Czemu okres po treningu jest tak ważny?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1874

Regeneracja mięśni to jeden z trzech kroków, które wpływają na ich rozwój. Osoby, które poprzez częste wykonywanie ciężkich treningów chcą osiągnąć maksymalne efekty, zazwyczaj nie zauważają ich w ogóle lub też efekty uwidaczniają się powolnie. Takie postępowanie może doprowadzić do braku widoczności efektów ćwiczeń oraz do pogorszenia się samopoczucia osoby trenującej.

Jakie substancje wpływają na regenerację po treningu?

Regenerację potreningową wspomagają przede wszystkim witaminy z grupy B oraz kwas askorbinowy zwany powszechnie witaminą C. Niektórzy sportowcy stosują również zamiennie popularne suplementy diety ZMA, które zawierają cynk, magnez oraz wapń. Substancje te przede wszystkim przyspieszają proces odbudowy mięśni oraz regenerację potreningową w trakcie snu. Regeneracja potreningowa odbywa się jedynie w momencie odpoczynku, dlatego konieczne jest przestrzeganie zasad higieny snu!

Ile trwa proces regeneracji mięśni?

Tak naprawdę każdy organizm potrzebuje innej ilości czasu do tego, aby w pełni się zregenerować. Poznanie tego parametru jest jednak niezwykle korzystne, gdyż może wpłynąć na efekty. Jeżeli czas regeneracji w Twoim przypadku wynosi 3 dni, wówczas po tym czasie będziesz mógł przypuszczać, że Twoje mięśnie są w pełni zregenerowane i gotowe do dalszej pracy na siłowni! Podjęcie treningu przed ukończeniem regeneracji sprawi, że mięśnie nie wzmocnią się i nie będą gotowe do podjęcia działań. Do czego może to doprowadzić? Przede wszystkim do osłabnięcia sił oraz do pogorszenia wyników. Warto pamiętać, że proces regeneracji mięśni znacznie szybciej przebiega wśród młodych mężczyzn, którzy w wielu przypadkach mogą ćwiczyć nawet codziennie bez żadnych przeszkód.

Aktywność pomimo regeneracji?

W dniu, w którym nie powinieneś podejmować aktywności fizycznej ze względu na regenerację, możesz wykonać nieco mniej zaawansowany trening z uwzględnieniem ćwiczeń cardio. Można również w tym czasie trenować zupełnie inną grupę mięśni. Nie należy zapominać również o stosowaniu białka, które jest jednym z podstawowych budulców mięśni. Jego suplementacja może mieć ogromny wpływ na efekty treningowe oraz na samopoczucie podczas ćwiczeń. Białko stosować można w różnych formach. Do najbardziej wartościowych białek zaliczamy te pochodzenia zwierzęcego, gdyż zawierają cenne aminokwasy w najlepszych proporcjach. Do najbardziej wartościowych białek dla sportowców zaliczamy białko serwatkowe, jajeczne i wołowe. Należy pamiętać, że grupą mięśni, która nie wymaga regeneracji, są mięśnie brzucha. Można więc je ćwiczyć każdego dnia. To doskonała wiadomość dla osób, dla których dzień bez ćwiczeń jest dniem straconych, jednak ważne jest dla nich przestrzeganie okresu regeneracji. Trenowanie innych mięśni każdego dnia jest bez sensu, gdyż tkanka mięśniowa, zamiast się zwiększać, będzie się drastycznie zmniejszała. 

Jak przyspieszyć procesy regeneracji?

Stosowanie suplementów diety

Najszybszym sposobem na przyspieszenie regeneracji potreningowej jest oczywiście stosowanie dobrej jakości suplementów diety, które korzystnie wpływają na organizm oraz na efekty ćwiczeń. Dzięki nim powrót na siłownię jest możliwy następnego dnia! Wystarczy poprosić o pomoc specjalistę, aby cieszyć się niewiarygodnymi przyrostami mięśni na siłowni bez konieczności czekania kilku dni na pełną regenerację! Polecamy Real Pharm Finish 500g, czyli preparat bogaty w tiaminę, ryboflawinę i niacynę niezbędną do prawidłowej regeneracji organizmu po treningu!

Rozciąganie mięśni

Wiele osób rozpoczyna trening bez rozgrzewki. To bardzo szkodliwe dla aparatu ruchu. Takie postępowanie może powodować późniejsze kontuzje oraz szybsze urazy. Rozciąganie powinno również kończyć trening, dzięki czemu zakwasy nie będą dokuczliwe, a procesy regeneracji znacznie się przyspieszą. Stosowanie regularnego rozciągania może wpłynąć znacznie na elastyczność ścięgien oraz na poprawę wydolności naszych mięśni. Dzięki rozciąganiu mięśni po treningu produkowana jest mniejsza ilość kwasu mlekowego odpowiadającego za ból następnego dnia po treningu. Rozciąganie usprawnia przepływ krwi oraz wspomnianego kwasu, dzięki czemu ból i nieprzyjemne uczucie zostaje zredukowane niemal do zera. 

Relaksacyjna kąpiel

Po wyczerpującym treningu dobrym sposobem na rozluźnienie mięśni może okazać się gorąca kąpiel. Powinna trwać ona około 20 minut i być wzbogacona w automasaż. Mięśnie należy masować i delikatnie uciskać, a ruchy powinny być wykonywane w kierunku serca. Po kąpieli warto zastosować również maści tonizujące, które przeznaczone są dla szczególnie wrażliwych osób. Zabiegi te przyspieszą uzyskanie efektu świeżości oraz zapewnią relaks.

Odpowiednia ilość snu

Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie i regenerację potreningową jest odpowiednia ilość snu. Do pełnej regeneracji przeciętny organizm człowieka potrzebuje 7-8 godzin. Należy przestrzegać ponadto zasad higieny snu poprzez wietrzenie pokoju, wygodny materac oraz kładzenie się spać w momencie, kiedy poczujemy zmęczenie

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu