Białko a odchudzanie

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 865

Białko zazwyczaj kojarzy nam się tylko i wyłącznie z jednym, z budowaniem masy mięśniowej. Dlatego niekiedy kobiety unikają większej ilości białka w swojej diecie, by nie rozbudować zbytnio mięśni, jeśli przykładowo ćwiczą na siłowni. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Białko jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety, tak naprawdę podstawowym, dlatego musimy je spożywać w odpowiednich ilościach. Poza tym białko ma również właściwości odchudzające, o których stosunkowo niewiele osób wie.

Spożywanie białka na diecie redukcyjnej

Na diecie odchudzającej, musimy starać się przede wszystkim osiągnąć ujemny bilans energetyczny. Wówczas zapasy tłuszczu zgromadzone w naszym organizmie, zaczynają być wykorzystywane. Tym samym chudniemy. Jeśli chcemy by nasza dieta była na odpowiednim poziomie, energia do naszego organizmu powinna być dostarczana w 50% z węglowodanów, w 20% z tłuszczów i w 30% z białka. Dzięki takiemu zestawieniu metabolizm jest znacznie szybszy, my natomiast pozbywamy się dzięki temu zbędnych kilogramów. Gdybyśmy zatem pomijali białko w naszej diecie, niestety nie byłoby to możliwe. Jest ono jednym z podstawowych fundamentów.

Jeśli w naszej diecie redukcyjnej jest odpowiednia ilość białka, nasz metabolizm może zostać przyspieszony nawet o 25%. Dlatego też w wielu dietach odchudzających możemy zauważyć produkty, które są wysokobiałkowe. Jeśli chcemy schudnąć, co powinniśmy spożywać? Sporą ilość białka mają w sobie jaja, rośliny strączkowe czy też produkty mleczne. Jeśli chodzi o mięso, warto spożywać między innymi pierś z kurczaka i chudą wołowinę. Jeśli mamy wrażenie, że nie udaje nam się dziennie spożyć takiej ilości białka, jaka powinna zostać dostarczona do organizmu, możemy także wspomagać się gotowymi odżywkami białkowymi.

Odżywkę białkową możemy pić po prostu mieszając ją z wodą, ale nie tylko. Można dodać ją także do ulubionego koktajlu czy też nawet do omletu. Możliwości jest wiele. Ze względu na to, że dziś prowadzimy naprawdę bardzo szybki tryb życia, jest to bardzo wygodne i korzystne dla naszego organizmu rozwiązanie.

Zwiększona ilość biała w naszej diecie, zdecydowanie podkręca metabolizm. Czy spożywanie białka gwarantuje nam jeszcze jakieś inne korzyści? Między innymi białko sprawia, że długo czujemy się nasyceni. Nie odczuwamy głodu, tym samym również nie podjadamy niepotrzebnie. Spożywamy o wiele mniejszą ilość kalorii. Poza tym jeśli spożywamy białko po treningu, jak obecnie czyni to wiele osób, możemy dużo szybciej zregenerować swój organizm. Białko reguluje także naszą gospodarkę hormonalną, wspomaga odporność oraz kształtowanie sylwetki u osób, które ćwiczą przykładowo na siłowni.

Produkty mleczne zawierające duże ilości białka, zazwyczaj są dość mało kaloryczne. Spożywając je możemy zatem nie tylko dostarczać składników potrzebnych naszemu organizmowi, białka i wapnia, ale także ostatecznie chudnąć. Należy pamiętać oczywiście o tym, że jeśli chcemy by nasze ciało było wyrzeźbione, nie wystarczy tylko i wyłącznie przerzucić się na dietę wysokobiałkową. Białko jak to zostało wcześniej wspomniane, wspomaga kształtowanie sylwetki jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy wszystko jest uzupełnione odpowiednimi ćwiczeniami i aktywnością fizyczną. Czasem mogą być to zwykłe ćwiczenia na siłowni, innym razem możemy zdecydować się natomiast na bieganie. Kluczem do sukcesu jest jednak przede wszystkim aktywność fizyczna.

Spożywanie białka a nasze zdrowie

Przed rozpoczęciem stosowania diety wysokobiałkowej, warto również wziąć pod uwagę stan naszego zdrowia. Warto zrobić sobie badanie krwi pod katem nerek i wątroby. Jeśli mamy jakieś problemy z tymi narządami i zostanie stwierdzone ich upośledzenie, wówczas taka dieta może nam niestety zaszkodzić. Dlatego warto pokusić się o odpowiednie badania i oczywiście o wizytę u dietetyka, który ułoży nam odpowiednią dietę. Można bowiem białko również przedawkować, co nie dobrych skutków dla naszego organizmu. Białko musimy spożywać w ilościach odpowiadających naszej wadze i zapotrzebowaniu, które może ustalić dietetyk.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu