Selen w chorobach tarczycy - hit czy kit?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1961

Od dawna próbowano leczyć wiele chorób (w tym chorób nowotworowych) z użyciem selenu. Selen wchodzi w skład enzymów, które biorą udział w procesie budowy i rozpadu hormonów tarczycy i enzymów antyoksydacyjnych. Wszystko to sprawiło, że naukowcy postanowili poddać jego działanie badaniom. Niestety aktualne badania nie potwierdziły zakładanych wcześniej nadziei związanych z tym pierwiastkiem. 

Choroby autoimmunologiczne

Choroby o podłożu autoimmunologicznym coraz częściej dotykają społeczeństwo. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób o tym podłożu jest zapalenie tarczycy typu Hashimoto. U aż 10% populacji występuje zwiększenie przeciwciał przeciwtarczycowych. To one w większości przypadków prowadzą do wielu zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Wciąż brakuje sposobu, który prowadziłby do wyleczenia tego schorzenia. Osoby dotknięte tą chorobą starają się wdrożyć odpowiedni plan leczenia i suplementację, która miałaby im pomóc. Terapia zazwyczaj sprowadza się nie do leczenia, a jedynie do łagodzenia wszelkich objawów. 

Choroba Hashimoto

W chorobie hashimoto obserwowane są nacieki limfocytarne na powierzchni danego gruczołu. Zapalenie powstaje na skutek wytworzeniu się przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie oraz tyreoglobulinie. Na początku choroby charakterystyczne są powracające objawy nadczynności tarczycy. Spowodowane są uwalnianiem hormonów tarczycy ze zdegradowanego gruczołu. Na kolejnym etapie choroby następuje niedoczynność tarczycy. Zapalenie tarczycy hashimoto to najczęstsza przyczyna powstania niedoczynności tarczycy. U ponad 90% chorych te dwie kwestie są ze sobą powiązane. 

Suplementacja przy chorobie hashimoto

Coraz węszą uwagę poświęca się suplementacji w przypadku chorób hashimoto. Podstawowym pierwiastkiem, który wpływa na działanie tarczycy, jest jod. Bardzo duże znaczenie przypisywane jest również selenowi. Czy jego suplementacja może skutecznie pomóc w zażegnaniu problemu chorób tarczycy?

Selen a choroby tarczycy

Selen pełni wiele funkcji w ludzkim organizmie. To jeden z  enzymów antyoksydacyjnych chroniących komórki przed wszelkimi szkodzeniami. Niedobory selenu według najnowszych badań mogą przyczyniać się do wystąpieniem groźnych chorób o podłożu autoimmunologicznym. Co ciekawe, tarczyca może gromadzić selen w stosunkowo dużych ilościach i przechowuje go nawet w momentach powstania jego niedoborów w organizmie. W badaniach na zwierzętach wykazano, że selen ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie gruczołu tarczycowego. Badania laboratoryjne wskazały również, że wykazano, że ilość przyjmowanego selenu może w skuteczny sposób stymulować tarczycę zarówno u dzieci, dorosłych, jak i u zwierząt. Specjaliści zauważyli również, że nawyki żywieniowe w niewielkim stopniu wpływają na stężenie selenu w surowicy osób chorych. Większość głosów przemawia za tym, aby w przypadku jakichkolwiek chorób gruczołu tarczycowego stosować selen. Niestety wątpliwości pojawiają się co do bezpieczeństwa stosowania tego pierwiastka długotrwale. Warto jednak zwrócić uwagę na poprawę jakości życia osób, które wdrożyły go do swoje suplementacji. To bardzo pozytywne wyniki, dlatego można przypuszczać, że dobór odpowiedniej suplementacji może poprawić jakość życia osób dotkniętych chorobami autoimmunologicznymi. 

Źródła selenu

Człowiek pobiera selen fizjologiczne, czyli ze zbilansowanej diety i suplementacji. Odpowiednie stężenie selenu znajdziemy oczywiście w suplementach diety. Warto pamiętać, że odpowiednia dieta może dostarczyć go nieco więcej oraz sprawić, że selen otrzymany z suplementów będzie przyswajał się nieco skuteczniej. 

Objawy i skutki niedoboru selenu

Niedobór selenu może objawiać się nie tylko nieprawidłowościami w funkcjonowaniu tarczycy, ale również serca. Zbyt małe stężenie selenu może być również związane z powstaniem chorób nowotworowych. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, konieczne jest porozumienie z lekarzem, gdyż przedawkowanie selenu lub jego długotrwałe stosowanie może doprowadzić do potliwości, depresji, nerwowości oraz do wielu zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu