Błonnik w odpowiedniej ilości w diecie jest jednym z podstawowych elementów, które należy ulepszyć w ramach udanego programu odchudzania. Szczególnie jest on ważny u osób z niedoczynnością tarczycy, cierpiących na otyłość, cukrzycę czy inne schorzenia, które mogą utrudniać zyskanie wymarzonej wagi.
Błonnik to doskonały sposób na walkę z zaparciami.
Wiele osób próbujących schudnąć ma z nimi ogromny problem, gdyż spowolnione trawienie, ospały metabolizm i zła dotychczasowa dieta sprawia, że pojawiają się rozmaite problemy natury gastrycznej. Błonnik w odpowiedniej ilości dostarczony w diecie, pozwala uzyskać regularność wypróżnień oraz łagodzi nieprzyjemności związane z utrudnionym trawieniem.
Błonnik pozwala zminimalizować wahania cukru we krwi.
Pokarmy bogate w błonnik są trawione powoli, przez co cukry uwalniają się z nich wolniej. Produkty te posiadają tzw. niższy wskaźnik glikemiczny. Wybierając zatem pokarmy o wyższej zawartości błonnika można łatwiej kontrolować skoki cukru, zmniejsza się odpowiedź insulinowa i łatwiej jest schudnąć. Jeżeli zatem masz problemy z metabolizowaniem węglowodanów i niezrównoważoną gospodarkę glukozową warto dodać do diety więcej produktów błonnikowych.
Błonnik może obniżać ładunek glikemiczny żywności.
Jak już było wspomniane powyżej, błonnik zmniejsza wskaźnik glikemiczny, przez co łatwiej nam metabolizować pokarmy. Warto korzystać z suplementów błonnikowych, gdy spożywamy produkty o wyższym indeksie glikemicznym, co zdecydowanie pomoże zyskać równowagę. Dlatego jeżeli skusisz się na smakowitą porcję ulubionego deseru lub solidną michę ukochanej włoskiej pasty, warto w tym czasie zażyć kapsułkę suplementową z błonnikiem – wówczas nawet mały grzeszek nie będzie niósł wielkich szkód.
Błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Dieta uboga w błonnik to często jedna z przyczyn zwiększonej ilości złego cholesterolu we krwi. Dlatego jeżeli chcesz zawalczyć o zdrowe naczynia krwionośne i serce, a przy tym skutecznie schudnąć, nie wahaj się i wprowadź do diety jak najwięcej produktów z błonnikiem.
Jak wykazało badanie już dodanie 14 g błonnika do codziennej diety pozwala niemal bez wysiłku zwiększyć pobór energii i zmniejszyć masę ciała nawet o 10 %. Osoby biorące udział w tym badaniu schudły co najmniej 2,5 kg w ciągu 4 miesięcy.
Inne badanie przeprowadzone na grupie kobiet z lekką nadwagą wykazało, że osoby na diecie niskokalorycznej, które jadły produkty wysoko błonnikowe, schudły średnio o 3 kg więcej niż osoby, którym dostarczano placebo.
Ile błonnika potrzebujemy?
Mężczyźni potrzebują go średnio od 30 do 40 gramów dziennie, podczas gdy kobiety średnio 25-30 gram. Niestety typowa dieta, jak wykazują statystyki, zawiera go raptem około 10 gramów (lub nawet mniej) przez co jasno można zauważyć, że zjadamy błonnika dużo za mało.
Jak uzyskać wystarczająco dużo błonnika?
Lista produktów błonnikowych jest bardzo obszerna, dlatego nie powinno to stanowić sporego problemu. Warto jednak wziąć pod uwagę ewentualne problemy związane z alergiami pokarmowymi jak np. na gluten. Świetnie jest oprzeć swoją dietę na warzywach, roślinach strączkowych, fasolach, orzechach, nasionach, a także w nieco mniejszym stopniu na owocach. Warto zadbać o odpowiednią ilość tych pokarmów w codziennej diecie, wówczas prawdopodobieństwo zyskania wymarzonej wagi i poprawy wyglądu sylwetki oraz co najważniejsze zdrowia, będzie znacznie wyższe.
Wystarczy zacząć powoli od 10 do 30 gramów w zależności od masy ciała i płci. Organizm nie przyzwyczajony do tej pory, do dużej ilości błonnika, może różnie zareagować, dlatego to dobro warto stopniować powoli, a z pewnością przyniesie same pozytywne efekty.
Warto nauczyć się przyrządzać potrawy bogate w błonnik tak, aby czerpać z nich najwięcej korzyści. Ważne jest także odpowiednie ich łączenie np. z zażywanymi lekami.
Komentarze
Napisz komentarz