Brokuły to zdecydowanie jedne z najzdrowszych warzyw, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Często jednak ich cudowne właściwości nie są znane i doceniane. Sprawdź, dlaczego powinniśmy wprowadzać do naszej diety jak najwięcej tych smacznych, zielonych warzyw!
Antynowotworowe działanie brokuła
Brokuł wywodzi się z rodziny kapustowatych. W tych roślinach występują glukozynolany, które wchodzą w reakcję z odpowiednim enzymem, przez co jest uwalniany zbawienny sulforafan. To właśnie ten składnik jest najważniejszy w brokule, ponieważ powoduje on, że brokuł nabiera tak wiele cennych wartości odżywczych i zdrowotnych. Jedną z najważniejszych właściwości brokuła jest jego silne działanie przeciwnowotworowe – w ten sposób staje się on skutecznym narzędzie w profilaktyce rakowej. Dzięki przeciwutleniaczowi - sulforafanowi - brokuł blokuje powstawanie mutacji DNA i bierze udział w procesie likwidowania tworzących się komórek nowotworowych. Nie może on być jednak stosowany jako zamiennik leków na raka, a traktowany jedynie jako dodatkowe wsparcie dla organizmu. Powinien jednak być często spożywany przez osobę chorą, przez co będzie dodatkowo wspomagał proces leczenia. Jego antynowotworowe działanie jest potwierdzone, dlatego każdy z nas powinien spożywać brokuła jak najczęściej – w końcu nic nie działa na nasz organizm lepiej, niż dieta obfitująca w zdrowe produkty! To z całą pewnością najlepszy sposób na ochronienie się przed groźnymi chorobami.
Jak odpowiednio przyrządzić brokuła?
Niesamowite właściwości zdrowotne brokuła nie będą działać, jeśli nie przyrządzimy go w odpowiedni sposób. Należy więc przestrzegać kilku zasad, kiedy przygotowujemy posiłek z brokułem. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest gotowanie brokuła w odpowiedniej temperaturze. Maksymalna temperatura blanszowania brokuła (czyli wrzucenia warzyw na chwilę do wrzątku, po czym oblewanie ich zimną wodą - aby nie jeść od razu surowych warzyw i nie stracić ich świeżości) to 76 stopni. Niestety do teraz zdarza się, że producenci mrożonych brokułów nie wiedzą o tym i blanszują brokuły w temperaturze o 10 stopni wyższej. Taka temperatura niszczy enzym potrzebny do wytworzenia się sulforafanu. Kiedy samodzielnie przyrządzamy świeżego brokuła, powinniśmy pamiętać, że najlepiej jest przygotować go na parze przez 3-4 minuty albo wrzucić na tyle samo czasu do gorącej, ale nie wrzącej wody. Dzięki temu zachowamy jego wszystkie wartości odżywcze. Błędem kulinarnym jest gotowanie brokuła we wrzątku – w ten sposób traci on bardzo cenne właściwości zdrowotne! Zalecane jest także, aby ugotowane brokuły spożywać razem z innymi produktami, które zawierają wspomniany wyżej enzym - mirozynazę. Są to na przykład pomidory, rzodkiewka, rukola czy wasabi oraz wszystkie pozostałe warzywa z rodziny kapustowatych:kalafior, kapusta, brukselka czy kalarepa. W ten sposób wartość odżywcza posiłku znacząco wzrośnie.
Brokuły a inne choroby
Brokuły skutecznie wspierają pracę układu immunologicznego, zauważalnie zwiększając odporność. Co za tym idzie - mają pozytywny wpływ na układ krążenia. Co więcej, brokuły dzięki obecności sodu i potasu, obniżają poziom ciśnienia oraz udrażniają naczynia krwionośne. Są więc doskonałą propozycją dla osób, które zmagają się z miażdżycą lub innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Nawet jeśli tego typu dolegliwości Cię nie dotyczą, warto jeść brokuła w ramach profilaktyki. Dodatkowo brokuły chronią przed wrzodami żołądka i dwunastnicy, ponieważ zawarty w nich sulforafan niszczy bakterie odpowiedzialne za ich powstawanie. Zapobiega również zapaleniom żołądka i przełyku.
W dzisiejszej erze smartfonów i kolorowych ekranów jeszcze bardziej powinniśmy zadbać o nasz wzrok, aby służył nam jak najdłużej. Brokuł zawiera witaminę B2 i C oraz luteinę, które pozytywnie wpływają na zmysł wzroku i zapobiegają rozwojowi różnych chorób, na przykład zwyrodnieniu plamki żółtej. Co więcej - brokuł poprawia ostrość widzenia i pomaga w regeneracji zmęczonych oczu. To z pewnością doskonała wiadomość dla osób, które pracują przy komputerze i każdego wieczoru mają problemy z bólem oczu czy traceniem ostrości widzenia – brokuł będzie tutaj cennym wsparciem, który szybko poprawi kondycję tego niezwykle ważnego narządu. Brokuł zawiera także beta karoten, którego brak powoduje pogorszenie widzenia w nocy. Dodatkowo chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Brokuły są źródłem cennego chromu, który pomaga walczyć z cukrzycą i anemią. Chrom zapobiega również zmianom trądzikowym na skórze. Pamiętajmy o tym, że wraz z wiekiem zapotrzebowanie na chrom się zwiększa, więc powinniśmy jeść go jak najwięcej, na przykład w pysznych brokułach!
Brokuły a odchudzanie
Brokuły powinny się znajdować w naszym planie żywieniowym, jeśli myślimy o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Co najważniejsze dla osób odchudzających się - brokuły są niskokaloryczne - 100 g ugotowanego brokuła ma tylko 35 kcal, a także zawiera dużo niezbędnego błonnika. Dzięki temu przyniesie on szybkie uczucie sytości, a jednoczeście zadziała na układ trawienny niczym miotła, usuwając z niego wszystkie zalegające resztki pokarmowe. Błonnik to z całą pewnością jedno z najbardziej skutecznych narzędzi w walce z nadwagą – a brokuł jest pysznym sposobem na zapewnienie sobie sporej dawki włókna pokarmowego!
Przepisy na dania z brokułami
Brokuły są stosowane w kuchni jako dodatek do wielu dań. Dobrym i zarówno pysznym pomysłem jest dodanie ich do zapiekanki ziemniaczanej albo makaronowej, najlepiej z makaronem pełnoziarnistym. Robiąc taką zapiekankę możemy trochę poszaleć i dodać także inne warzywa z rodziny kapustowatych, czyli na przykład kalafior albo brukselkę. Smak tych warzyw dobrze podkreśli obecność fety, parmezanu i mozzarelli.
Brokuły są dobrym dodatkiem do różnych owocowo - warzywnych shake’ów i smoothies. Nie każdemu takie połączenie może smakować, jednak na pewno każdemu dostarczy wielu cennych wartości odżywczych. Brokuł jest także dobry do zrobienia zupy krem – danie to wbrew pozorom jest bardzo sycące i na długo zaspokaja apetyt, dlatego świetnie sprawdzi się podczas diety odchudzającej lub w dniu, kiedy mamy ochotę na coś smacznego i lekkiego. Te zielone warzywa o doskonałych właściwościach możemy także dodawać do różnych sałatek - najlepiej w towarzystwie pomidorów czy rukoli albo warzyw z rodziny kapustowatych. Można także zrobić zieloną sałatkę - wystarczy wymieszać warzyw, które akurat mamy pod ręką, dodać do tego aromatyczny dressing, odrobinę sera i pyszne danie gotowe. Przepisy na dania z brokułami nie muszą być nudne - możemy zainspirować się na różnych blogach kulinarnych albo samemu stworzyć jakieś pyszne połączenie, które najbardziej będzie nam pasować. Smacznego!
Komentarze
Napisz komentarz