Botwina – wiosenne bogactwo witamin!

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1122

Botwina kojarzy nam się przede wszystkim ze smaczną zupą, jednak istnieje o wiele więcej sposobów na wykorzystanie jej w kuchni. Maj to czas, kiedy rozpoczyna się sezon na botwinę – jest ona doskonałą propozycją dla każdego, kto jest spragniony wiosennej świeżości i solidnej porcji witamin! Jakie właściwości zdrowotne ma botwina?

Kilka słów o botwinie

Botwina to tak naprawdę młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Mianem botwinki nazywamy również najpopularniejsze danie, które powstaje na jej bazie – niezwykle pyszną, pełną smaku zupę o różowej barwie. Botwina była bardzo chętnie wykorzystywana przez nasze babcie. Kiedy tylko rozpoczynał się sezon, niemal w każdym domu królowała kolorowa zupa z botwinki, z dodatkiem śmietany i ziół. Dziś warzywo to jest odkrywane przez młodych ludzi, którzy chcą zdrowo się odżywiać. A w przypadku botwiny “Zdrowo” to mało powiedziane – botwina kryje w sobie mnóstwo cennych właściwości zdrowotnych!

Właściwości botwiny

Botwina to doskonałe źródło wielu cennych witamin i minerałów. Zawiera ona jedynie 20 kcal w 100 gramach, dlatego można jeść ją bez wyrzutów sumienia. Botwina to bogactwo witaminy A i C oraz witamin z grupy B, niezwykle ważnych dla układu nerwowego. Zawiera sporo magnezu, sodu, fluoru i żelaza, dlatego jest dobrym uzupełnieniem menu dla osób, które zmagają się z niedokrwistością. Botwina zawiera także siarkę, które korzystnie wpływa na nasz wygląd, a w szczególności na kondycję skóry i włosów. Warto pamiętać, że niektóre z witamin mogą zostać utracone podczas przygotowywania posiłku – w szczególności witamina C.

Oprócz dużej zawartości składników odżywczych, botwina kompleksowo wpływa na nasze zdrowie. Dzięki dużej zawartości żelaza, botwina doskonale wspiera procesy krwiotwórcze, dlatego skutecznie przeciwdziała anemii. Botwina zawiera również mnóstwo antyoksydantów, które każdego dnia powinny pojawiać się w naszej diecie. Przeciwutleniacze blokują nadmierną aktywność wolnych rodników oraz niwelują skutki ich niszczycielskiego oddziaływania. To właśnie wolne rodniki przyczyniają się do przedwczesnego starzenia oraz do powstawania wielu groźnych chorób, w tym nowotworów. Niestety, nieustannie jesteśmy narażeni na ataki wolnych rodników – zanieczyszczone powietrze, niezdrowa żywność, stres czy palenie papierosów to czynniki, które mogą wywołać stres oksydacyjny. Botwina to świetny, sezonowy sposób na wsparcie swojego organizmu w walce z wolnymi rodnikami!

Co ważne, botwina jest niezastąpiona w procesie odkwaszania organizmu. Jeśli obawiasz się, że Twoja równowaga kwasowo-zasadowa została zaburzona, warto wprowadzić do jadłospisu menu i cieszyć się jej intensywnym działaniem odkwaszającym.

Botwina doskonale oddziałuje na nasz umysł. Pozwala ona zlikwidować napięcie nerwowe i skutki stresu, podnosząc jednocześnie zdolność do koncentracji. Jest on dobrym sprzymierzeńcem dla wątroby – działa oczyszczająco i odtruwająco, usprawniając pracę tego ważnego narządu. Może ona również regulować poziom cholesterolu i pozytywnie wpływać na codzienną pracę układu pokarmowego. Wiele kobiet ucieszy się z faktu, że botwina doskonale wpływa na cerę sprawiając, że skóra staje się świeża i pełna młodzieńczego blasku!

Jak przygotować botwinę?

Podstawowy sposób na przygotowanie botwiny to oczywiście popularna zupa! Można jednak spożywać botwinę na surowo, na przykład jako dodatek do świeżych, wiosennych sałatek. Sprawdzi się również w przypadku potraw duszonych i pieczonych. Warto dodać ją do barszczu czy do letnich chłodników.

Warto pamiętać, że botwina to źródło kwasu szczawiowego, który nie służy niektórym osobom – na przykład tym, którzy mają problemy z nerkami. Kwas szczawiowy może wypłukiwać z naszego organizmu wapń, niezbędny dla zdrowia kości. Z tego powodu warto spożywać botwinę z odrobiną sera lub innego produktu, który jest bogaty w wapń.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu