Tabletki na odchudzanie praktycznie od początków swojego istnienia na rynku miały bardzo silną pozycję. W końcu niejedna kobieta była skłonna zrobić wszystko, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Kluczem do niej były substancje przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, ale równie ważne było zahamowanie uczucia głodu, które bardzo często odpowiadało za nadwagę. Dlatego niemal od samego początku chrom był jednym z głównych składników tabletek na odchudzanie. Po dzień dzisiejszy jest polecany wszystkim tym, którzy usiłują zrzucić zbędne kilogramy. To dzięki niemu mija ochota na słodycze i kończą się napady głodu. Dzięki temu natomiast tkanka tłuszczowa znika szybciej, a codzienna dieta przyspiesza uzyskanie wymarzonej sylwetki.
Nie każda dieta MŻ jest skuteczna
Podobno utrata wagi to nie tylko ćwiczenia. Wbrew pozorom ćwiczenia stanowią zaledwie 30% sukcesu - reszta natomiast to odpowiednia dieta. Remedium na otyłość wydaje się zatem oczywiste: zdrowe odżywianie, zbilansowane posiłki. W Internecie można znaleźć setki, jeśli nie tysiące różnych diet. Każda natomiast ma gwarantować pewien sukces w redukcji wagi. Złośliwi jednak twierdzą, że najbardziej skuteczną dietą jest MŻ (mniej żreć). Chociaż "dieta" ta wynika ze złośliwości, nie sposób nie zgodzić się z podobnym stwierdzeniem. W wielu przypadkach kluczem do rozpoczęcia redukcji wagi jest mniejsza ilość spożywanego jedzenia.
Nic prostszego? W rzeczywistości nic bardziej mylnego.
W przypadku większości diet podstawowym problemem jest nieustający głód. To nie tylko ogromny dyskomfort i utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim czynnik, który hamuje skuteczność odchudzania się. Głód jest bowiem sygnałem dla mózgu o konieczności odkładania zapasów, a tym samym czynnikiem spowalniającym metabolizm. To z kolei prowadzi do błędnego koła, bo chociaż początkowo waga może spadać, szybko można dostrzec zahamowanie tego procesu.
Jak uniknąć błędnego koła? Przyjmując substancję, dzięki której organizm nie będzie odczuwał głodu. Substancję w pełni naturalną, jaką można pozyskać z pożywienia, a w większych ilościach - z zewnętrznej suplementacji.
Chrom - odchudzający pierwiastek
Chrom jako pierwiastek został odkryty już w roku 1797, jednak dopiero kolejne lata, a dokładniej lata 60. XX wieku pozwoliły wykazać, jak wiele istotnych funkcji pełni ten pierwiastek w ludzkim organizmie. W rzeczywistości bierze on udział w wielu procesach zachodzących w ciele człowieka, przez co sam związek staje się niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Nazwa chromu pochodzi z greki, a dokładniej od greckiego słowa "chroma", co oznacza kolor. Wynika to z właściwości chemicznych chromu, który utleniając się, tworzy wiele związków o różnych barwach. Ta "wielokolorowość" pierwiastka sprawiła, że po dziś dzień jest on znany pod swoją nazwą.
Właściwości chromu, czyli dlaczego warto uwzględnić go w diecie
Chrom w organizmie pełni wiele funkcji. Przede wszystkim jednak jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy we krwi (GTF - glucose tolerance factor). Co to oznacza? Pierwiastek ten bierze udział w procesie metabolizmu glukozy w organizmie. Sam GTF jest wytwarzany w wątrobie. Do krwi uwalniany zostaje, gdy podnosi się poziom glukozy. To on wraz z insuliną transportuje glukozę do wszystkich komórek ciele i ułatwia jej przyswajanie. Tym samym to chrom pełni znaczącą funkcję w kontroli nad stężeniem cukru we krwi, zmniejszając przy tym zapotrzebowanie na insulinę.
Chrom jest również elementem składowym wielu enzymów trawiennych. Z tego powodu bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych i metabolizmie białek, a także w przemianach węglowodanów. Wszystko to sprawia, że dzięki chromowi zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy. Obniża on bowiem zły cholesterol (LDL), a przy tym zwiększa poziom tego dobrego, czyli HDL. Tym samym dieta bogata w chrom może chronić przed chorobami układu krążenia, w tym przed miażdżycą i chorobami serca, a także przed cukrzycą.
Trzeba jednak przyznać, że to nie powyższe właściwości sprawiają, iż chrom stał się tak popularny jako suplement. Chociaż łagodzi bóle głowy i uspokaja, to jego właściwość zmniejszania apetytu, szczególnie zaś na słodycze, czyni z niego jeden z lepszych suplementów na odchudzanie.
Chrom i odchudzanie - jak skutecznie zwalczyć chęć na "coś słodkiego"
Chrom jest jednym z najczęściej polecanych środków wspomagających odchudzanie. Z czego wynika ta popularność? Przede wszystkim ze wspomnianej już właściwości regulowania poziomu glukozy we krwi. Poziom ten z kolei ma ogromne znaczenie dla wagi naszego ciała. Glukoza to bowiem zagadnienie, którym powinni interesować się nie tylko cukrzycy. W przypadku każdego człowieka jej stabilny poziom ma ogromne znaczenie, szczególnie natomiast ma je dla osób kontrolujących swoją wagę. Stabilny poziom cukru bowiem, zapewniany właśnie przez chrom, sprawia, że można zapomnieć o atakach głodu i rzadziej sięga się po słodycze. Tym samym suplementacja chromem jest idealnym rozwiązaniem dla łasuchów, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czegoś słodkiego w codziennej diecie.
Zapotrzebowanie na słodycze wynika tak naprawdę z niskiego poziomu cukru. To wtedy organizm broni się przed spadkiem energii. Nagły skok cukru możliwy dzięki spożyciu słodyczy ochroni wprawdzie przed ospałością, jednak efekt ten będzie krótkotrwały. Dlatego zamiast dostarczać organizmowi nagłych zastrzyków niezdrowych cukrów, lepiej dbać o utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi. To z kolei sprawia, że nadmierny apetyt staje się jedynie wspomnieniem.
Właściwości odchudzające chromu to również zdolność do przyspieszania przemiany materii oraz szybka utrata tkanki tłuszczowej. To drugie zawdzięcza się właściwości chromu do ograniczania wchłaniania tłuszczów.
Koncerny farmaceutyczne lubują się w nazywaniu chromu pierwiastkiem odchudzającym. Jest to błąd, bo chrom sam w sobie nie odchudza. Wprawdzie wspomaga zarządzanie gospodarką lipidową i węglowodanową, a tym samym powstrzymuje apetyt, jednak brakuje mu właściwości stricte odchudzających. Z tego powodu środku odchudzające zawierające chrom mogą być nieskuteczne, jeśli powodem nagromadzenia tkanki tłuszczowej nie jest skłonność do podjadania i nadmierne spożywanie słodyczy. Należy również mieć na uwadze, że jedynie połączenie zdrowej diety, aktywności fizycznej i suplementacji chromem może dać pożądane efekty. Sama skuteczność suplementów z chromem również jest sprawą indywidualną.
Nie tylko suplementacja, czyli w czym szukać chromu
Suplementacja jest bez wątpienia najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na zwiększenie poziomu chromu w codziennej diecie, jednak warto sięgać również po odpowiednie produkty spożywcze, by dostarczać tego pierwiastka wraz z jedzeniem, a nie tylko w formie tabletek. Do produktów szczególnie bogatych w chrom należą:
- jabłka,
- gotowana wołowina,
- drożdże spożywcze,
- ser żółty,
- sok pomarańczowy,
- płatki ryżowe,
- pełnoziarniste pieczywo,
- pełnoziarniste kasze,
- owoce morza (ostrygi, krewetki, małże),
- ryby,
- jaja,
- chude mięso,
- wybrane warzywa (karczoch, kiełki pszenicy, groszek zielony, szparagi, sałata, brokuły).
W większości przypadków są to produkty łatwo dostępne, a równocześnie występujące w codziennej diecie w zbyt małych ilościach. Dlatego coraz częściej sięga się po zewnętrzną suplementację. W jej przypadku jednak należy zachować szczególną ostrożność.
Nieostrożna suplementacja - o nadmiarze chromu w organizmie
Stosując wyłącznie dietę bez suplementacji trudno doprowadzić do nadmiaru chromu w organizmie. Można to jednak zrobić, jeśli przyjmuje się zbyt duże ilości tabletek z chromem. Nadmiar chromu tymczasem może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Jedną z konsekwencji przedawkowania chromu mogą być uszkodzenia DNA, a nawet zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu. Co więcej, zbyt duża ilość chromu to również zaburzenia procesów tworzenia insuliny i zmniejszona przyswajalność cynku oraz żelaza.
Drażniące skutki niedoboru chromu
W organizmie ludzkim znajduje się zaledwie 6 gram chromu. Wprawdzie samo zapotrzebowanie na ten pierwiastek nie jest szczególnie wysokie, jednak współczesna dieta bardzo często nie jest w stanie mu sprostać. szczególnie że w wielu przypadkach opiera się na produktach gotowych i przetworzonych, podczas gdy chrom jest domeną raczej warzyw spożywanych w surowej postaci. Bardzo łatwo wytracić chrom w procesie obróbki termicznej.
Zapotrzebowanie na chrom dorosłego człowieka to zaledwie od 0,05 do 0,2 mg pierwiastka dziennie. To niewiele, a jednak nadal wiele osób cierpi na jego niedobór.
Skutki niedoboru chromu są bardzo uciążliwe. Zaczyna się od bóli głowy, wzmożonej drażliwości, niepokoju i zmęczenia, czyli wszystkiego, co składa się na pogorszenie samopoczucia. Niektóre osoby mogą również borykać się ze spadkiem nastroju, nudnościami, wzrostem poziomu cholesterolu, a także cukru we krwi. Także zwiększona ochota na słodycze i alkohol mogą świadczyć o niedoborze chromu.
Dłuższy niedobór chromu to już znacznie poważniejsze efekty w postaci zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę, miażdżycę, a także choroby serca i układu krążenia.
Chrom - mit czy kit?
Efekty przyjmowania chromu są bardzo różne. Dotychczasowe badania udowodniły właściwie tylko jedną pewną "rzecz", mianowicie to, że każda osoba reaguje indywidualnie na suplementację chromem. Niektórzy odnotowali po suplementacji spadek wagi, podczas gdy inni zareagowali zupełnie obojętnie na zwiększoną podaż chromu. W rzeczywistości pierwiastek ten nie odchudza sam w sobie, a i na redukcję wagi pomoże jedynie w sytuacji, gdy powodem nadwagi jest głównie skłonność do podjadania i częsta chęć na słodycze. W takiej sytuacji chrom może być nieocenioną pomocą i sposobem na zapanowanie nad głodem. Z pewnością jednak chrom jest w stanie zachować apetyt, chociaż w różnym skutkiem w zależności od organizmu. Jako taki, pierwiastek ten może być cennym wsparciem w każdej diecie czy terapii odchudzającej. Oprócz wsparcia jednak trudno nazwać go samodzielnym preparatem odchudzającym, wbrew temu, do czego usiłują nas przekonać liczni producenci.
Komentarze
Napisz komentarz