Czy kobiety powinny trenować mięśnie klatki piersiowej?

Dodane przez: . Komentarze: 0 3963

Nie wszyscy wiedzą o tym, że jeszcze kilka lat temu panowało powszechne przekonanie, że siłownie są dla mężczyzn, a dla kobiet są kluby fitness. Obecnie uległo to zmianie i coraz więcej kobiet decyduje się na trening siłowy. Jednak i tutaj wytworzył się swego rodzaju podział na ćwiczenia męskie i damskie. Panie ćwiczą na maszynach do odwodzenia i przywodzenia nóg czy z małymi hantelkami. Panowie z kolei mają do dyspozycji strefę ciężarów wolnych czy wyciskanie sztangi na ławeczce. To dla nich jest martwy ciąg itd. Również i w tym zakresie zachodzą powoli pewne zmiany. Taki podział w praktyce nie ma bowiem  większego sensu.

Wiele osób zadaje jednak sobie pytanie czy kobiety powinny trenować mięśnie klatki piersiowej? Odpowiedź na to pytanie wcale łatwa nie jest. Na pewno trzeba ćwiczyć całe ciało, a więc i klatkę piersiową. Oczywiście nie trzeba jednak przeznaczać na nią całego dnia treningowego. W zupełności wystarczy wykonać jedno czy dwa ćwiczenia na tydzień. Panie na ogół chcą uzyskać smukłe uda, płaski brzuch czy jędrne pośladki. Dlatego też powinny skupiać się na ćwiczeniach na te partie ciała, a inne partie traktować raczej symbolicznie w celu podtrzymania dobrej formy ogólnej.

Trening klatki piersiowej u kobiet - zalety

Poprzez wzmocnienie mięśni klatki piersiowej można poprawić również swoją siłę. Dzięki temu można wykonywać bez wysiłku wiele codziennych czynności - nosić cięzkie zakupy, transportować walizkę na wysokość w czasie jazdy pociągiem itd. Przy okazji w ten sposób wzmacnia się mięśnie grzbietu, obręczy barkowej itd. Wszystkie mięśnie górnej części ciała ze sobą współpracują i nie ma sytuacji, gdy trenuje się tylko jeden z nich.

Ponadto ćwiczenia klatki piersiowej wpływają na poprawę proporcji ciała. To bardzo ważne w przypadku kobiet o budowie typu gruszka, które mają mocne uda, szerokie biodra i bardzo drobną górę. Poprzez jej delikatne poszerzenie i nadanie kształtu ramionom można uzyskać kształt zbliżony do idealnej klepsydry. Są też odpowiednie ćwiczenia na podnoszenie biustu.

Najczęściej trening klatki piersiowej opiera się na wyciskaniu np. sztangi czy masy własnego ciała przy pompkach.  Pojawia się również ruch otwierania klatki przez hamowanie obciążenia. To tzw. rozpiętki. To świetne ćwiczenie dla tych osób, które mają problem z okrągłymi plecami, cierpią z powodu przykurczów mięśniowych czy zmagają się ze słabymi mięśniami grzbietowymi. Poprzez wspomniane już rozpiętki można rozciągnąć przód ciała, zwiększyć mobilność stawu barkowego i znacznie poprawić swoją ogólną postawę ciała.

Trening klatki piersiowej u kobiet - dlaczego budzi tyle obaw?

Ćwiczenia na klatkę piersiową m.in. słynne wyciskanie kojarzą się z mężczyznami o twardej i rozbudowanej klatce piersiowej. Raczej nie łączy się ich z drobnymi kobietami. Jednak sporo w tym przypadku zależy od sposobu trenowania. Jeśli w tygodniu wykonuje się tylko jedno czy dwa ćwiczenia na klatkę, szanse, że ta się zbyt mocno rozrośnie są niewielkie.

Ponadto panuje powszechne przekonanie, że na skutek ćwiczeń na klatkę piersiową zanika biust. Piersi zbudowane są w praktyce przede wszystkim z tkanki piersiowej. Dlatego utrata biustu ma miejsce tylko wówczas, gdy dochodzi do znacznej redukcji masy ciała na skutek ujemnego bilansu kalorycznego czy intensywnego treningu fizycznego. Same ćwiczenia nie są niczym złym, a mogą przynieść wręcz przeciwnie wiele dobrego. Wzmocnienie górnych części klatki piersiowej poprawia bowiem ułożenie biustu. Doskonale sprawdza się m.in. wyciskanie w pozycji leżącej na ławce skośnej.

Trening klatki piersiowej u kobiet - wady

Trenować należy oczywiście ciało, w tym klatkę piersiową. Jej trenowanie ma wiele zalet i nie należy się go obawiać. Na pewno nie powoduje utraty biustu. Jednak warto na ten temat wiedzieć o wiele więcej. Jest wiele pozytywów regularnego trenowania klatki piersiowej, ale mimo to nie brakuje przeciwników takiego treningu. Niektóre osoby uważają, że nie są to ćwiczenia odpowiednie dla kobiet. Na pewno warto zachować pewną równowagę. Kobieta, która ma normalne proporcje ciała i ćwiczy tylko dla siebie i zachowania szczupłej sylwetki nie musi wykonywać ćwiczeń tylko i wyłącznie na klatkę piersiową. Zbyt duża ilość ćwiczeń i rozbudowa masy mięśniowej doprowadzić może bowiem do rozjechania się biustu czy pojawienia się zaburzeń w proporcjach sylwetki. Tym samym spada ogólna samoocena. Niewskazane jest codzienne trenowanie mięśni klatki piersiowej i stosowanie zbyt dużego obciążenia. Nie wolno również wykonywać na raz zbyt wielu powtórzeń ćwiczeń.

Czy kobiety powinny trenować mięśnie klatki piersiowej?

Czy kobiety powinny ćwiczyć te partię swojego ciała? Oczywiście, że tak, bo ćwiczyć trzeba całe ciało. Wówczas jest ono zdrowe, jędrne i harmonijnie zbudowane. Nie ma też obaw, że klatka piersiowa na skutek ćwiczeń stanie się męska i mocno rozbudowana. W przypadku kobiet takich predyspozycji nie ma. Regularne ćwiczenia klatki piersiowej np. 1-2 razy na tydzień są wskazane dla zachowania szczupłej i ładnej sylwetki.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu