Agmatyna- co warto o niej wiedzieć?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 3782

Siarczan agmatyny coraz częściej wchodzi w skład suplementów dla sportowców. Czym jest i jak działa agmatyna? Jakich efektów możemy się spodziewać stosując suplementy z agmatyną?

Na rynku znajdziemy szereg preparatów zawierających w w których składzie znajduje się agmatyna. Najczęściej stanowi ona składnik suplementów przed treningowych, których głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu i nasilenie efektu „pompy mięśniowej”.

Co to jest?

Siarczan agmatyny jest substancją powstającą wskutek dekarboksylacji innego cenionego przez osoby aktywne fizycznie związku – argininy. Agmatyna zaliczana jest do grupy amin biogennych – związki organiczne będące pochodnymi amoniaku powstające podczas dekarboksylacji aminokwasów.

Agmatyna charakteryzuje się dość wszechstronnym działaniem. Przeprowadzone w latach 90 – tych badania naukowe potwierdziły, że agmatyna występuje w organizmach ssaków i odgrywa ważną rolę w wielu reakcjach metabolicznych oraz bierze czynny udział w pracy układu nerwowego, gdzie pełni rolę neuromodulatora.

Jak działa?

Agmatyna wykazuje bardzo szerokie spectrum działania, a jej stosowanie polecane jest zarówno dla osób czynnie uprawiających sport, jak i amatorów wysiłku fizycznego, którzy traktują ćwiczenia w sposób czysto rekreacyjny.

Stosowanie agmatyny wpływa na:

  • Zwiększenie ukrwienia tkanki mięśniowej
  • Zwiększenie siły i wytrzymałości
  • Regulację stężenia tlenku azotu w organizmie – agmatyna jest nie tylko prekursorem tlenku azotu, ale także, jako jeden z niewielu związków wykazuje działanie hamujące jego wydzielanie w momencie, gdy wytwarzany jest w nadmiarze
  • Utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi – agmatyna działa podobnie, jak insulina
  • Poprawę natlenienia komórek i tkanek
  • Zwiększenie aktywności izoenzymów NOS
  • Nasilenie procesów lipolizy

Jest ona także silnym antyutleniaczem i wykazuje pozytywne działanie w zakresie aktywowania procesów dekarboksylazy ornitynowej. Mechanizmy działania związku wpływają także na redukcję bólu o podłożu neuropatycznym, jak również pozwalają ograniczyć nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej i aktywują procesy przyrostu suchej masy mięśniowej.

Korzystając z właściwości agmatyny możemy także przeciwdziałać udarom mózgu – związek wykazuje silne działanie rozszerzające naczynia krwionośne, przez co jednocześnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i zwiększenie zdolności poznawczych u przyjmujących go osób.

Kiedy stosować agmatynę?

Agmatyna polecana jest przede wszystkim dla osób chcących zwiększyć siłę i wytrzymałość w trakcie treningów oraz dla szukających sposobu na zwiększenie „pompy mięśniowej”. Stosowana systematycznie poprawia funkcjonowanie organizmu poprzez m.in. wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu usprawniony zostaje transport substancji odżywczych, krwi i tlenu wewnątrz narządów i układów.

Stosowanie agmatyny daje realne efekty w postaci zwiększenia siły i wytrzymałości, co automatycznie przekłada się na lepsze efekty treningu i pozwala szybciej zaobserwować jego rezultaty. Stosując agmatynę dodatkowo poprawiamy funkcjonowanie układu nerwowego, co ma niebagatelny wpływ na zdrowie i formę nie tylko osób aktywnych fizycznie i trenujących sporty siłowo – wytrzymałościowe.

Jak dawkować agmatynę?

Mimo dużej wiedzy na temat mechanizmów działania agmatyny związek ten nadal nie został do końca poznany. Obecnie bezpieczna i niepowodująca skutków ubocznych dawka agmatyny ustalona została na poziomie 1 mg na dobę.

Podobnie, jak w przypadku innych suplementów przekraczanie dopuszczalnej dobowej dawki agmatyny może spowodować działania niepożądane i negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu