są to pokarmy, które nie przez wszystkich są akceptowane. Wyłączenie tych pokarmów z diety utrudnia utrzymanie PABA na pożądanym poziomie. Wówczas zalecana jest suplementacja tego kwasu. Na rynku funkcjonuje wielu producentów, którzy posiadają PABA w swojej ofercie. Pomiędzy nimi występują spore rozbieżności w jakości suplementu. Dostępny na rynku Real Pharm PABA 500mg posiada liczne polecenia ze strony kulturystów. W jednym opakowaniu znajduje się aż 100 kapsułek. Producent zaleca spożywanie wyłącznie jednej kapsułki podczas posiłku. Cechuje się bardzo przejrzystym składem. Poza kluczową substancją, para-aminobenzoesie, znajdują się tam wyłącznie substancje wypełniające oraz zbrylające.

Czy warto przyjmować PABA?

Po zapoznaniu się z treścią artykułu warto zwrócić uwagę na obecność PABA w codziennej diecie. Pomimo przystępności w pokarmach, nie wszyscy posiadają ją na odpowiednim poziomie. W sytuacji, kiedy okaże się, że jest jej zbyt mało, warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji. Szczególnym zaleceniem jest aktywny tryb życia, ponieważ wówczas zapotrzebowanie na tę substancję znacznie wzrasta.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu