Anabolizm i katabolizm- Porównanie.

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 26302

Zarówno anabolizm, jak i katabolizm to dwie składowe metabolizmu. Metabolizm stanowi związek wszystkich reakcji biochemicznych, które zachodzą w organizmie człowieka. To dzięki tym procesom dochodzi do rozmnażania, wzrostu oraz wrażliwości organizmu na bodźce. 

Różnica pomiędzy anabolizmem a katabolizmem

Można powiedzieć, że anabolizm to wytwarzanie bardzo złożonych związków, które powstają ze związków prostych. Jest to na przykład wytwarzanie białek z aminokwasów i węglowodanów z wodoru, tlenu i oczywiście węgla. Procesy anaboliczne to absolutna przeciwność związków katabolicznych. Te drugie powodują rozpad cząsteczek złożonych na te proste. Warto wiedzieć, że do wytworzenia procesów anabolicznych organizm potrzebuje bez wątpienia energii. Katabolizm dostarcza ciału energii poprzez rozkładanie tych złożonych cząsteczek na proste. Dzieje się tak, ponieważ zachodzi redukcja związków organicznych. Zarówno anabolizm, jak i katabolizm jest ściśle związany z ilością substancji energetycznych w poszczególnych komórkach mięśniowych. Im mniej energii (małokaloryczna dieta i uciążliwy trening) tym większe ryzyko, że ciało w celu uzupełnienia niedoborów, zacznie rozkładać związki organiczne, w tym białko z mięśni po to, by uzupełnić braki energetyczne. Podczas intensywnych ćwiczeń i w trakcie stosowania diety należy pamiętać o tym, aby spożywane były duże ilości składników odżywczych. Odpowiednia suplementacja pomaga uzupełnić wszelkie niedobory w szyki i bezpieczny sposób. 

Czy katabolizm zawsze jest zły?

Procesy rozpadu i niszczenia kojarzą się w większości źle. Należy pamiętać, że zarówno procesy anabolizmu, jak i katabolizmu nalezą do szeregu przemian metabolicznych. Nowe komórki nie mogłyby powstać, kiedy stare nie byłyby wcześniej zniszczone. Synteza i przyrost nowych białek w przypadku kumulacji starych komórek byłby niemożliwy. Przemiany kataboliczne są niezwykle ważne po treningu. W trakcie treningu w organizmie gromadzą się metabolity i różnego rodzaju toksyny. Intensywny wysiłek fizyczny przyczynia się do zwiększenia kortyzolu, który po treningu oczyszcza mięśnie i wszelkie nagromadzone toksyny, które powstały w wyniku przemian metabolicznych. Stosowanie suplementów diety hamujących katabolizm powinno odbywać się około 20 minut po treningu. Wtedy można uzyskać najlepsze efekty ćwiczeń. Podczas wysiłku fizycznego, włókna mięśniowe ulegają niszczeniu. Konieczne jest stosowanie suplementów diety, które przyspieszałyby regenerację potreningową i wzmacniały włókna, aby stały się twarde. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu