Arbuz w diecie sportowca

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2567

Wydaje Ci się, że owoce to jedynie źródło cukru, a wprowadzenie ich do diety wyrządzi szkodę Twojej sylwetce? Nic bardziej mylnego! Owoce to doskonałe źródło cennych witamin i minerałów, dlatego warto sięgać po nie nawet kilka razy dziennie. Jednym z bardzo ciekawych owoców dla sportowców jest arbuz – przekonaj się, że ten zabawny, okrągły owoc może stać się Twoim sprzymierzeńcem podczas intensywnych treningów!

Arbuz – co warto wiedzieć?

Arbuz, zwany niegdyś kawonem, to roślina z gatunku dyniowatych Oznacza to, że jest krewnym nie tylko dyni, ale też ogórka, kabaczka czy melona. Arbuz pierwotnie pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie dziko. Dziś uprawiany jest niemal na całym świecie.

Każdy z nas doskonale zna owoce arbuza. Są ogromne, zielone z zewnątrz i apetycznie czerwone w środku. Mają słodki, mocno orzeźwiający smak, dlatego chętnie sięgamy po nie podczas upałów. Co ciekawe, arbuz w 92% składa się z wody, jednocześnie zawiera jednak mnóstwo witamin!

Właściwości arbuza

Arbuz to doskonałe źródło wielu cennych witamin i minerałów. Zawiera on mnóstwo witaminy C i A – już niewielki kawałek arbuza to ogromna dawka tych witamin. Ponadto jest on źródłem kwasu pantotenowego, który zapobiega zmęczeniu, przyspiesza regenerację tkanek i wspiera pracę układu nerwowego. Arbuz zawiera także cenny likopen, który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, zapewniając młody wygląd.

Spożywanie arbuza to doskonała ochrona przed stresem oksydacyjnym. Zarówno witamina C, jak i likopen, mają bardzo silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią organizm przed nadmierną aktywnością wolnych rodników. Codzienne dostarczanie organizmowi przeciwutleniaczy jest niezwykle ważne, ponieważ wolne rodniki aktywują się pod wpływem niezdrowej żywności, dymu papierosowego, zanieczyszczonego powietrza i wielu innych czynników, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Stres oksydacyjny może prowadzić nie tylko do przedwczesnego starzenia, ale też do powstawanie wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Arbuz to z pewnością jeden z najsmaczniejszych sposobów na ochronę przed wolnymi rodnikami.

Z uwagi na bardzo dużą zawartość wody, arbuz ma działanie moczopędne. 100 gramów arbuza, czyli przeciętnych rozmiarów kawałek, zawiera zaledwie 30 kalorii, dlatego owoc ten dobrze sprawdzi się u osób, które są na diecie redukcyjnej. Szybko zaspokoi on apetyt na coś słodkiego i przyniesie przyjemne orzeźwienie. Niestety, arbuz ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny na niego uważać. Arbuz sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu organizmu, a ponadto pozytywnie wpływa na gospodarkę elektrolitową – neutralizuje on negatywne skutki nadmiaru sodu, a jednocześnie łagodzi skutki zbyt małego spożycia wody i potasu.

Arbuz dla sportowców

Jedną z najbardziej cenionych właściwości arbuza, zwłaszcza przez sportowców, jest zawarty w nim związek chemiczny – cytrulina. Jest to aminokwas endogenny, biorący udział w cyklu mocznikowym. Neutralizuje on szkodliwy amoniak. Co bardzo ważne, cytrulina ma silne działanie antykataboliczne, dzięki czemu chroni mięśnie przed rozpadem. Ponadto potęguje ona działanie BCAA – popularnego wśród sportowców suplementu diety.

Cytrulina przyczynia się do produkcji argininy, która z kolei wpływa na zwiększenie ilości tlenku azotu,. Dzięki niemu mięśnie otrzymują odpowiednią ilość krwi, bogatej w tlen i substancje odżywcze. Sprawia to, że tkanka mięśniowa ma optymalne warunki do rozwoju. Cytrulina przyczynia się także do zapobiegania potreningowym bólom mięśniowym i zakwasom, które objawiają się nieprzyjemnym pieczeniem mięśnie podczas wysiłku.

Co bardzo ważne, dzięki poprawie ukrwienia, cytrulina może poprawiać funkcje seksualne u mężczyzn. Dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych zwiększa ona erekcję, dlatego arbuz to doskonała propozycja dla wszystkich mężczyzn.

100 g arbuza to aż 300 mg cytruliny, dlatego zdecydowanie warto włączyć je do diety w czasie, kiedy są dostępne. Sezon na arbuzy rozpoczyna się w maju i trwa przez pierwsze miesiące letnie.

Arbuz w Twojej kuchni

Arbuz to owoc bardzo uniwersalny. Sprawdzi się nie tylko jako samodzielna przekąska, choć w tej formie z pewnością znamy go najlepiej. Warto dodawać arbuza do sałatek – na przykład z serem feta, pomidorami i bazylią – takie połączenie to doskonały pomysł na letni, lekki posiłek. Ponadto warto przygotować lody z arbuzów – kawałek arbuza nadziej na patyk i zamroź, a zyskasz mroźną, niezwykle orzeźwiającą przekąskę!

Warto wypróbować również arbuzowe koktajle i chłodniki – połączenie doskonałego smaku i niewielkiej ilości kalorii to najlepsza propozycja na lato, nie tylko dla osób odchudzających się!




Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu