Wśród licznych suplementów znajdziemy wiele substancji o bardzo szerokim spectrum działania, których właściwości od dawna wykorzystywane są w medycynie. Jednym z takich suplementów jest bromelina – naturalny enzym białkowy o bardzo szerokim zastosowaniu i wielu cennych dla zdrowia właściwościach.
Czym jest bromelina?
Bromelina (bromelaina) to w 100% naturalna mieszanka enzymów pozyskiwana m.in. z ananasów jadalnych. W medycynie naturalnej lecznicze działanie bromeliny wykorzystywane jest od bardzo dawna, jednak potencjał tej grupy enzymów został odkryty przez medycynę konwencjonalną dopiero w latach 70-tych ubiegłego stulecia.
Bromelina wstępuje w wielu roślinach z rodziny bromeliowatych, w tym w ananasach i roślinie o nazwie noni. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnych i zmniejszającym opuchliznę suplementy zawierające bromelinę są powszechnie stosowane w medycynie sportowej, jako środek przyjmowany podczas rekonwalescencji po kontuzjach.
Enzymy wchodzące w skład bromeliny w niewielkiej ilości występują w ludzkim organizmie, jednak pod wpływem różnorodnych czynników np. stresu ich produkcja spada i tym samym pogarsza się funkcjonowanie całego organizmu. Z tego względu suplementacja bromeliny oraz włączenie do codziennej diety jej naturalnych źródeł, wśród których najwięcej bromeliny zawierają ananasy, pozwala usprawnić funkcjonowanie ustroju i zabezpiecza przez skutkami niedoboru enzymów wchodzących w skład bromeliny np. kseroniny, która produkowana jest z prokseroniny podczas procesów trawiennych.
Jak działa?
Bromelina wykazuje szereg właściwości, które mogą być wykorzystywane w celu poprawy funkcjonowania organizmu i leczenia niektórych chorób. Badania udowodniły, że bromelina posiada silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz zmniejsza obrzęki spowodowane różnorodnymi urazami, dzięki czemu stanowi naturalny lek dla wszystkich borykających się z częstymi kontuzjami.
Mechanizm działania bromeliny polega na ułatwianiu trawienia białek, które wytwarzane są w momencie zaistnienia urazu oraz powstają, jako produkt uboczny toczącego się w chorych lub uszkodzonych tkankach stanu zapalnego. Efekt przeciwbólowego i przeciwzapalnego działania bromeliny powstaje wskutek hamowania procesu syntezy prostaglandyn prozapalnych – bardzo podobnie działają popularne i dostępne bez recepty przeciwbólowe niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Oprócz powyższych bromelina wykazuje także inne właściwości m.in.:
-
ułatwia trawienie i przyswajanie białek pokarmowych,
-
ułatwia trawienie tłuszczów oraz skrobi,
-
wzmacnia organizm,
-
wpływa na szybszą regenerację po urazach,
-
przyśpiesza gojenie ran (stosowana jest m.in. w celu wspomagania po leczeniu operacyjnym),
-
leczy różnorodne stany zapalne m.in. zapalenie zatok i żył oraz zapalenie stawów,
-
leczy problemy gastryczny i wspiera pracę układu pokarmowego,
-
ułatwia odchudzanie,
-
chroni i wzmacnia kości, zapobiega osteoporozie,
-
bierze udział w tworzeniu kolagenu,
-
łagodzi infekcje układu oddechowego,
-
zapobiega chorobie zakrzepowej żył głębokich,
-
oczyszcza organizm z toksyn, poprawia mikrokrążenie i pomaga pozbyć się magazynowanej w organizmie wody,
-
obniża ciśnienie tętnicze i chroni przed chorobą wieńcową.
Bromelina na masę mięśniową
Bromelina okazuje się sprzymierzeńcem osób chcących zbudować efektywną muskulaturę i przyśpieszyć budowanie suchej masy mięśniowej. Dzięki swoim właściwościom zapewnia pełniejsze trawienie oraz zwiększa przyswajalność białek, które są podstawowym materiałem budulcowym dla mięśni. Z tego względu stosowanie suplementów zawierających bromelinę jest szczególnie polecane dla osób dbających o wygląd sylwetki oraz intensywnie pracujących nad poprawą wyglądu ciała.
Bromelina na odchudzanie
Bromelina jest także z dużym powodzeniem stosowana podczas odchudzania. Dzięki działalności zawartych w niej enzymów następuje przyśpieszenie przemiany materii i zwiększa się tempo spalania tkanki tłuszczowej.
Bromelina dla sportowców
Jak już wcześniej wspomniano w medycynie sportowej bromelina stosowana jest przede wszystkim, jako środek uzupełniający leczenie urazów i kontuzji oraz suplement wspomagający regenerację powysiłkową.
Dawkowanie
Standardowe dawkowanie bromeliny przewiduje stosowanie dziennych dawek ustalonych na poziomie od 300 do 600 mg na dobę. Dzienna dawka bromeliny powinna być podzielona na 3 równe porcje i przyjmowana w stałych odstępach czasu.
Komentarze
Napisz komentarz