Ciasto francuskie czy jest zdrowe?

Dodane przez: . Komentarze: 0 28811

Ciasto francuskie to bardzo charakterystyczny i niewątpliwie smaczny rodzaj ciasta, w którym pojedyncze warstwy pokrytego masłem ciasta, są zwijane i składane jedna na drugiej. Ciastka francuskie są bardzo puszyste, ponieważ podnoszą się podczas pieczenia. Niestety, mimo niezaprzeczalnych walorów smakowych, trzeba uczciwie przyznać, że nie są idealne dla zdrowia. Raczenie się przekąskami – słodkimi i słonymi, zawierającymi ciasto francuskie nie sprzyja także utrzymaniu diety mającej na celu redukcję zbędnych kilogramów, ponieważ mają one dużo kalorii i tłuszczu. Ciasto francuskie jest zwykle oferowane jako półprodukt – czyli na przykład paszteciki z kapustą, mięsem, czekoladą, konfiturą lub też samodzielnie, w formie znanych na całym świecie i chętnie spożywanych, zazwyczaj na śniadanie rogalików francuskich – croissant.

Z czego składa się ciasto francuskie?

Ciasto francuskie jest produkowane przez dokładanie na siebie kolejnych, cieniutkich warstw masy. Masa ciasta francuskiego to praktycznie sam gluten i tłuszcz… Aby ciasto było smaczne i dobrze rosło niezbędne jest do jego produkcji wykorzystanie wysokoglutenowej mąki, która posiada w sobie nawet 15% białka. Zdrowsza alternatywa – mąka razowa nie jest niestety wskazana do produkcji ciasta francuskiego – posiada zbyt małą ilość glutenu. Kolejnym, kluczowym składnikiem jest zastosowanie sporej ilości tłuszczu – w przemyśle używa się zazwyczaj margaryny. W domowych warunkach – masła. Niestety użycie do pieczenia margaryny nie jest dobrym rozwiązaniem. Choć jest tania, powoduje wzrost poziomu tłuszczów mogących mieć wpływ na występowanie miażdżycy. Wysoka zawartość cholesterolu w cieście francuskim, sprawia że jest ono niewskazane dla osób posiadających kłopoty z wątrobą i trzustką. Warto także zaznaczyć, że ciasto francuskie jest dość skomplikowane do przygotowania w warunkach domowych, jest ono bardzo czasochłonne. Dlatego też, do przygotowania deseru najczęściej wykorzystywane jest gotowe, marketowe ciasto francuskie, dostępne w rolce ułożonej na papierze do pieczenia. Niestety oprócz niezbyt dietetycznego składu, zawiera w sobie konserwanty i dużo zbędnej chemii. Z całą pewnością takiego ciasta nie można uznać za produkt ekologiczny, niskokaloryczny i wartościowy pod kątem dietetycznym. Osoby, które chcą schudnąć i przebywają na diecie a także te, którym zależy na prawidłowej i zbilansowanej diecie powinny po prostu go unikać i wykreślić ze swojego jadłospisu - nawet okazjonalnie.

Kaloryczność ciasta francuskiego

Ciasto francuskie jest obciążającym kalorycznie jedzeniem. 28 gramów ciasta francuskiego zawiera 158 kalorii. Ilość ta stanowi około 8 procent dziennego zalecanego spożycia, zakładając dietę 2000 kalorii i jest duża wyższa niż inne alternatywne cukiernicze wypieki. Dla przykładu, jedna porcja chleba pszennego, który jest i tak powszechnie uznawany za kaloryczny i nie wskazany dla osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami, zawiera 55 kalorii. Ciasto francuskie jest więc wysokokaloryczne a nie zapewnia uczucia sytości. Oznacza to, ze zje się go więcej niż innych, pełnowartościowych produktów i tym samym uzyska dużo więcej zbędnych, pustych kalorii.

Ciasto francuskie jest tłuste

Ciasto francuskie ma bardzo wysoką zawartość tłuszczu. Każda  porcja ciasta francuskiego (ok 28 gramów), zawiera 11 g tłuszczu całkowitego. Z tego tylko 2 g pochodzi z tłuszczów nasyconych. Taka przewaga „złych” tłuszczy może spowodować zwiększenie ryzyka podniesienia się poziomu złego cholesterolu. Większość dietetyków, między innymi z tego właśnie powodu, zaleca ograniczenie dziennego spożycia tłuszczów nasyconych do poziomu mniejszego niż 16 g. Wysoki poziom cholesterolu może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i kłopotów układem krążenia.

Węglowodany w cieście francuskim

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów pieczywa, ciasto francuskie zawiera dużo węglowodanów. Każda porcja ciasta francuskiego licząca sobie 28 gramów może zawierać nawet 13 g węglowodanów, które są głównym źródłem energii twojego organizmu. Niestety, żaden z węglowodanów w cieście francuskim nie zawiera błonnika, który może spowodować uczucie sytości, reguluje poziom cukru we krwi i chroni zdrowie układu trawiennego. Spożywając na przykład, rogalika z ciasta francuskiego, nawet bez żadnych dodatków, nie jest właściwym i wartościowym posiłkiem, ponieważ stanowi ono jedynie puste kalorie, bez większych wartości odżywczych.

Białko

Ciasto francuskie nie jest dobrym źródłem białka. Każda, mała porcja ciasta francuskiego zawiera tylko 2 g tego składnika odżywczego, co stanowi niewiele ponad jedną czwartą tego, co zawiera filiżanka mleka. Białko dostarcza organizmowi aminokwasy, budulec komórek i tkanek. Niestety w cieście francuskim są jedynie jego śladowe ilości.

Witaminy i minerały

Ciastka i przekąski wykonane z ciasta francuskiego nie są dobrym źródłem witamin i minerałów. Każda 28 gramowa porcja zawiera 4 procent dziennego zalecanego spożycia żelaza, ale ciasto francuskie nie jest dobrym źródłem innych, pożytecznych składników odżywczych.

Nieco zdrowsza alternatywa dla ciasta francuskiego

W miarę pieczenia wyrobów z ciasta francuskiego osiąga ono sporą objętość, ponieważ masło zawarte w cieście uwalnia parę, jednocześnie podnosząc swoje warstwy. Dzięki delikatnej, łuszczącej się i chrupkiej konsystencji, ciasto francuskie stanowi imponującą i elegancką bazę dla różnorodnych potraw, w tym gustownych deserów. Dzięki obecności na rynku gotowego ciasta francuskiego w rolce, przygotowanie tego typu przekąski, czy też deseru nie powinno stanowić kłopotu. Warto jednak się zastanowić nad zastąpieniem, niezbyt wartościowego i tłustego ciasta francuskiego jakąś zdrową, podobną w wyglądzie i strukturze alternatywę.  Ciasto Filo – bardzo podobne w fakturze do ciasta francuskiego . Jego forma to bardzo cienkie – jak papier arkusze,  zwykle wykonane z oleju, mąki i wody. Do przygotowania nie wymaga użycia takich ilości masła lub innego typu tłuszczu – co już na starcie sprawia, ze jest ono mniej kaloryczne.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu