Istnieje kilka ważnych czynników, które mają ogromny wpływ na zdrowie skóry. Samo używanie kosmetyków, to za mało aby przywrócić cerze blask. Zdrowa skóra, to również odpowiednie dbanie o organizm. Bardzo istotne jest holistyczne podejście do pielęgnacji cery, ponieważ na jej wygląd ma wpływ także prowadzony styl życia. O skórę należy regularnie dbać, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dzięki temu będzie ona dłużej jędrna i świetlista.
Odpowiednia dieta i suplementacja.
Kluczem do posiadania pięknej i promiennej cery jest przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta. Należy unikać spożywania wysokoprzetworzonych produktów oraz picia słodzonych napojów gazowanych. Warto natomiast swoją dietę wzbogacić o kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się najczęściej w tłustych rybach morskich, takich jak: łososie, śledzie, sardynki lub makrele. Można je znaleźć również w oleju lnianym, rzepakowym lub sojowym, oraz w żółtkach jajek i orzechach włoskich. Kwasy omega-3 pomagają przyspieszać regenerację i nawilżenie skóry. Dzięki nim cera staje się gładka i jędrna.
Równie ważną rolę w diecie mają witaminy i przeciwutleniacze. Uzupełnianie witaminy A, C, E i K, oraz witamin z grupy B, znacząco pomoże poprawić wygląd skóry. Z kolei antyoksydanty niwelują działanie wolnych rodników. Wpływ poszczególnych witamin na skórę przedstawia się następująco:
- witamina A - zapobiega starzeniu, a także wpływa na wzmocnienie włókien kolagenu i elastyny, oraz dodaje skórze koloru i świeżości;
- witaminy z grupy B - zapobiegają przetłuszczaniu się skóry, pojawianiu się niedoskonałości i zaskórników, oraz poprawia koloryt cery;
- witamina C – działa przeciwutleniająco, a dzięki wpływowi na wytwarzanie kolagenu, przyczynia się również do poprawy gęstości skóry;
- witamina E – zwana „witaminą młodości”, jest bardzo silnym przeciwutleniaczem oraz niweluje wiotkość skóry i chroni przed promieniowaniem UV;
- witamina K – jest niezawodna w przeciwdziałaniu powstawania cieni pod oczami, łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry, a także rozjaśnia poszarzałą, zmęczoną cerę.
Najlepiej powyższych witamin szukać m.in. w warzywach i owocach, takich jak: szpinak, morele, brzoskwinie, brokuły, marchewka, pomidory, jarmuż, awokado, bataty, papryki w różnych kolorach, oraz owoce cytrusowe.
Zaleca się również wprowadzenie do diety makro- i mikroelementy. Do najważniejszych z nich należy cynk oraz krzem, ponieważ przeciwdziała wiotczeniu skóry, usprawnia jej regenerację, oraz poprawia jej koloryt. Kolejnym istotnym pierwiastkiem jest żelazo, którego niedobór prowadzi do niedotlenienia tkanek, co powoduje nadmierną bladość skóry. Dlatego aby móc cieszyć się cerą o zdrowym kolorycie, warto włączyć go do swojej diety. Cynk, krzem oraz żelazo, można znaleźć w produktach pełnoziarnistych, oraz takich jak: daktyle, banany, ryby i owoce morza, kasza gryczana, fasola i mięso.
Sama dieta często jednak okazuje się niewystarczająca. Wtedy dodatkowym wsparciem dla skóry może być przyjmowanie suplementów opracowanych tak, by odpowiednio zadbać o nią od wewnątrz. Pierwsze efekty zwykle zauważalne są już po miesiącu ich stosowania. Ponadto suplementy stanowią idealne dopełnienie pielęgnacji kosmetykami, ponieważ poprawiają skuteczność ich działania. Najczęściej preparaty takie zawierają głównie witaminę A, C, E, probiotyki, kolagen, szereg ekstraktów roślinnych lub spirulinę.
Nawilżanie od wewnątrz i od zewnątrz.
Bardzo ważne jest, aby zapewnić skórze codzienną dawkę nawilżenia. Jeśli jest ona przesuszona, łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, a nawet zaczyna pękać, to z pewnością wymaga uzupełnienia niedoborów wody. Nawadnianie organizmu pomaga mu właściwie funkcjonować oraz pozbywać się szkodliwych substancji. Należy więc pamiętać, by pić około 2 litry wody dziennie.
Innym sposobem na poprawę nawodnienia cery jest odpowiednia jej pielęgnacja, za pomocą różnego rodzaju kosmetyków nawilżających. W tym celu najlepiej sięgać po te z nich, które zawierają w sobie szereg humektantów i emolientów. Humektanty pomagają utrzymywać wilgoć w skórze, a emolienty – uszczelniać jej barierę lipidową.
Do najczęściej występujących w kosmetykach humektantów można zaliczyć:
- kwas hialuronowy oraz jego pochodne;
- proteiny i aminokwasy;
- ekstrakty roślinne (np. z aloesu, pszenicy, owsa, alg, rumianku);
- glicerynę;
- mocznik
Do najczęściej występujących w kosmetykach emolientów zalicza się:
- oleje i masła roślinne;
- skwalan;
- fosfolipidy;
- ceramidy;
- cholesterol;
- fitosterole roślinne.
Nawodnienia wymaga nie tylko cera sucha, ale również tłusta i normalna. Oprócz kremów, istnieje szereg innych produktów pielęgnacyjnych pomagających ją nawilżać. Są to zwykle toniki, sera, olejki, żele lub emulsje. Dzięki nim cera będzie dobrze nawilżona i lepiej przyjmie składniki odżywcze. Ponadto produkty te przyniosą natychmiastowe efekty, nadając skórze gładkość, jędrność i blask.
Kompleksowa pielęgnacja i ochrona skóry.
Kompleksowe dbanie o skórę nie kończy się na jej nawilżaniu. Żeby móc cieszyć się promienną cerą, konieczne jest także dostarczanie jej skutecznych składników aktywnych. Warto stosować w tym celu kilka produktów, aby urozmaicić swoją pielęgnację, chronić skórę oraz pobudzić ją do odnowy i działania. Do najważniejszych z nich należą:
- witamina C – rozświetla i poprawia koloryt cery, wpływa na syntezę kolagenu, działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia przebarwienia;
- retinol i jego pochodne – są to jedne z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych. Opóźniają i redukują pojawianie się zmian związanych z procesem starzenia oraz pomagają w leczeniu trądziku. Wyrównują też koloryt cery;
- kwasy PHA – to kwasy hydroksylowe, które działają łagodniej niż kwasy AHA, ale posiadają ich wszystkie zalety. Nie tylko złuszczają one skórę, ale również silnie ją nawilżają, łagodzą podrażnienia, przeciwdziałają pojawianiu się zmarszczek oraz rozjaśniają przebarwienia. Są polecane do każdego typu cery, nawet wrażliwej.
Jednym z ostatnich kroków kompleksowego dbania o cerę jest jej ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wskazane jest używanie kremów z wysokim filtrem UVA i UVB, by zapobiegać przebarwieniom, pojawianiu się rumienia, podrażnień lub stanów zapalnych skóry. Ponadto kosmetyki przeciwsłoneczne chronią również przed rogowaceniem i fotostarzeniem, czyli przedwczesnym powstawaniem zmarszczek. Ich stosowanie zapobiega rozkładowi zapasów witamin, kwasów tłuszczowych i minerałów występujących w skórze, oraz uwidacznianiu się rozszerzonych porów. Nie oznacza to jednak, że słońca trzeba unikać. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej ochronie.
Ograniczenie niezdrowych nawyków.
Zdrowa dieta oraz pielęgnacja skóry, to nadal za mało, aby w pełni cieszyć się promienną cerą. Warto pozbyć się również niezdrowych nawyków, ponieważ mają one często duży wpływ na jej wygląd.
Do najbardziej szkodliwych dla skóry czynników można zaliczyć:
- stres – może powodować pieczenie i swędzenie skóry oraz jej zaczerwienienie. W takim wypadku najczęściej zaleca się aktywność fizyczną, by zwiększyć wydzielanie endorfin i łatwiej rozładować stres;
- palenie tytoniu i picie alkoholu – substancje zawarte w dymie papierosowym przyczyniają się do niedotlenienia komórek, natomiast alkohol powoduje odwodnienie organizmu. Efektem działania obu tych używek jest szara, ziemista i pozbawiona blasku cera;
- niewysypianie się – sen pomaga skórze się regenerować. Regularne niewysypianie się, powoduje szybsze starzenie;
- nadmierne spożywanie cukru – rozregulowuje gospodarkę hormonalną, powodując powstawanie trądziku oraz stany zapalne, które dopiero po jakimś czasie odbijają się na skórze. Ponadto wysoki poziom glukozy we krwi nasila niszczenie struktur białek, które budują włókna kolagenowe, przez co skóra szybciej się starzeje i traci elastyczność.
Komentarze
Napisz komentarz