Sprint może nie wydawać się każdemu dobrą opcją na trening. Co prawda na siłowni są bieżnie, jednak rzadko kto podejmuje się na nich wykonywania sprintu. Tymczasem to właśnie tutaj kryje się błąd. Jest bowiem wiele korzyści z jego regularnego wykonywania.
Dlaczego sprint tak dobrze wpływa na nasz organizm?
Pierwszym powodem, dla którego warto wykonywać sprinty, jest podkręcanie swojego metabolizmu. Sprint wiąże się z naprawdę ogromnym wysiłkiem, a także również ze stresem. Ciało człowieka po takim intensywnym wysiłku, czasem regeneruje się nawet 72 godziny. To natomiast oznacza, że nawet trzy dni można jeszcze spalać swoją tkankę tłuszczową, po tak intensywnym biegu. Bez wątpienia dla tych wszystkich, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej, jest to bardzo atrakcyjna rozgrzewka na trening. Może taki sprint stanowić również jego zakończenie.
Powód numer dwa, to wytrzymałość. Większość osób, bardzo negatywnie ocenia swoją ogólną kondycję. Czasem zdarza nam się, że kilka chwil biegu na autobus czy też do pracy, wykańcza nas do granic możliwości. Tymczasem takie regularne sprinty sprawiają, że nasza wytrzymałość cały czas się buduje. Wzmacnia się organizm, całe nasze ciało. Po pewnym czasie jesteśmy zdolni do tego by biec dłużej, znacznie szybciej i przede wszystkim częściej. Zwykły bieg na autobus, w takiej sytuacji nie będzie już dla nas żadnym wyzwaniem.
Kolejnym powodem jest poprawa pracy naszego serca. Każdy z nas doskonale wie, iż serce to bez wątpienia najważniejszy narząd w naszym organizmie. Dlatego też należy robić absolutnie wszystko, by utrzymać go w jak najlepszej kondycji. Jak się okazuje, w tym celu mogą nam pomóc sprinty. Po regularnych treningach obserwowane jest mniejsze ciśnienie wysiłkowe i spoczynkowe. Poprawia się znacząco zdolność organizmu do transportu krwi, dotlenia się również lepiej cały organizm. Tym samym zdolność mięśnia sercowego znacząco się zwiększa.
Czwartym powodem jest ogólne budowanie mięśni. Mięśnie muszą generować coraz więcej mocy, abyśmy mogli biec oczywiście szybciej. Co za tym idzie, włókna mięśniowe cały czas muszą się rozrastać. Określona ilość mięśni, to oczywiście generowanie określonej mocy. Dlatego by moc mogła się zwiększać, musi zacząć się kreować proces budowania masy mięśniowej. W szczególności wszystko koncentrowane jest na włóknach szybkokurczliwych. Takie sprinty są zatem bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy przykładowo przez jakiś czas nie mamy niestety dostępu do siłowni.
Kolejny powód to poprawa pracy płuc. Jak już zostało to wcześniej wspominane, dzięki sprintowi znacznie lepiej pracuje nasze serce. Co za tym idzie, również płuca są w dużo lepszej kondycji. Muszą one zwiększyć swoją objętość, uzupełnić braki tlenu, które są spowodowane tak dużym wysiłkiem.
Powodem szóstym jest natomiast bardzo duża poprawa wrażliwości insulinowej i zużycia energii. Intensywny wysiłek po czasie spoczynku sprawia, że poprawia się wrażliwość insulinowa. Organizm musi bowiem w takim momencie znacznie efektywniej wykorzystywać energię, a zatem musi mieć również szybki dostęp do niej. Komórki muszą zatem natychmiastowo przywracać równowagę w ciele.
Sprint, a nasz umysł
Powód siódmy jest dość nieoczywisty, a mianowicie znacznie poprawia się wydolność naszego mózgu. Jak zostało to już wcześniej wspominane, poprawia się praca serca i również płuc. Szybszy transport krwi i oczywiście tlenu, sprzyja temu zjawisku. Jesteśmy wówczas w stanie znacznie szybciej wszystko zapamiętywać, również nasza nauka przebiega znacznie sprawniej. Mózg ma wpływ na wszystkie nasze procesy życiowe, dlatego należy otoczyć go szczególną opieką. Obecnie wiele osób wykonuje pracę umysłową, którą potrafi być wykańczająca. Dzięki takim regularnym sprintom, osoby pracująca właśnie w taki sposób, są w stanie osiągać znacznie lepsze efekty podczas swoich zajęć. Poza tym również znacznie wolniej się męczą, a praca umysłowa bywa dość nużąca. Warto zatem zwrócić uwagę, na jak wiele kwestii związanych z naszym zdrowiem, ma wpływ zwykły sprint.
Dzięki sprintom można również zaoszczędzić wiele czasu i to jest już ostatni powód, dla którego warto je wykonywać. Oczywiście szukając uważnie, takich powodów znalazłoby się znacznie więcej. Dziś wiele osób nie ćwiczy ponieważ zasłania się tym, iż nie ma czasu. Tymczasem sprint to tak naprawdę około pół godziny bardzo intensywnego treningu. Typowy trening zajmuje około godziny, czasem nawet do dwóch. To mnóstwo czasu i czasem faktycznie nie jesteśmy w stanie aż tak dużo go wygospodarować. Natomiast pół godziny chociaż trzy razy w tygodniu, jest czymś jak najbardziej wykonalnym i osiągalnym.
Jak widać sprint wpływa nie tylko na wygląd naszego ciała i ogólną kondycję, ale również i na zdrowie. Dzięki niemu lepiej pracuje nasze serce, nasze płuca, a także i nasz mózg. Oczywiście nie jest łatwo przyzwyczaić się do sprintów, ponieważ kosztują nas one dużo wysiłku. Na początku być może nie będziemy w stanie wytrzymać nawet kilku minut takiego biegu. Warto jednak stopniowo w takim wypadku podnosić sobie poprzeczkę.
Komentarze
Napisz komentarz