Bóle brzucha - czym spowodowane czy należy lekceważyć?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1263

Bóle brzucha to niezwykle popularna dolegliwość, która spotyka zwłaszcza kobit w czasie menstruacji. Ból brzucha dotyczy oczywiście również mężczyzn. W wielu przypadkach utrudnia normalne funkcjonowanie i uniemożliwia wykonywanie podstawowych, codziennych czynności, jak praca, czy robienie zakupów. Czy należy go lekceważyć? Czy ból brzucha oznacza zawsze poważną chorobę? Kiedy warto udać się do lekarza?

Przyczyny bólu brzucha

Tak naprawdę przyczyny są zróżnicowane, a diagnoza bywa długotrwała i skomplikowana. Bóle brzucha mogą być związane z problemami:

  • Jelitowymi,
  • żołądkowymi,
  • ginekologicznymi,
  • półpaścem,
  • zatruciem pokarmowym,
  • migreną,
  • cukrzycą,
  • padaczka brzuszna,
  • tętniakiem aorty.

Na początku należy zadać sobie pytanie, gdzie zlokalizowany jest dokładnie ból. Często ból promieniuje również na inne miejsca, takie jak kręgosłup. Kolejna sprawa to rozróżnienie rodzaju bólu. Może być to kłucie, pulsowanie, pieczenie lub ostry ból przeszywający. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się o każdej porze dnia. W jakich sytuacjach ból może oznaczać chorobę?

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Ból odczuwany po prawej stronie brzucha może być związany z takimi narządami jak jelita, wątroba, pęcherzyk żółciowy, a często i układem rozrodczym. Ból brzucha po lewej stronie często oznacza problemy związane ze stanem zapalnym jelita grubego oraz w przypadku chorób tarczycy, trzustki i jajników. Bóle nadbrzusza są związane najczęściej z żołądkiem. W takich przypadkach należy przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić do niej dużą ilość błonnika. Silne skurcze brzucha związane są z długotrwałym stresem, depresją, stanami lękowymi, endometriozą oraz z zatruciem błony śluzowej brzucha.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Lekka niestrawność jest zjawiskiem częstym i nie ma w tym przypadku powodów do obaw. Ból może pojawić się po zjedzeniu czegoś niezdrowego. Często w takim przypadku najlepszym lekarstwem okazuje się wypicie miętowego syropu lub siemienia lnianego, które zabezpiecza florę, łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza nadkwaśność żołądka. W przypadku silnych bólów brzucha należy jednak udać się do specjalisty w celu diagnozy. Może to zwiastować poważne choroby. Odpowiednia diagnoza oraz wdrożenie leków jest wtedy wręcz konieczne. 

Co powinno niepokoić?

Warto przyglądać się swojemu organizmowi. Co powinno niepokoić?

  • Ostry i nieustający ból,
  • nadwrażliwość brzucha na dotyk,
  • ból po urazie,
  • ból trwający kilka dni,
  • wymioty i nudności,
  • wysoka temperatura,
  • problemy związane z wypróżnianiem,
  • trudności związane z oddychaniem,
  • krwawienia,
  • krew widoczna w stolcu.

Ból brzucha a ciąża

Ból brzucha w ciąży nie musi oznaczać niczego groźnego. W tym czasie macica się rozszerza, aby rozwijające się w niej dziecko miało miejsce do rozwoju. Warto jednak zawsze zgłaszać dolegliwości bólowe lekarzowi ginekologowi! Zwłaszcza jeżeli bólowi towarzyszy krwawienie. Może być to pierwszy sygnał, że z dzieckiem dzieje się coś złego, szczególnie w przypadku, kiedy jest to początek ciąży.

Diagnostyka bólu brzucha

Na podstawie wywiadu lekarz może jedynie przypuszczać, co dzieje się w brzuchu. Jednym z najważniejszych badań diagnozujących problemy związane z brzuchem jest badanie USG jamy brzusznej. Na podstawie tego badania można w szybki i bezbolesny sposób sprawdzić, czy dzieje się coś złego. Badanie USG można wykonać prywatnie, a koszt badania nie jest wysoki. Warto jednak pamiętać, aby nie palić papierosów około 2 godziny przed badaniem, a na sam zabieg przyjść na czczo. Lekarz może też wykonać zabieg kolonoskopii. 

Nawracające bóle brzucha a Helicobacter pyroli

W niektórych przypadkach bóle brzucha mogą być spowodowane bakterią Helicobacter pyroli. Daje ona niespecyficzne objawy. Zazwyczaj zarażeniu bakterii towarzyszą również nudności, wymioty, nadkwaśność, bóle głowy i wymioty. W celu diagnozy należy udać się do laboratorium w celu oddania krwi lub zrobić domowy test a obecność tej bakterii w organizmie. Niestety testy te są stosunkowo drogie i nie zawsze dają miarodajne wyniki.

Co zrobić, aby zapobiegać bólowi brzucha?

Jeżeli ból brzucha nie jest wynikiem poważnej choroby, należy przyjrzeć się przede wszystkim swojemu stylowi życia. Spożywanie tłustych potraw przed snem, spożywanie białego pieczywa i absolutny brak owoców i warzyw w diecie, może doprowadzić do nadwrażliwości żołądka i do powstawania złogów w jelitach. Konieczne jest więc zmienienie diety i uprawianie sportu, gdyż aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm. Warto również stosować probiotyki oraz produkty bogate w błonnik. W wielu przypadkach przydatne są również suplementy diety, które są bogate w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. To świetny wybór! Konieczne jest też picie dużych ilości wody, gdyż odwodnienie prowadzi do zaburzenia innych narządów, przez co człowiek czuje się osłabiony, a ból brzucha staje się coraz częstszy. Ból brzucha to popularna dolegliwość, jednak warto podkreślić, że jest ona również lekceważona. Zmiana stylu życia może jednak sprawić, że bóle brzucha spowodowane złą dietą i brakiem aktywności nie będą tak częste.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu