Niskotłuszczowe, lite, lekkie, beztłuszczowe, bezcukrowe, wolne od, bez dodatku, niska zawartość, dietetyczne, to tylko niektóre z terminów znajdujących się na wielu produktów spożywczych i określenia najczęściej wprowadzające klienta w błąd…
Obecnie nie ma konkretnych regulacji w zakresie używania takich terminów, a więc wyżej wymienione opisy są bardzo subiektywne i mogą oznaczać wszystko. Od czego więc od zacząć, jeśli chcesz stracić kilka kilogramów lub po prostu poprawić swoją dietę? Jak wierzyć producentom?
Pułapka producenta
Plany marketingowe dotyczące produktów rzekomo dietetycznych, zostały zaprojektowane tak, abyś myślał, że dostarczą ci to, czego potrzebujesz. Niskotłuszczowa, o obniżonej zawartości tłuszczu, bez cukru, "bez dodatku" - czy te opisy są prawdziwe? Kiedy w latach 90. po raz pierwszy pojawiły się na naszych półkach, tak zwane, lekkie produkty spożywcze, miały zazwyczaj faktycznie mniej tłuszczu niż w zwykłej wersji, Ale w dzisiejszych czasach przeszliśmy od lekkich jogurtów i mleka do praktycznie każdego innego prodyktu w wersji light. W supermarkecie jest duży wybór produktów oznaczonych jako "light" lub "lite" - od ciastek po piwo, lody po mleko kokosowe itp. W rzeczywistości nie wszystkie produkty light takie są. A konsumenci stają się słusznie coraz bardziej podejrzliwi.
Prawda o produktach LIGHT
Nawet jeśli dietetyczna żywność ma o 50% mniej tłuszcz, łączna ilość kalorii w danym produkcie spada najwyżej o 40%. Więc nie należy jeść dwa razy więcej, jeśli chce się schudnąć. Aby dobrze używać produktów light. wybierz wersję light, ale zachowaj taką samą porcję, którą zazwyczaj jesz. Przeczytaj etykietę i sprawdź, co jest odjęte z danego produktu - czy to faktycznie jest tłuszcz, sól, alkohol? A może tylko kolor i aromat? Wiele produktów light jest pakowanych w mniejsze opakowania. Czasami lepiej jest zjeść tylko niewielką porcję pełnotłustej wersji!
Co oznaczają terminy
Krótki przewodnik po oświadczeniach żywieniowych znajdujących się na etykietach żywności:
- Bez kalorii: Produkt zawiera mniej niż 5 kalorii na porcję.
- Niskokaloryczne: Produkt ma 40 kalorii lub mniej na porcję (120 kalorii lub mniej na 100 gramów, jeśli jedzenie jest paczkowanym posiłkiem).
- Beztłuszczowy: Produkt ma mniej niż 0,5 grama tłuszczu na porcję.
- Niska zawartość tłuszczu: Produkt zawiera 3 gramy tłuszczu lub mniej na porcję.
- Mniejsza ilość kalorii: Produkt ma o 25 procent mniej kalorii niż produkt, z którym jest porównywany.
- Obniżona zawartość tłuszczu: Produkt ma o 25 procent mniej tłuszczu niż produkt, z którym jest porównywany.
- Light / lite: Produkt ma o 25 procent mniej kalorii lub tłuszczu niż produkt, z którym jest porównywany.
Wskazówki, jak unikać pułapek producentów
Jeśli dany produkt posiada miano beztłuszczowego lub bez cukru, nie zakładaj, że ma niską zawartość kalorii lub pomoże ci schudnąć. Beztłuszczowe słodycze zawierają zwykle dużo cukru i ogromną ilość węglowodanów.
W przypadku przekąsek zwykle przygotowywanych z dużą ilością tłuszczu i / lub cukru, takich jak czekolada, frytki lub lody, jeśli weźmiesz pod uwagę ich wersje o zmniejszonej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu, porównaj informacje o wartościach odżywczych z pełnowartościową wersją tego samego dania. Może się okazać, ze lepiej będzie spożyć mniejszą porcję pełnowartościowego produktu, a uniknie się szkodliwych dodatków zastępujących tłuszcz, sól, cukier itp. Dokonuj świadomych wyborów. Nie wierz automatycznie w to, co jest wskazane na etykiecie, i nie traktuj opisowych terminów na froncie jako absolutnej prawdy. Dokładnie badaj skład. Twoje zdrowie jest tego warte.
Zastanów się, dlaczego wybierasz produkty przetworzone, zamiast zwykłych. Specjalnie opracowana i reklamowana żywność "dietetyczna" nie jest tania, a Ty i Twój budżet możecie być zdrowsi, uzupełniając swoją dietę o więcej produktów spożywczych takich jak warzywa i owoce. Produkty typowo dietetyczne nie pomagają w utrwaleniu dobrych nawyków żywieniowych, co jest kluczem do długotrwałej utraty wagi i zachowania zdrowia. Mogą co prawda pomóc w krótkoterminowej redukcji kalorii, jeśli są właściwie stosowane. Czasami "beztłuszczowy" jest również, bez smaku. Aby to nadrobić, producenci żywności mają skłonność do dodawania innych składników wzbogacających smak- zwłaszcza cukru, mąki, zagęszczaczy i soli - do produktów. To może powodować także wzrost kalorii. Warto myśleć także o zawarciu w swojej diecie dobrych tłuszczy, a nie ich unikać. Jeśli chodzi o zdrowie, rodzaj spożywanego tłuszczu może być ważniejszy niż jego dzienna ilość w diecie. "Dobre" tłuszcze obejmują tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone.
Tłuszcze jednonienasycone (jak olej rzepakowy i oliwa z oliwek) to takie, które obniżają poziom LDL w krwioobiegu.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w tłustych rybach, takich jak tuńczyk i łosoś, pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL.
Nie obejmują one tłuszczów nasyconych, które znajdują się w produktach zwierzęcych (wołowina, wieprzowina, masło i inne pełnotłuste produkty mleczne) lub sztucznych tłuszczach, znajdujących się w częściowo przetworzonych olejach.
Komentarze
Napisz komentarz