Awokado - czemu jest, aż tak zdrowe?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1178

Awokado jest owocem cieszącym się w naszym kraju coraz większą popularnością, szczególnie w kręgach osób ćwiczących i chcących odżywiać się jak najzdrowiej. Mimo tego wiele osób wciąż nie ma świadomości jego walorów prozdrowotnych oraz leczniczych i nie włącza go dostatecznie często do swojej diety. Między innymi z tego powodu artykuł ten ma stanowić kompendium wiedzy na temat tego owocu, krótkie podsumowanie jego najważniejszych właściwości wpływających pozytywnie na nasze samopoczucie i nasz stan zdrowia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dalszej lektury.

Jak już wspominaliśmy na wstępie, awokado jest bardzo zdrowym produktem posiadającym szereg właściwości prozdrowotnych oraz leczniczych. Wynikają one bezpośrednio z jego składu bardzo bogatego w minerały, witaminy i inne składniki. Przyjrzyjmy mu się jednak bliżej.

Minerały

Awokado jest bardzo bogatą skarbnicą łatwodostępnych i łatwoprzyswajalnych dla naszego organizmu minerałów. Tak więc, jedząc ten owoc, dostarczamy do naszego ciała, następuje elementy mineralne:

  • Potas (zawartość w 100 gramach awokado to 485 miligramów) - pierwiastek ten jest jednym z najważniejszych minerałów niezbędnych dla pracy naszego serca, układu naczyniowego oraz mięśni. Nie dostarczanie go do organizmu w odpowiednich ilościach może grozić wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Spośród nich można wymienić złe samopoczucie, słabość mięśni, czy zagrażające bezpośrednio naszemu życiu zaburzenia rytmu serca. Co warte wspomnienia, sportowcy i inne osoby aktywne fizycznie winny go dostarczać w zwiększonych ilościach, gdyż jego zapasy są wypłukiwane z potem podczas treningów. Awokado stanowi świetny sposób, aby zrobić to bez udziału farmaceutyków i co równie ważne, bardzo smacznie.
  • Fosfor (zawartość w 100 gramach awokado to 52 miligramy) - pierwiastek ten odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie mineralizacji kości (razem z wapniem) oraz ochronie naszych zębów przed szkodliwym rozwojem próchnicy. Jego niedobory mogą skutkować między innymi zwiększoną łamliwością kości oraz słabością i skurczami mięśni. Podobnie, jak w przypadku potasu jego zwiększona utrata winna być uwzględniona w diecie u sportowców i osób aktywnych fizycznie poprzez włączenie do niej na przykład awokado.
  • Magnez (zawartość w 100 gramach awokado to 22 miligramy) - podobnie jak wyżej opisany fosfor, pierwiastek ten również odgrywa kluczową rolę w procesie mineralizacji kości, a także jest niezbędny jak potas do prawidłowej pracy serca. Jego niedoboru mogą skutkować problemami z nadmierną łamliwością kości oraz groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca. Awokado stanowi świetny sposób, aby tym kłopotom zdrowotnym skutecznie zapobiec.

Witaminy

Podobnie, jak w przypadku minerałów, awokado jest bardzo bogatym źródłem witamin, zarówno rozpuszczalnych w wodzie, jak i w tłuszczach. Spośród nich można wymienić między innymi:

  • Witamina C (zawartość w 100 gramach awokado to 10 miligramów) - witamina ta przez wielu nazywana jest witaminą życia i uważana za jedną z najważniejszych substancji, które musimy regularnie dostarczać w naszej diecie. Ciężko byłoby wypisać wszystkie jej funkcje, które odgrywa w naszym organizmie, ale można wspomnieć między innymi o uszczelnianiu naczyń krwionośnych, udziale w produkcji kolagenu (włókien odpowiedzialnych za elastyczność i wytrzymałość naszej skóry), czy roli ważnego antyoksydanta (substancji chroniącej przed wpływem odpowiedzialnych za starzenie się naszego organizmu wolnych rodników tlenowych).
  • Witamina E (zawartość w 100 gramach awokado to 2,07 miligrama) - ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina, podobnie jak witamina C, również ma swoją nazwę - nazywana jest witaminą młodości. Wynika to bezpośrednio z faktu roli, którą pełni w naszym organizmie. Witamina E bowiem jest jednym z głównych i najważniejszych antyoksydantów w naszym organizmie. Jego niedobory, poza innymi konsekwencjami zdrowotnymi, skutkuje przedewszystkim przyspieszeniem tempa procesów starzenia się naszego ciała, co jest szczególnie widoczne w przypadku skóry.
  • Kwas foliowy (zawartość w 100 gramach awokado to 81 mikrogramów) - ta witamina z grupy B jest szczególnie ważna z punktu widzenia kobiet starających się o dziecko oraz tych będących już w ciąży. Jej niedobory w tych okresach, co udowodniono naukowo, skutkują licznymi wadami wrodzonymi cewy nerwowej u nienarodzony dzieci (między innymi różnego rodzaju przepuklinami kanału kręgowego i innymi).
  • Witamina B6 (zawartość w 100 gramach awokado to 25 mikrogramów) - ta kolejna witamina z grupy B pełni role chemicznego kofaktora wielu ważnych rekcji zachodzących w naszym organizmie. Jej wysoki poziom jest szczególnie ważny dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty, szczególnie siłowe oraz wytrzymałościowe. Wynika to faktu, dużo witaminy B6 zapewnia wyższy poziom testosteronu.

Inne substancje o działaniu prozdrowotnym.

Awokado oprócz licznych minerałów oraz witamin, w swoim składzie zawiera między innymi:

  • Błonnik (zawartość w 100 gramach awokado to 6,7 gramów) - substancja ta odgrywa jedną z głównych ról w regulacji oraz stabilizacji pracy naszego przewodu pokarmowego. Jej niedobory, poza licznymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony naszych jelit skutkują ciężki i przewlekającymi się zaparciami (trzeba tu wspomnieć, że zaparcia są jednym z głównych czynników predysponujących do wystąpienia nowotworów jelita grubego oraz okrężnicy, które stanowią drugą do częstości przyczynę nowotworów złośliwych w populacji naszego kraju).
  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega) - awokado jest bardzo dobrym źródłem kwasów omega, a ich odpowiednia zawartość w diecie uważana jest za jeden z kluczowych czynników chroniących przed występowaniem między innymi chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów. Co więcej, ich częste spożywanie skutkuje poprawieniem parametrów wchłaniania innych składników ważnych dla naszego zdrowia i samopoczucia (na przykład regularnego spożywanie awokado poprawia wchłanianie składników antyrakowych zawartych między innymi w pomidorach). 
  •  

Awokado - tabela składników odżywczych i co z niej wynika?

W poprzednich akapitach opisaliśmy pokrótce najważniejsze składniki prozdrowotne oraz lecznicze awokado. Skupmy się teraz na tabeli wartości odżywczych tego owocu. Tak więc 100 gramów awokado zawiera:

  • Wartość kaloryczna - 160 kcal.
  • Białko - 2 gramy.
  • Węglowodany - 8,6 gramów.
  • Tłuszcze - około 15 gramów.

Co jednak z powyższych danych wynika? Po pierwsze, awokado jest stosunkowo kaloryczne, ale są to z pewnością kalorie zdrowe oraz pełnowartościowe. Tym samym owoc ten może pełnić ważny element każdego posiłku, stanowiąc nawet jego trzon kaloryczny. Po drugie, awokado zawiera dużo tłuszczów, ale w związku z tym, że są to przede wszystkim kwasy omega, może być ono spożywane bez strachu o nadmierny przyrost masy ciała. Po trzecie i ostatnie, awokado zawiera umiarkowane ilości węglowodanów (w tym bardzo małe ilości cukrów prostych). Ponownie skutkuje to tym, iż jedząc awokado, nie trzeba martwić się nadmierne przytycie.

Podsumowując, awokado poprzez swój skład makro, jak i mikroelementowy może być swobodnie polecone wszystkim dbającym o linie oraz ćwiczącym na siłowniach i poszukujących zdrowych i pełnowartościowych produktów żywnościowych.

Awokado - potencjalne działanie prozdrowotne oraz lecznicze.

Na początku naszego artykułu wspominaliśmy o tym, iż awokado posiada liczne właściwości prozdrowotne oraz lecznicze. Oto krótki ich przegląd:

  • Awokado obniża poziom złego cholesterolu - awokado poprzez zawarte w swoim składzie kwasy omega może obniżać poziom złego cholesterolu, a tym samy redukować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (choroby te stanowią drugą przyczynę zgonów szczególnie w populacji mężczyzn w młodym oraz średnim wieku).
  • Awokado działa przeciwrakowo - regularne spożywanie awokado może chronić przed wystąpieniem chorób nowotworowych. Co więcej, ostatnie badanie zidentyfikowały w tym owocu jeden lipid, który może okazać się bardzo pomocny w leczeniu ostrej białaczki szpikowej.
  • Awokado działa przeciwstarzeniowo - awokado poprzez liczne antyoksydanty zawarte w swoim składzie działa istotnie hamująco na proces starzenia się naszego organizmu.

Oczywiście, to tylko przykłady prozdrowotnych właściwości opisywanego przez nas owocu. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej, z czego część jest jeszcze niepoznana i wciąż trwają nad nimi badania.

Awokado - przykładowy przepis.

Awokado może być jedzone zarówno na słodko, jak i na słono. Oto przykładowy, prosty do wykonania przepis, które pozwoli każdemu odkryć piękno oraz smak tego wciąż niedocenianego, a łatwodostępnego w naszych sklepach owocu.

Pasta jajeczna z awokado.

Składniki:

  • 3 ugotowane jajka.
  • Pół pokrojonego ząbku czosnku.
  • 1 obrane awokado.
  • Odrobina soku z cytryny.
  • Łyżka oliwy z oliwek.
  • Sól i pieprz do smaku.

Wykonanie:

Jajka, czosnek oraz obrane awokado wrzucić do miseczki, a następnie dokładnie rozgnieść z dodatkiem oliwy z oliwek. Następnie całość doprawić do smaku sokiem z cytryny oraz sole i pieprzem. Gotową pastę wstawić do lodówki na około godzinę, a następnie podawać ze świeżym pieczywem (na przykład ciabattami). Smacznego wszystkim.

Podsumowując, awokado posiada szereg prozdrowotny właściwości, a jego spożywanie dostarcza do naszego organizmu szereg ważnych dla niego składników mineralnych i witamin. My z naszej strony zachęcamy wszystkich do jego wypróbowania i jego włączenia do swojej codziennej diety, tak by móc czerpać z jego dobrodziejstw.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu