8 mitów na temat treningu siłowego

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 134

Stosowanie treningu siłowego to jak najbardziej wskazany proces. Powinni decydować się na to zarówno osoby, które chcą uprawiać sporty siłowe i sporty walki, ale też takie, które zamierzają polepszyć swoją sylwetkę i zbudować wspaniałą muskulaturę. Istnieje jednak wiele mitów związanych z treningami siłowymi, o których można wyczytać chociażby na forach internetowych. Zwykle takie informacje pochodzą od osób, które ze sportem i regularnymi treningami mają niewiele wspólnego, więc warto tego typu wiadomości zweryfikować. Oto najbardziej popularne mity na temat treningu siłowego.

Trening siłowy nie wpływa negatywnie na wzrost sportowca

Niektórzy ludzie uważają, że trening siłowy wpływa bardzo negatywnie na wzrost sportowca. Nie ma w tym żadnej prawdy, ponieważ takie treningi wpływają bardzo korzystnie na cały organizm, pobudzając go do działania. Istnieje nawet szansa, że można się dzięki niemu szybciej rozwijać, więc jeśli jacyś rodzice nie chcą zniszczyć marzeń swojego dziecka o doskonałej sylwetce i międzynarodowej karierze nie powinni zabraniać mu trenować na siłowni. Oczywiście zawsze można nawiązać współpracę z doświadczonym trenerem personalnym, który młodą osobę będzie miał na oku i będzie pracował nad jej progresem. Na pewno treningi siłowe nie wpłyną źle na wzrost sportowców.

Należy ćwiczyć intensywnie za każdym razem

Nie jest to prawda. Intensywne ćwiczenia przy każdym treningu mogą wyrządzić w ludzkim organizmie wiele szkód. Wiadomo, że czasami należy znaleźć czas na regenerację, dzięki czemu mięśnie mogą się odbudować i powrócić do stanu sprzed treningu. Jeśli ktoś wykona szybkie powtórzenia, w małych ilościach, to może na tym skorzystać. Wykonywanie sporej ilości powtórzeń na niezregenerowanym organizmie na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż wtedy łatwo o osłabienia lub też nawet poważne kontuzje.

Trzeba ćwiczyć tylko na maszynach

Młodzi sportowcy uważają, że maszyny są dla nich najlepszą drogą do zwiększenia swojej siły. Wszystko zależy od tego, jaką dyscyplinę uprawia się na co dzień. Ważne jest jednak to, że rozwijać mogą nie tylko maszyny, ale też wolne przyrządy. Wolne ciężary w postaci hantli dają duże korzyści, można z nich korzystać przede wszystkim we własnych domach, pracuje się wtedy nad swoimi mięśniami, a maszyny mogą być treningiem uzupełniającym, o czym zainteresowanym powie każdy wykwalifikowany trener.

Brak ćwiczeń oznacza natychmiastowy regres formy

Nie można myśleć tak, że brak ćwiczeń w danym dniu doprowadzi do natychmiastowego regresu formy. Czasami potrzebna jest regeneracja, a w okresie jesienno-zimowym roztrenowanie. Dzięki temu organizm będzie mógł szybciej się odbudować, a mięśnie nie zamienią się w tłuszcz. Nie na tym to wszystkim polega, poza tym są to zupełnie dwie różne tkanki, które nie mają ze sobą powiązania, gdy się przez jakiś czas nie trenuje.

Trening siłowy osłabia serce

Nie ma to żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Trening siłowy może dodatkowo wzmocnić serce trenującej osoby, więc warto trenować jak najczęściej, jednocześnie biorąc pod uwagę to, jak na takie treningi reaguje organizm. Wiadomo, że inaczej będzie reagował organizm osoby wytrenowanej, a inaczej początkującej.

Masa i tłuszcz idą ze sobą w parze

To kolejny mit, ponieważ zwiększanie masy nie wpływa na to, że zwiększa się też poziom tkanki tłuszczowej. Przeciwnie, odpowiednio dobrany trening może prowadzić do tego, że tkanka tłuszczowa będzie skutecznie redukowana, a więc nieco więcej ważące osoby bardzo chętnie decydują się na ćwiczenia na siłowni, ponieważ tym samym mogą stać się szczuplejsze.

Trening siłowy nie zużywa kalorii

W tym też nie ma za dużo prawdy, ponieważ treningi siłowe zużywają nawet kilka razy więcej kalorii niż zwykłe treningi. Warto więc od czasu do czasu udać się na siłownię i tam poćwiczyć pod okiem trenera personalnego. To osoba, która będzie wiedziała jakie ćwiczenia dobrać dla danej osoby, aby sprawić, że wystąpi u niej progres. Na pewno można pozytywnie wpłynąć tym samym na zrzucenie wagi, jeśli ktoś uważa, że waży kilka kilogramów za dużo.

Treningi siłowe niszczą mięśnie

Osoby niezwiązane na co dzień ze sportem uważają też, że treningi siłowe z czasem niszczą mięśnie. Jest to nieprawda, ponieważ mięśnie mogą się w ten sposób rozwijać, stają się bardziej rozbudowane, a dodatkowo elastyczniejsze. Nic dziwnego, że każdy kto chce popracować nad swoją muskulaturą trenuje z ciężarami przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ wtedy można stać się od razu atrakcyjniejszą osobą.

Podsumowanie

Jak widać krąży wiele teorii na temat treningu siłowego, jednak zdecydowana większość to mity. Nie warto wzbraniać się przed takimi ćwiczeniami, jeśli ktoś chce się stale rozwijać pod kątem sportowym. Na takie ćwiczenia powinni decydować się nie tylko przedstawiciele sportów siłowych, ale też biegacze, czy kolarze. Można się wzmocnić, zadbać o swoje mięśnie i sprawić, że będą one przystosowane do bólu oraz zdecydowanie większego wysiłku, a to przyda się później na zawodach, w których będzie można walczyć o końcowe zwycięstwo. 

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu