Anabolizm i katabolizm - czym są?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 4671

Anabolizm i katabolizm to procesy, które zachodzą w trakcie metabolizmu. Metabolizm za to jest zespołem reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Zarówno anabolizm, jak i katabolizm występują w naszym ciele, jednak istnieje między nimi zasadnicza różnica.

Jak odróżnić anabolizm od katabolizmu?

Anabolizm jest odwrotnością katabolizmu. Ten pierwszy to proces wytwarzania nowych białek z aminokwasów, węglowodanów z węgla, wodoru i tlenu. To proces bardzo pozytywny dla organizmu sportowca, ponieważ wpływa na wielkość mięśni i łączy się z lepszymi efektami na siłowni. Do procesów anabolicznych organizm potrzebuje energii, więc są to procesy endoenergetyczne. 

Katabolizm za to powoduje rozpad związków złożonych na proste. Do tych procesów nie jest potrzebna energia, a wręcz odwrotnie – katabolizm daje energię w wyniku redukcji związków organicznych. 

Oba te procesy są związane z ilością substancji energetycznych w komórkach mięśniowych. Im mamy mniej energii (np. z powodu diety ubogiej w składniki odżywcze), tym większe prawdopodobieństwo, że nasze ciało będzie chciało wypełnić braki energetyczne i pobierać energię z naszych mięśni. Procesy energetyczne pozwolą mu na zachowanie prawidłowych funkcji życiowych. Katabolizm występuje także podczas wysiłku fizycznego, ponieważ organizm wyczuwając wzmożoną aktywność, „szuka” energii, by móc ją spożytkować. Kiedy nie dostarczamy jej we właściwy sposób, albo wysiłek jest wyjątkowo trudny, wtedy organizm pobiera energię z mięśni, co jest bardzo niekorzystnym procesem. 

Jak uchronić mięśnie przed katabolizmem?

Dobrym sposobem na ochronę mięśni przed rozpadem jest zbilansowana dieta oraz odpowiednie odżywianie po treningu. Należy pamiętać o posiłkach bogatych w białko oraz węglowodany. Warto zaraz po ćwiczeniach zjeść danie z węglowodanami, ponieważ szybko dostarczymy sobie energii, a organizm nie będzie musiał jej pobierać z naszych mięśni. W hamowaniu katabolizmu pomocne są również aminokwasy BCAA, które dodatkowo skutecznie przyspieszają regenerację. Należy również pamiętać o uzupełnieniu elektrolitów. 

Czy katabolizm jest zawsze niekorzystny?

Katabolizm najczęściej kojarzy nam się źle, zazwyczaj z rozpadem ciężko wypracowanych mięśni. Pamiętajmy jednak, że anabolizm i katabolizm to tak naprawdę elementy jednego procesu metabolicznego. Bez zniszczenia części komórek nie byłaby możliwa synteza i przyrost nowych. Katabolizm jest więc nam niezbędny. Możemy się jedynie uchronić przed nadmiernym rozpadem mięśni w okresie potreningowym. Podczas wysiłku w naszych mięśniach gromadzone są metabolity i toksyny. W jego trakcie podnosi się także poziom kortyzolu – jednego z hormonów katabolicznych, który po treningu oczyszcza mięśnie z nagromadzonych toksyn. Trwa to do około 20 minut po wysiłku, dlatego warto dać katabolizmowi „pole do popisu”, a suplementy potreningowe zażyć dopiero po upływie tego czasu, kiedy w naszych mięśniach nie ma już toksyn. Przyjmowanie takiego suplementu jest ważne, ponieważ szybciej możemy się regenerować, ale również odbudowane włókna mięśniowe są o wiele twardsze i grubsze. 

Katabolizm jest niezbędny, ponieważ w jego wyniku aktywowany jest anabolizm, czyli przyrost nowych białek. Jest to zjawisko nadkompensacji, kiedy uszkodzone włókna mięśniowe dążą do regeneracji na tyle, by być tak silne, jak te nienaruszone. 

Oba te procesy są nam potrzebne i nawzajem się uzupełniają. 

Po treningu polecamy MUSCLE CARE BCAA PLUS 400 G

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu